Apple отваря вратите за разработчиците на приложения
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Apple ще позволи на разработчиците на приложения да дадат достъп на потребителите в Европа до магазини, които са извън Apple Store, съобщиха от компанията. Нещата обаче не са толкова прости. Има някои ограничения, които все пак ще попречат до известна степен на разработчиците.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Apple планира да направи допълнителни промени в правилата си за страните от ЕС, за да позволи на някои разработчици да разпространяват своите iOS приложения директно от уебсайтове, без да е необходим отделен магазин за приложения – стига разработчиците да са готови да се придържат към строгите правила на Apple.
- Според Apple новата функция за уеб разпространение ще бъде налична с актуализация на софтуера “по-късно тази пролет”.
- Въпреки че операционната система iOS става все по-отворена за трети страни, все още има някои ключови ограничения що се касае до сигурността и начина, по който приложенията се разпространяват през уебсайтове. Разработчиците все още ще трябва да работят в рамките на строгата екосистема за разработка на приложения на Apple, пишат от The Verge.
- Инсталирането на тези приложения за потребителите в ЕС няма да е толкова лесен процес. За да се случи това, потребителите първо ще трябва да одобрят разработчика за инсталиране на приложения през настройките на своя iPhone. Така че това няма да бъде отворен и безплатен начин за разработчиците да разпространяват приложения през уеб за устройства с iOS на пазарите в ЕС.
- Apple също така променя строгите правила относно начина, по който разработчиците се свързват с външна уебстраница, за да извършат покупки на цифрови стоки. Според Apple разработчиците вече могат да избират как да предлагат конкретни промоции, без да е необходимо да използват шаблоните на Apple. Досега компанията предлагаше такава възможност, но разработчиците трябваше да се съобразяват с изискването външните линкове да са просто URL адреси, например.
- Компаниите ще трябва да са регистрирани в Програмата за разработчици на Apple като организация или дъщерно юридическо лице, учредено, със седалище и или регистрирано в ЕС. Нужно е свързаното с това юридическо лице местоположение да е посочено в конкретния акаунт в Apple Developer. Изисква се още разработчикът да е с добра репутация в Програмата за разработчици на Apple за последните поне две години и да имат приложение с над милион първоначални инсталации в iOS на територията на ЕС през предходната календарна година.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Приложенията, предлагани чрез уеб разпространение, трябва да отговарят на изискванията за нотариална заверка, за да се защити целостта на платформата (както всички приложения за iOS) и могат да бъдат инсталирани само от домейн на уебсайт, който разработчикът е регистрирал в App Store Connect”, обяснява Apple.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Новината идва след като в края на миналата седмица в сила влезе Законът за дигиталните пазари (Digital Market Act). Той изисква от големите компании, сред които и гигантът Apple, да предложат на потребителите си в Европа възможност за достъп до алтернативни магазини за приложения. Новината идва на фона на огромен скандал между Apple и Epic Games (компанията, която стои зад играта Fortnite). Собственикът на iOS изтри акаунта за разработчици на Epic Games и така спря намеренията на компанията да пусне своя Epic Game Store. В случая се намеси и Европейската комисия.
Понастоящем Apple позволява на разработчиците да разпространяват своите приложения на пазари на трети страни в страните от ЕС, но ако тези приложения достигнат повече от 1 милион инсталации на година, те ще трябва да плащат такса от 50 евроцента за всяка допълнителна инсталация и актуализация.
Същият процес на плащане на такса за основна технология е част и от уеб разпространението на приложения за iOS. Само организациите с нестопанска цел, избрани образователни институции и правителствени организации в ЕС са освободени от тази такса за основна технология.
Все пак възможността разработчиците да предлагат своите приложения директно на потребителите на iPhone в ЕС, без да се налага да минават през App Store или друг магазин на трета страна, ще бъде полезна за онези, които искат да избегнат магазините изцяло, ако са готови да хостват приложенията си директно и да спазват правилата и политиките на Apple.