ChatGPT на здравните данни
Десислава Михайлова създава компанията за обработване и анализ на големи бази данни Sqilline, а лична трагедия я тласка към сферата на здравеопазването. Компанията успешно излиза на пазара в Румъния, Сърбия и Хърватия и вече гледа уверено към Западна Европа
Отваряш ChatGPT, пишеш въпроса си и след няколко секунди вече имаш отговор. Правиш проучване по непозната тема? Трябва бързо да събереш акценти от доклад? Или да напишеш писмо на език, който не владееш до съвършенство? Няма проблем. В последните една-две години повечето от нас са изпробвали поне веднъж някой от чатботовете с изкуствен интелект, изградени на базата на големи езикови модели.
По подобен начин преди около година лекар от водеща неврологична болница в България използва AI алгоритъм, базиран на машинно самообучение и големи езикови модели, за да открие сред пациентите си такива с определени симптоми, тъй като е възможно да страдат от рядко генетично заболяване. Алгоритъмът е настроен да търси определена симптоматика от хиляди медицински документи на пет големи неврологични болници в рамките на последните няколко години.
Платформата бързо, като на шега, открива име. Лекарят вика пациентката и след тестовете се оказва, че тя действително страда от рядко неврологично заболяване. Жената е ходила по лекари в рамките на две години и половина, но без да получи правилната диагноза, която да обясни симптомите ѝ – изтръпване и болки в ставите, променена походка, задух. Поставят ѝ основно кардиологични диагнози и така и не могат да достигнат до отговора от какво е болна. През това време жената се влошава и се налага да се придвижва с инвалидна количка. След потвърдената диагноза тя разбира, че съществува и генетична терапия, която спира прогресията на заболяването. Нещо повече, тестове са направени и на членовете на нейното семейство. Те показват, че от същото рядко заболяване страда и дъщеря ѝ, просто при нея все още не са се появили първите симптоми и лечението може да започне в съвсем ранна фаза.
Всичко това се случва благодарение на Danny Platform на технологичната компания в сферата на големите данни Sqilline.
„Уникално е как технологиите вече помагат в реалната медицинска практика. За първи път в България с нашата платформа помогнахме на цяло семейство“, казва основателката на Sqilline Десислава Михайлова.
Платформата е разработена през 2018г. С помощта на изкуствен интелект тя обработва и структурира данни и предоставя анализи в реално време, които помагат за по-доброто им тълкуване. Компанията работи с над 60 болници в България, Румъния, Сърбия и Хърватска, като сред клиентите ѝ са едни от най-големите фармацевтични компании. Има офиси в Германия и Румъния, които все по-усилено развива, а целта през следващите години е да стъпи на пазара във Великобритания, Швейцария и Нидерландия.
„Искаме да дадем алгоритъм за автоматизирано обслужване в ръцете на лекарите, изследователите, да се използва в регистрите, университетите. Искаме да им дадем контрола над техните данни – да могат автоматично да ги структурират и интерактивно да задават въпроси или да търсят конкретна информация, а приложението да им връща готов анализ. Това ще го постигнем в следващите три години, като с този подход значително ще ускорим изследователската дейност в Европа. Алгоритмите ни в момента обработват повече от 300 млн. пациентски записа. Това е голямо знание, даващо „храна“ на изкуствения интелект да се самообучава и да става все по-добър и по-добър, за да ни е от полза на нас, хората“, обяснява Михайлова.
Като ChatGPT на здравните данни, но отговорите ще бъдат базирани изцяло на тези данни и в защитена среда.
„При ChatGPT никой не може да си позволи да сподели сензитивна информация, докато тук лекарите, болниците, университетите контролират собствените си данни и могат да черпят информация от тях.“
Десислава Михайлова стъпва уверено сред металните шкафове в сървърното помещение. На един от етажите сме в голям дейта център, на който компанията ѝ Sqilline е клиент. Святкат лампички, преплитат се кабели, а малки и големи метални кутии като стражари пазят данни на хиляди хора и компании под зоркия поглед на охранителни камери.
Данните и технологиите обаче не са първата ѝ любов. Михайлова е завършила „Стопанско управление“ и има финансов бекграунд. Открехването на вратата към сферата на технологиите идва, докато работи в петролна компания и участва в имплементиране на софтуер за управление на бизнеса на ИТ гиганта SAP.
Оказва се любов от пръв поглед. Михайлова веднага си казва, че иска да стане финансов консултант на бизнес софтуер и успява да постигне целта си.
В следващите години трупа знания и опит с имплементирането на бизнес софтуер в различни фирми в България и чужбина, а през 2009 г. решава да основе и своя компания.
Регистрира дружеството „Скиллайн бизес сълюшънс“. Към момента Десислава Михайлова притежава основния дял. Дялове притежават още Даниел Пенчев и Михаил Жеков – нейни колеги в компанията.
Първоначално Sqilline се развива като консултантска компания и внедрява бизнес софтуер в бизнеси от различни сфери, основно в чужбина. През 2017 г. обаче пътят ѝ рязко се променя. Михайлова решава, че иска да направи прехода към продуктова компания и в същото време да се насочи конкретно към сферата на здравеопазването.
Всичко започва с голям проект в САЩ през 2015 г., в който Squilline участва. Целта е да се изгради аналитична платформа за Американската асоциация по онкология (ASCO), която да свърже данните на около 40 онкологични центъра.
Тласъкът към здравния сектор е подсилен от тежка лична загуба. По същото време майка ѝ умира от рак на гърдата едва на 55 години след неправилно лечение. Михайлова извървява заедно с майка си пътя на пациент с тежка диагноза в българската здравна система и хаосът, който вижда, променя завинаги бъдещето ѝ.
„Аз и целият екип преобърнахме цялото натрупано до момента знание и това, което преживях около майка ми, и решихме да повторим под някаква форма проекта, в който участвахме в Щатите“, казва тя.
Получават подкрепа от голяма фармацевтична компания още на ниво идея, преди дори да са разбрали в какво състояние са данните в българското здравеопазване и какви са нуждите на лекарите.
Използват като пилотна програма постигнатото по проекта на ASCO. Започват да работят първоначално с данни, свързани с рака на гърдата, и продължават към други заболявания.
„Началото е най-трудно, защото не знаеш как са съхранени тези данни, в какъв формат са, колко са разнородни, как можеш да ги свържеш по най-добрия начин и да ги интерпретираш“, обяснява Михайлова.
Разработват алгоритъма с помощта на лекари, които ги насочват за спецификите на различни заболявания и за това какво ще им е най-полезно в работата.
Така се ражда Danny Platform (кръстена на майката на Десислава Михайлова). Платформата обработва разнородни данни от електронните системи в дадена болница или регистър например и предоставя анализи в реално време. Така тя дава възможност по-лесно да се вземат решения за лечение на пациент или да се правят стратегии на базата на реално знание, извлечено от данните на съответната организация.
Платформата дава възможност за търсене в системата по различни критерии и анализи по разнообразни показатели – например как конкретен фактор влияе върху състоянието на пациентите, сравнение на различни видове лечение в даден етап от заболяването и други.
Danny Platform помага при създаването на научни и академични трудове, разработване на медикаменти, откриване на подходящи пациенти за клинични проучвания.
Платформата се използва и от институциите в лицето на Министерството на здравеопазването и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. „С помощта на нашата платформа те могат да проследяват данните в реално време и да виждат какво се случва с болните от рак например“, уточнява основателката на компанията.
Най-новият продукт на Sqilline пък дава възможност да се проследи доколко пътят на пациента отговаря на стандарта за лечението на дадено заболяване. В стандарта, одобрен от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA), се посочват всички аспекти от лечението и проследяването на заболяването – от това какви изследвания трябва да се назначат, през терапията за съответното състояние, до последвалото наблюдение. Този алгоритъм е внедрен в Danny Platform и показва в реално време доколко лечението на пациента се придържа към този зададен стандарт. Няколко болници в България вече тестват новата функционалност, а продуктът е подкрепен от „Иновация Норвегия“.
Преходът на Sqilline към продуктова компания е почти завършен, като тя не спира да расте и да се развива. Според Михайлова компанията отчита ръст на прикодите с 35% спрямо 2023 г. Очакванията са в следващите три години бизнесът да генирара растеж от над 200%.
Ръстът, който компанията отбелязва в момента, идва след забавяне на темпото по време на COVID пандемията. „За работата ни имахме нужда от достъп до лекарите и болниците, какъвто в този момент нямахме. Дори не сме мислили да ги занимаваме“, споделя тя.
Имат съществуващи клиенти, благодарение на които преминават през трудния период, като задържат и екипа си, но липсват нови клиенти. Разширяването на нови пазари също се замразява. „Беше ни много трудно, но през това време се подготвяхме“, казва Михайлова.
През 2023 г. Sqilline стъпва на румънския пазар, от началото на тази година е на пазара в Сърбия и се финализира стъпването на пазара в Хърватска.
Компанията има и офис в Германия, отворен по време на пандемията, който през тази година започва усилено да развива. Голяма цел за 2024-та е и намирането на стратегически инвеститор, като вече се водят разговори в тази посока. Наред с това е и стъпването на още пазари в Западна Европа.
Десислава Михайлова и екипът ѝ не знаят кои са пациентите, които стоят зад данните, обработвани от платформата им. Но в редки случаи вратата се открехва и имат възможност да се допрат до променена благодарение на техния алгоритъм съдба. Като в случая с пациентката, получила диагнозата си след цели две години и половина ходене по мъките. „Няма по-удовлетворяващо нещо от това да създадеш продукт, който спасява животи“, казва Михайлова с усмивка.