Уиски за 145 000 долара: Какво го прави толкова ценно?
Известната дестилерия Speyside, основана от Уилям Грант през 1892 г., пусна The Balvenie Sixty single malt. Цената му – 145 000 долара за една от 71-те бутилки, предлагани по целия свят – привлече поне толкова внимание, колкото всяка от съответните подробности за самото уиски или историята зад него.
Тук не трябва да говорим само за цената. Става въпрос повече за произхода – пътуването, което течността е изминала, за да влезе в бутилката. Става въпрос за рядкостта и ексклузивността, разбира се. И така, какво прави това уиски да се откроява, дори сред многото забележителни бутилирания в историята на Balvenie? Нека разберем.
ТОВА Е НАЙ-СТАРОТО УИСКИ В ИСТОРИЯТА НА ДЕСТИЛАРИЯТА
Balvenie никога досега не е пускала 60-годишно уиски. Има много причини за това, като най-важната е, че едва ли някое уиски издържа до шест десетилетия в дъбова бъчва, без да има вкус на парче дърво в най-добрия случай или в най-лошия да стане почти негодно за пиене.
Но пазарът на супергодишни и супер скъпи уискита също се е увеличил значително през последните 10-15 години. Дестилериите вече са в повишена готовност за онези редки бъчви, които са издържали изпитанието на времето.
ТОВА Е ФИНАЛНОТО ИЗДАНИЕ НА ЕДНА ОТ НАЙ-ВАЖНИТЕ ФИГУРИ В ИСТОРИЯТА НА ШОТЛАНДСКОТО УИСКИ
Balvenie Sixty е произведен през 1962 г., годината, в която Дейвид С. Стюарт започва работа в дестилерията като продавач на уиски. Десетина години по-късно той се издигна до ранг Malt Master — човек, който наблюдава дестилацията, процеса на стареене и смесването на всички уискита в дестилерията. Със сигурност важна работа, но Стюарт надхвърли позицията си и се превърна в определяща фигура в историята на шотландското уиски, най-вече с пионерската си техника за двойно отлежаване.
Преди Стюарт да пусне Balvenie Classic (сега известно като Doublewood), никое пуснато в търговската мрежа уиски не е отлежавало в един вид бъчва. В днешно време е толкова често срещано, че не е забележително. Но Стюарт и Balvenie бяха там първи. Ако това не е достатъчно като претенция за слава, Стюарт също е допринесъл за дизайна на чашата Glencairn, която сега е съдът по подразбиране за отпиване на уиски по целия свят. Неговият принос беше такъв, че той стана член на Британската империя, удостоен от кралица Елизабет II през 2016 г.
ТОВА Е СИМВОЛИЧНО И УНИКАЛНО ПРЕДАВАНЕ НА ФАКЕЛА
Дейвид Стюарт е едва петият майстор на малц в над 130-годишната история на Balvenie. Balvenie Sixty беше подписан от Стюарт и неговия наследник Келси Маккечни, който стана шестият майстор на малц в Balvenie през 2023 г. (Стюарт все още е с марката като почетен посланик). Sixty е единственият израз на Balvenie, управляван както от Стюарт, така и от Маккечни, и единствената бутилка, която носи подписи на двама.
БЪЧВА „ЕДНОРОГ“
Повече от един милион бъчви уиски отлежават в складовете на Balvenie и нейната дъщерна дестилерия, Glenfiddich, така че бъчвата, която е използвана за Balvenie Sixty е буквално една на милион. Посланикът на марката Balvenie Наоми Лесли казва: „Когато пуснете нещо много старо, това обикновено е комбинация от няколко бъчви, защото уискито на тази възраст може да бъде много интензивно и обикновено се нуждаете от няколко различни бъчви, за да намерите правилния вкусов профил. Но в случая с този всъщност е един барел“.
Лесли добавя: „Дейвид [Стюарт] често казва, че уискитата, след като минат около 30 години, придобиват магическо качество, което може да бъде наистина трудно да се обясни. Имам предвид, разбира се, окисляването за толкова много години, но също така, точно толкова време [в] дървото, може да стане малко мистериозно, което Дейвид каза, че е половината от забавлението.”
Бъчвата, използвана за Balvenie Sixty, е от европейски дъб и в нея е имало шери Oloroso преди да стане „дом“ на ценното уиски. В резултат на това дървесината има по-ниско ниво на танини – нещата, които имат вкус на дъб – за придаване на уискито. И това е част от причината, поради която течността е отлежала толкова дълго, без да има натрапчив вкус на дървесина. Само 71 бутилки течност са останали в бурето, след като ангелите са взели своя дял чрез изпаряване.
УНИКАЛНА ОПАКОВКА
Не бихте купили уиски само заради дизайна, но опаковката наистина отдава дължимото на уискито. Бутилката е върху месингова основа, обвита в пет стъклени тръби, всяка от които е украсена с цитат от Стюарт, гравиран в злато. Според уебсайта Balvenie, „корпусът на тръбата е проектиран да отразява пластове спомени от кариерата на Дейвид.“ Самата бутилка има изявление от Маккечни, също в злато. Малко е трудно да се опише, така че погледнете снимката по-горе.
НАИСТИНА ИМА ВКУС
Предполагаме, че относително малко от продадените бутилки наистина ще бъдат изконсумирани. Sixty не е толкова бутилка едномалцов скоч, колкото инвестиция или наследство. Но все пак ако сте любопитни какъв е вкусът, ето малко подробности. Повечето уискита стават по-строги и елегантни с напредване на възрастта, все по-сухи до степен на стипчивост. Не е така с Balvenie Sixty. Големи, сладки аромати на марципан и кокос водят до интензивни плодови нотки на небцето. Захаросаната портокалова кора и характерната за Balvenie медена сладост, макар и в по-интензивна и концентрирана форма, излизат на преден план, заедно с изненадваща нотка на охлаждащ евкалипт. Приятно пикантен е, но там, където повечето по-стари уискита имат пиперлива подправка от дъб, Sixty е повече с канела и карамфил. Финалът е много дълъг — малко сладък, малко пикантен, малко дъбов.
ТОВА Е УИСКИ, С КОЕТО МОЖЕТЕ ДА ТАНЦУВАТЕ
Управителят на склада Джордж Патерсън, който привлече вниманието към бъчвата, превърнала се в Sixty, направи списък с песни от 1962 г., годината, в която е поставена. „Винаги ми е било приятно да подготвям специален плейлист въз основа на конкретната година, за неща върху които работя“, казва той. „Харесва ми как всеки уникален плейлист ме пренася назад във времето към различни епохи на музиката и оценявам как музиката се развива през годините, подобно на нашата гама от уискита. Работейки върху тази конкретна бъчва, си представях млад Дейвид С. Стюарт… влизащ в офиса, пеейки песни като „Moon River“ на Анди Уилямс или дори „Twist And Shout“ на The Isley Brothers.“