Как Юлиан Костов стана един от най-успешните български актьори в Холивуд
За 10 години Юлиан Костов извървява пътя от никому неизвестен младеж до един от най-успешните български актьори в Холивуд. Днес той насочва усилията си към продуцентство и обучение на млади актьори, които искат да следват неговите стъпки
В края на 2019 г. Юлиан Костов е във видеоразговор с българска актриса, избрана за финален кастинг на холивудска продукция. „Закълни се, че това е истинско и не си трафикант на хора“ – моли го Мария Бакалова, която трябва да отлети за Лондон за последния кастинг на „Борат 2“. „Попитах я как изобщо ѝ е хрумнало такова нещо, а тя отговори: „Такива неща не се случват на хора като нас!“. И аз се разплаках. Именно заради това правя всички кастинги и обучения. Не искам в България да има деца, които си мислят, че нещо толкова хубаво не може да им се случи само защото са от България“, казва актьорът и продуцент Юлиан Костов. Когато Бакалова печели кастинга, той ѝ предлага да бъде неин мениджър – роля, за която се е подготвял през последните 10 години.
Всъщност актьорската кариера не е детската мечта на Костов – израснал във Варна, в детските и юношеските си години той е отдаден на плуването, като 10 пъти става републикански шампион. Случайна брошура за университет в Нидерландия го води да следва международен бизнес в Тилбург. Там обаче се сблъсква с негативно отношение и депресивни състояния, заради които дълго време остава в стаята си, гледайки филми. Научил наизуст монолога на Хийт Леджър от „Черният рицар“, решава да се запише на видео как го изиграва. В този момент, на 20 години, му хрумва мисълта, че може да бъде актьор. „Но другият глас, на притеснението и страха, каза: Няма успешен източноевропеец, камо ли българин, къде се буташ?! Аз му казах: Тихо, ако трябва, ще съм първият!“
Въоръжен с тази нагласа, през 2009 г. се мести в Лондон, където вижда по-големи шансове за пробив като актьор. Започва да търси обяви за кастинги – участва в реклами с надеждата, че режисьорите ще забележат таланта му, както и в три късометражни студентски филма. „Бях най-лошият актьор, който съм виждал. Но знаех, че мога да се науча“, казва Костов.
Открива американска школа за актьори с филиал в Лондон, която започва да посещава. В школата, за разлика от традиционната академична подготовка, се работи индивидуално върху развитието на всеки актьор, на неговите емоции и взаимоотношения, как да слуша, да вярва на инстинктите си и да използва цялата си душевност на сцената.
Благодарение на тези курсове и на кастингите, на които ходи, получава няколко малки роли и осъзнава къде има пропуски и какво още трябва да научи. Започва да отмята всичко, което може – да научи американски акцент; да научи всички акценти, на които прилича визуално – испански, италиански, британски; да тренира бокс, езда, пеене и т.н. Да подреди по правилния начин своите show-reels – кратки видеа от ролите си. Да влезе в базата данни Spotlight на актьорите в Европа – за да влезеш в нея, трябва да имаш поне три кредита с реплики и име във филм или сериал или да си завършил някой от утвърдените университети по актьорско майсторство.
Постепенно получава все повече роли, натрупва опит в работата с агенти, договори и кастинги. По-млади актьори, които пристигат от България в Лондон, започват да го търсят за менторство. „Някои от тях ми споделиха, че заради мен и моята история са убедили майка си и баща си да им позволят да се пробват като актьори. И техните родители са казвали: Няма успял българин в чужбина!, а те са отговорили: Не, има един. Ето го“, казва Костов, който през 2014 г. основава компанията Jupiter Lights Production за продуцентство и управление на таланти. Към 2022 г. активите на компанията му са 85 хил. лв., като основната сфера на дейност през последните години са организираните обучения за актьори в България. В тях той преподава не само тънкостите на актьорската игра, научени в школата, но най-вече как актьорите да менажират своята кариера и да са по-конкурентоспособни на пазара.
Преди 10 години самият той започва да търси начини как да менажира по-добре кариерата си и да бъде забелязван. За целта ходи на всякакви кастинги и уъркшопи на кастинг директори – хората, които са наети от продукцията да намерят правилните актьори. Таргетира специално кастинг директори, които търсят източноевропейци за американски продукции. Един от тях е Нанси Бишъп, а за да я впечатли още повече (и да бъде забелязан и запомнен), 25-годишният тогава Костов ѝ предлага да организира уъркшоп за нея.
Това се оказва ключово предложение, което му отваря нова кариерна пътека. Тъй като няма изградена инфраструктура, чрез която чуждестранните агенти да имат достъп до българския пазар, в един момент Костов се превръща в свръзката за Бишъп и други кастинг директори с българските актьори. Той разбира, че за да има повече роли и възможности за българи, те трябва да влизат в кастингите, и полага много усилия, за да им помага с опита и знанията си.
Големият пробив идва с Мария Бакалова. На кастинга за „Борат 2“ в България участват 60 актриси, три минават на втори кръг, а само Бакалова стига до финала. От момента, в който получава ролята, Костов е плътно до нея. Намират ѝ агент в Англия, който да урежда всички договори, репетират всички сцени заедно, а след края на снимките избират най-голямата и силна пиар компания, с която начертават кампания за популяризиране на филма и извеждането му до Оскарите.
„Цялата кампания за Оскарите е организирана от мен и Мария – казва Костов и пояснява: – За да стигне един актьор до номинация или награда, трябва да има силно изпълнение и силна кампания.“ Кампанията е важна, за да може публиката да научи за филма, да говори за него и да достигне до хората, които вземат решения за номинациите и наградите. В продължение на шест месеца екипът планира всички медийни изяви и ключови послания, които да излязат от Бакалова, планират с какви истории да влезе в медиите и на какво да акцентира. Сред подготовката е например фактът, че от 1976 г. в Оскарите няма номиниран източноевропеец за главна или поддържаща роля – факт, който Бакалова да включи в някои от интервютата си в този период.
Междувременно Юлиан Костов скача в ново предизвикателство – продуциране на филм. Хорър лентата The Dare (2019) с бюджет 1 млн. долара е снимана в България, а в нея той е кастинг директор и креативен продуцент на терен. Главната роля му е предложена от режисьора, но той отказва, защото иска да се фокусира изцяло върху продуцентството. Продуцентските му изяви започват още през 2015 г., когато пише сценария, продуцира и играе в късометражната комедия Early Birds. Основната мотивация на Костов да създаде този филм е желанието му да изиграе американец и да го включи в своя show-reel, тъй като до момента никой не го е ангажирал за подобна роля. „Трябва да си създадеш собствен път. Не можеш да чакаш възможностите да те намерят“, казва продуцентът, който към онзи момент има повече от 15 роли във филми и сериали.
Три години по-късно с Бакалова създават продуцентската компания Five Oceans, която вече има два филма – късометражният „Това, което остава“ за войната по пътищата и пълнометражният „Триумф“ с участието и на двамата актьори и в копродукция с Гърция. И двата филма получават финансиране от Националния филмов център – „Това, което остава“ с 58 хил. лв. и допълнителен бюджет от общините, в които е сниман, а „Триумф“ е изцяло финансиран от НФЦ и Фонд „Евроимаж“ за копродукции с бюджет от 135 хил. евро.
В България финансирането, което се получава от НФЦ, е безвъзмездно и съответно не е обвързано с успех в боксофиса. Структурата на Запад е по-различна. Юлиан Костов обяснява, че единият начин за финансиране на филм е със заем от банка. За да го получиш обаче, трябва да докажеш, че филмът ти ще бъде купен и разпространяван на различни пазари по света. Това се прави с помощта на sales агенти, които на база на сценария, актьорския състав и бюджета дават прогнозни резултати за предварителни продажби.
„Така си събираш бюджет. Но те не ти дават парите, а гаранция, която да представиш пред банката“, обяснява Костов. Друг вариант е с частна инвестиция, като обикновено се договаря 20% възвръщаемост на инвеститора за период от две до четири години, което включва продукционния процес и пиара. Бюджетът за пиар и маркетинг не е включен в този на филма, тъй като той се осигурява от дистрибуционната компания или директно от студиото, което финансира всичко. А накрая печалбата, след връщане на заеми към банка и инвеститори се дели 50 на 50 – 50% за продуцента, 50% за всички контрагенти и копродуценти.
А по какъв начин са облагодетелствани актьорите, ако филмът има голям боксофис? „Чрез Инстаграм последователи“, казва с усмивка Костов. За ролята си в хитовия сериал на Netflix Shadow & Bone (2021г.) той натрупва нови 80 хил. последователи само за две седмици, като към излизането на списанието броят им е над 117 хил. Споделя, че негова колежка с второстепенна роля в сериала Wednesday е направила 400 хил. последователи с 13 реплики. „Освен че успяваш да монетизираш през социалните мрежи, в очите на кастинг директорите ти си актьор, който ще бъде гледан от 400 хил. фенове. Ставаш по-продаваем, отварят се нови врати като големина на роли и кастинги“, казва актьорът.
В края на 2023 г. той направи една от най-големите си роли – най-известният злодей в гейминг индустрията, Макаров от Call of Duty. За разлика от други игри, в които се прави само озвучаване, тук се използва т.нар. performance capture. Актьорът влиза в огромно хале със 100 камери, които трябва да уловят всяко движение, емоция и звук на различен език, а след това чрез специална технология (подобна на използваната за „Аватар“) се пресъздава образът. Костов споделя, че това е била една от най-креативните и стимулиращи колаборации за него, където режисьорът е използвал много от уменията и фонетичното многообразие от акценти, които владее.
Не закъснява и следващият голям успех на актьора – той е избран за участие в третия сезон на сериала „Белият лотос“ на HBO. А в началото на 2024 г. бе премиерата на историческата драма The Last Front с негово участие. С това любопитните ангажименти и личностни провокации на Юлиан Костов не приключват. Той пише собствен сценарий за български митологични създания, правата за който са договорени с Universal. Вторият сценарий, над който работи, пък е за криптовалути и действието се развива във Варна. Предстои да излезе и режисьорският му дебют „Червеният пазар“ – късометражен филм, финансиран от НФЦ, по идея на един от актьорите, на които е ментор. Пише книга, създава песни и предложения за проектозакони за гарантиране на участието на българи в чуждестранни продукции, снимани у нас. През 2023 г. е избран в европейската платформа European Young Leaders (EYL40), където с иновативни лидери от Европа обсъждат политики, променящи света.
От актьор, който започва сам да учи правилата на световния шоубизнес, през ментор и продуцент на българи, днес Юлиан Костов е във вихъра на собствени роли в хитови продукции. „Всеки има свой път. Не се чувствам по-успешен сега, отколкото успявайки да победя Лондон на 23 г.“, казва актьорът и споделя, че безпаричието в Лондон от завършването на университета на 21 до 30 г. е било едно от най-големите му предизвикателства.
Живеел в апартамент с много хора и течащ бойлер, инвестирал всички изкарани пари в актьорски курсове, доработвал допълнително като преподавател по плуване и откривал смисъл в това, че е на своя път, а не къде ще стигне. „Това е много интересен бизнес – може да се случи да тръгнеш от нищото и да продуцираш филм, да си в най-голямата игра в света или на Times Square“, казва Юлиан Костов.