Може ли разполовяването на биткойн да повиши цените на крипто? Ето какво трябва да знаете
Цената на биткойн скочи до нови рекордни върхове през последните седмици и ентусиастите смятат, че е готов да расте още повече с предстоящото „разполовяване“ (халвинг), ключово събитие, записано в основите на криптовалутата за ограничаване на предлагането, което исторически съвпада с повишени цени и засилено внимание към крипто сектора.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Биткойн е изграден върху децентрализирана компютърна мрежа или разпределена публична книга, която записва подробностите за всяка транзакция, свързана с криптовалутата, в отделни „блокове“ от информация, свързани във верига.
- Нови блокове се добавят към тази блокова верига в процес, наречен копаене, който включва решаване на сложни математически проблеми и възнаграждава с нови биткойни миньорите, които предприемат изискващия изчисления и енергоемък процес.
- Наградата за биткойни, сечена всеки път, когато се добави нов блок към мрежата, намалява с времето – умишлена функция, предназначена да ограничи предлагането чрез забавяне на скоростта на производство – намалявайки наполовина всеки път, когато към мрежата се добавят 210 хил. блока.
- Три разполовявания на биткойни се случиха в миналото, през 2012, 2016 и 2020 г., итеративно намалявайки наградата за копаене на блок от 50 биткойни на 25, 12,5 и 6.25 биткойни.
- Въпреки че няма конкретна дата, заложена в системата, следващото събитие за „разполовяване“ се очаква да се случи в някакъв момент през април 2024 г., когато наградата за копаене на всеки блок ще бъде намалена до 3.125 биткойна.
КАК ХАЛВИНГЪТ ВЛИЯЕ НА ЦЕНАТА НА БИТКОЙН?
Разполовяването на биткойни засяга само скоростта, с която се секат нови биткойни, и не променя количеството или стойността на съществуващите токени в обращение. Нестабилният и спекулативен характер на крипто пазарите затруднява установяването дали някакви промени в стойността се дължат на преполовяване на събития или други фактори.
Крипто ентусиастите посочват исторически покачвания на цените на биткойн преди и след предишни халвинг събития, въпреки че има малко доказателства, че халвингът, за разлика от паричната политика или промените в поведението на потребителите, е отговорен. Икономиката на копаене на биткойн обаче почти сигурно ще се промени след халвинга, тъй като ще е необходимо двойно повече енергия и ресурси, които вече са значителни, за да се спечели същото количество биткойн. Халвингът може да накара миньорите да намалят разходите и да подобрят ефективността на операциите си.
НОВИНИ
Обемът на биткойн възли 1.4 трилиона долара, около половината от пазара на криптовалута от 2.9 трилиона долара. Той преживя впечатляващо рали през последните седмици, с печалби тази година от около 80% и скочи до най-високата си стойност за всички времена от над 73 000. Други криптовалути като ether, втората по големина по пазарна капитализация, също достигнаха нива, невиждани от две години, тъй като пазарът се възстановява от поредица от сривове и скандали, включително колапса на ключови институции като FTX на Сам Банкман-Фрайд, Celsius и Three Arrows и провалът на големи мрежи като terraUSD (UST) и luna, който изтри милиарди в стойност.
Въпреки че е възможно продължаващото рали да се дължи на предстоящото събитие за халвинг, други фактори, по-специално ентусиазмът на инвеститорите за криптовалута и одобрението на биткойн борсово търгувани фондове (ETF), също могат да играят роля. Настоящите високи цени потенциално биха могли вече да са фактор за всяко покачване на цените, очаквано от събитието за преполовяване, и няма гаранция, че цените ще продължат да се покачват след това.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
21 милиона. Това е максималното предлагане на биткойни, което може да има. Валутната горна граница е един от ключовите принципи в основата на проекта за криптовалута. Повече от 19 милиона биткойни са в обращение в момента. Ако приемем, че преполовяването продължава с честота около веднъж на всеки четири години, биткойн ще продължи да се сече приблизително до 2140 г.