“Опенхаймер” превърна Кристофър Нолан в най-печелившия режисьор в Холивуд
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Общо седем награди Оскар – повечето от тях в основните категории, спечели филмът “Опенхаймер”. Драмата за бащата на ядрената бомба се превърна в “златен билет” за своя режисьор Кристофър Нолан, който ще натрупа цяло състояние, затвърждавайки се като най-печелившия в Холивуд.
С наградата си за най-добър филм “Опенхаймер” се превърна в най-касовата продукция (с близо 1 милиард долара приходи в световния бокс офис), получила Оскар. Този безапелационен успех ще даде тласък на кариерата на много от участниците в него. Печеливш ще е най-вече Кристофър Нолан.
Отличията на “Опенхаймер” затвърждават статута му на най-печелившия автор в Холивуд. Режисьорът получава 15% от всеки цент, спечелен от филма, още в първия ден от влизането на “Опенхаймер” в кината, преди студиото да възстанови разходите си по създаването му.
Само от приходите в бокс офиса, продажбите на домашно видео и лицензирането на първия стрийминг прозорец на филма Нолан ще спечели приблизително 72 млн. долара, преди облагане с данъци, след като плати хонорари на агента и адвоката си (85 млн. долара бруто).
Общата сума ще продължи да расте, тъй като филмът се препродава на стриймъри и се лицензира за години напред.
Възходът на “Опенхаймер” всъщност логично ще доведе и до възход в кариерата на Нолан, който има солидно количество признати филми зад гърба си, многократно номинирани за “Оскар” в категориите за режисура и сценарий.
Всеки студиен филм, който е продуцирал Кристофър Нолан, е спечелил поне 100 млн. долара в бокс офиса, а шест от последните му седем филма – най-вече последните два от вселената на Батман, са спечелили повече от 500 млн. долара.
Нолан дълго време бе “златна гъска” за студиото Warner Brothers. Освен филмите за Батман, тяхното сътрудничество се счита за едно от най-плодотворните в съвременното кино – Генезис”, “Интерстелар”, историческия “Дюнкерк”.
Всяка приказка обаче си има своя край.
Освен в златна гъска, Кристофър Нолан се превърна и в крайъгълен камък за студиото Warner Brothers, след като от компанията обявиха, че ще пускат всички свои филми в стрийминг платформата на HBO, паралелно с премиерата по кината.
“Някои от най-големите режисьори и най-важните филмови звезди в нашата индустрия заспаха с мисълта, че работят за най-голямото филмово студио, но се събудиха, за да разберат, че работят за най-лошата стрийминг услуга”, каза тогава Нолан пред “The Hollywood Reporter”.
Всъщност най-значителната загуба за Warner Brothers се оказва именно Нолан, който през 2021 г. се обръща към мениджъри от Paramount, Sony, Universal и Apple за следващия си проект – “Опенхаймер”.
В битка за престижния проект влизат множество престижни студиа. Това дава на Нолан възможността да натисне, настоявайки за няколко предварителни условия, сред които бюджет от 100 милиона долара за продукцията (сравнително скромен по неговите стандарти), още 100 милиона долара за маркетинг, пълен творчески контрол, удължен прозорец за прожекции в кината, период на затъмнение, през който студиото няма да пуска нищо в седмиците преди и след филма му, както и процент от приходите още при влизането на филма в кината.
Такава възможност имат много малко имена в Холивуд. Сред тях е актьорът Том Круз, например, спечелил приблизително 12,5 % от брутните приходи за последната си филм от сагата “Мисията невъзможна”. Що се отнася до режисьорите, подобна договорка е запазена само за най-високия ешелон – Стивън Спилбърг, Джеймс Камерън и Питър Джаксън.
В крайна сметка шефката на студиото на Universal Дона Лангли се съгласява с условията на Нолан за “Опенхаймер”. Източници на Forbes твърдят, че сделката на Нолан с Universal включва 15% от брутната сума, а не 20, както той е поискал. Сделката, която той сключва с Universal, е най-големият залог за самия него.
Филмът започва да се снима в началото на 2022 г., а премиерната му дата е определена за юли 2023 г. По-късно Warner Bros. обяви, че ще пусне летния си блокбъстър “Барби” в същия ден – ход, който някои в Холивуд видяха като директен отговор на напускането на Нолан.
Така се ражда “Барбенхаймер” – псевдосъперничество, което маркетинговите екипи на двете страни превръщат в глобален феномен. През 2023 г. “Барби” и “Опенхаймер” стават първият и третият най-печеливш филм в света.
Кристофър Нолан е считан е за “пазител” на върховното филмово преживяване, прибягвайки до различни режисьорски техники. Този негов статут също не е случаен и носи на “Опенхаймер” солидни приходи.
За “върхово преживяване” Нолан препоръчва зрителите да гледат “Опенхаймер” на 70-милиметров IMAX. По стечение на обстоятелствата това е и най-скъпият билет. Тка филмът се превръща в четвъртия най-касов IMAX филм на всички времена, като на него се падат 183,2 млн. долара, или почти 20 % от общия приход.
Като се има предвид огромният успех на “Опенхаймер”, битката за следващия проект на Нолан обещава да бъде още по-жестока. По информация на Variety миналата година Warner Bros. са започнали да правят опити за стопляне на отношенията с Нолан, но все още не е ясно дали тези опити ще бъдат успешни.