Динозаврите на Dow Jones се изтупват от прахта. Ще видим ли завръщане на IBM и General Electric?
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
В началото на новото хилядолетие General Electric (GE) и IBM заемат първите места в класацията на Forbes за най-големите компании на планетата. Някога считани за перлите в короната на Dow Jones, GE и IBM потънаха в забрава след поредица от управленски грешки и огромна конкуренция в лицето на технологичните компании от ново поколение. Тези динозаври на XX век обаче сега се изтупват от прахта и връщат позициите, загубени преди десетилетие.
General Electric става част от индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average през 1896 г. и до пенсионирането на емблематичния дългогодишен главен изпълнителен директор Джак Уелч през 2001 г. пазарната й капитализация достига над 600 млрд. долара.
International Business Machines (IBM) се присъединява към най-големите малко по-късно – през 1932 г. Всъщност IBM е най-ценната американска корпорация през по-голямата част от 70-те и 80-те години. През 70-те и 80-те години пазарната й капитализация варира от 22,35 млрд. долара през септември 1974 г. до 105,9 млрд. долара през август 1987 г., два месеца преди борсовия срив, известен като “Черния понеделник”.
Впоследствие тези печеливши компании се сблъскаха с редица проблеми и видяха до известна степен своя залез. Сега обаче, повече от две десетилетия по-късно IMB и GE пишат нова страница в историята си и дават заявка за сериозно завръщане. Двете компании разчитат на различни подходи. Въпросът е дали става дума за мимолетно завръщане, или за стабилно изкачване обратно към върха.
GE беше изключена от клуба на големите в Dow Jones през 2018 г. Сега компанията отчита най-високата цена на акциите си след финансовата криза и изглежда възнамерява да остави 7-годишното дъно зад гърба си. IMB също се движи по подобна траектория, приближавайки се към пик, за последно достиган преди повече от 10 години. Изглежда стойността на GE се е утроила от 2018 г. насам, а тази на IBM е нараснала с 82%, като и двете компании са изпреварили увеличението на Dow с 67%.
GE обаче отчита и загуба от 799 млн. долара през 2022 г., но през 2023 г. се възстановява с печалба от 10,2 млрд. долара, голяма част от която идва от приходите в размер на 5,6 млрд. долара от отделянето на звеното за здравеопазване. IBM също се сблъска с трудности като през 2022 г. пое удар от от 5,9 млрд. долара, за да се освободи от 16 млрд. долара пенсионни задължения към Met Life и Prudential. Въпреки това до 2023 г. печалбите на компанията са се повишили с близо 2 млрд. долара на база GAAP (Общоприетите счетоводни принципи е счетоводният стандарт, приет от Комисията по ценни книжа и борси на САЩ).
Голямото синьо, както започват да наричат IMB през 80-те години на миналия век, получи инжекция от около 50 млн. долара през второто тримесечие на миналата година, която дойде от Chilton Investment Company – инвестиционна компания, базирана Стамфорд, Кънектикът, управляваща активи за над 1 млрд. долара. В онзи период акциите се търгуват а около 130 долара, според регулаторна документация. Те са били купувачи през всяко следващо тримесечие. След първоначалната им покупка акциите на IBM са скочили с 50%.
Дженифър Фостър, главен инвестиционен директор в Chilton от 2016 г. насам, отбеляза, че дългогодишният скептицизъм относно способността на IBM да съживи ръста на приходите е отказал много други инвеститори.
Всъщност в периода 2011 – 2020 г. IMB не успява да заяви претенциите си по отношение на изчисленията в облак. В онзи период тече “златна треска”, променила съдбата на компании като Amazon, Alphabet и Microsoft. IMB обаче губи приходи и отчита спад 107 млрд. долара на 55 млрд. долара. Делът на IBM на пазара за обработка на данни и хостинг услуги се срива. От 11% от пазара през 2019 г. – почти два пъти повече от този на най-близкия й конкурент по това време Salesforce – делът спада до 6,9% през 2023 г.
С намаляването на пазарната й доминация се понижава и моралът в централата на IBM в Армонк, Ню Йорк. Оценката на компанията в Glassdoor, сайт, който позволява на служителите да оценяват своите работодатели, IMB има оценка 3.6 от 5. Днес тази цифра е по-висока – 4.1, изпреварвайки ехнологични играчи като Meta и Oracle. Тази промяна е видима дори за външни лица.
Според Фостър преломният момент в ръста на приходите на IBM настъпва с придобиването на Red Hat през 2019 г. на стойност 34 млрд. долара. Компанията е известна с платформата си за управление на данни с отворен код. Тя на практика помага за за увеличаване на приходите от софтуер на IBM от 18,5 млрд. долара през 2018 г. до 26,3 млрд. долара през миналата година.
Тогава много хора са скептични – дали цената не е твърде висока, дали е разумна сделка. Доста бързо обаче става ясно, че между IBM и Red Hat има добро сцепление – през 2020 г. бордът назначава Арвинд Кришна за главен изпълнителен директор на IBM.
Кришна е “архитектът на сделката” с Red Hat. Бил е старши вицепрезидент и директор на IBM Research, където ръководи три хиляди учени, разпределени в тогавашните 12 изследователски лаборатории на компанията. Кришна вижда ползите от стратегията на Red Hat и всичко, което компанията може да донесе на IMB. Най-малкото – значимост.
Моше Катри, анализатор на Wedbush Securities, който следи IBM, е значително по-резервиран за тази сделка. Според него след придобиването растежът на Red Hat се е забавил, но приносът към постоянните приходи ще се хареса на инвеститорите. Според него това не е “история за хипер растеж” и IMB все още е компания “с нисък до среден едноцифрен растеж”. Простото постигане на стабилен ръст на приходите може да бъде достатъчно, за да се поддържа динамиката на акциите на IBM, особено като се има предвид доходността от 3,4% от дивидентите на акциите.
Следващият катализатор за компанията вероятно ще е GenAI, смята финансовият директор на IBM Джеймс Кавано.
Историята на GE е малко по-различна. Ако при IBM говорим за партньорство и придобивки, General Electric по-скоро се обръща към “разделяй и владей”.
Лари Кълп, който стана първият външен изпълнителен директор на GE през октомври 2018 г., започва продажба на активи и разделяне на конгломерата на три отделни структури. Агресивната стратегия цели да въведе ред и структура в GE. Компанията преминава към интелигентни продажби, за да се справи с гигантския си дълг, който все пак е намалял драстично. Цифрите са зашеметяващи: дългът е намалял от над 500 млрд. долара през 2009 г. до управляемите 23 млрд. долара. Само за сравнение гигантската цифра от 500 млрд. долара е съизмерима с настоящият държавен дълг на Турция.
В бъдеще GE ще се съсредоточи изключително върху аерокосмическата и отбранителната промишленост. През 2020 г. подразделението за биофармация беше продадено на Danaher, което главният изпълнителен директор Лари Кълп ръководеше от 2000 до 2014 г., за 20 млрд. долара. Подразделението за здравеопазване беше отделено през 2023 г., а енергийният сегмент, ребрандиран като GE Vernova, ще започне да се търгува като самостоятелна акция на 2 април. Според Кен Хърбърт, анализатор в RBC Capital Markets, аерокосмическият бизнес на GE, който ще се търгува с тикера GE, ще процъфтява. Понастоящем Хърбърт оценява компанията като “купувач” с целева цена от 180 USD.
Въпреки че има добри сигнали, че решението на Кълп да раздели компанията е правилно и акциите на GE се покачват, все още има скептици. Жорж Юге, основател на Galileo Global Advisors, консултантска компания за корпоративни стратегии, и бивш управляващ директор за Европа на старата инвестиционна банка Kidder, Peabody & Co. на GE, смята, че все още не е ясно дали стратегията ще си струва в дългосрочен план. Той гледа на разделянето на компаниите като на “скъпа и болезнена хирургическа операция”.
Хърбърт предполага, че GE може скоро да се насочи отново към придобивания или да започне да връща капитал на акционерите чрез обратно изкупуване или увеличаване на дивидентите. Понастоящем GE изплаща дивидент от 0,08 щатски долара на тримесечие, който носи доходност от 0,19% годишно. След отделянето на енергийното си звено през април той очаква, че фокусът на GE ще се измести към стратегическо “разпределение на капитала”.