Фокусът – все едно това е последното нещо, което ще направиш
Ако има нещо, което става все по-сложно в нашата реалност в дигиталната ера на бързо и незабавно удовлетворение и хиляди възможности – това е фокусът. Всички знаят колко е важен той, но малцина владеят умението да поддържат правилния фокус.
Фокусът “захапал като булдог”
Тази метафора навлезе в семейството ни след като многократно беше използвана от Луис Ломели, ментора на Теди при кандидатстване му в университети от Бръшлянова лига (Теди беше приет в три от тях, и имаше интервюта в още три). Както Луис каза: “Теди, ти си като булдог. Като захапеш – не пускаш. Докато не свършиш задачата.”
Всеки от нас има области на интерес и задачи, за които е като булдог. Ако ги открием – нещата стават лесни и очевадни.
Любими наши примери са:
- Теди откри лингвистиката едва в 10 клас – никога не се беше занимавал преди това. Но след като реши да стане наистина добър, за сметка на усилията в информатиката – седмици наред прекарваше по над 5 часа на ден да решава задачи по лингвистика. Така той получаваше обратна връзка от треньорите на националния отбор и от други състезатели. Резултатът – Теди спечели сребърен и бронзов медал от международните олимпиади. А в момента в Harvard лингвистиката му помага много за курсовете в избраната от него област – AI.
- Жоро за корпоративните обучения и майсторските класове, които води с екипа на Xplora. В резултат на това само в последните шест месеца са проведени над 10 майсторски класа и обучения. Повече за най-полезните модели от част от тези обучения можете да намерите в тази статия във Forbes България.
- Ваня Ананиева – двамата с нея сме съоснователи на Фондация „Предай нататък“ и години наред помагаме, заедно с много дарители и доброволци на 13 общински дома за възрастни хора в цяла България. В момента, в който Ваня избере задача – като кауза, никога не се отказва и не намалява усилията.
Фокусът като “не” на всички други опции
С Теди имаме отличен цитат на Стийв Джобс за тайната на фокуса:
„Хората мислят, че фокусът означава да кажеш „да“ на нещото, върху което трябва да се съсредоточиш. Но това изобщо не е така. Означава да кажеш „не“ на стотиците други добри идеи, които съществуват. Трябва да избираш внимателно.“
Всеки от нас има хиляди опции с какво да се занимава, колко време и как точно. В тази предходна статия от поредицата ще видите какъв е ефектът от това, че сме консистентни. Да, консистентността „бие” всичко.
Само така могат да се постигнат наистина впечатляващи резултати:
- Инициативата „Купи и дари“, на която Теди беше лидер за Коледа 2022 и в която ученици от СМГ три седмици подред привличаха дарители в три супермаркета. Накрая събраха над 1 000 торби с поне 8 продукта. Всичко това доведе до предизвикателства за склад, логистика, доброволци, но просто трябва да си „като булдог”. Теди знаеше, че ще трябва да каже „не“ на много други опции – за забавление и учене
- Написал съм послеслова на българските издания на някои от най-добрите книги за маркетинг и за лидерство. Но това е свързано с това да казвам „не“ на много други опции, в т.ч. и възможности за бизнес развитие на агенцията
Фокусът като времеви блокове
Най-големият риск, особено в нашата глава, е дали не пропускаме друго нещо, което искаме или може да ни е на фокус. Това се решава най-лесно чрез времеви блокове – те правят решенията за фокус прости и ясни:
- имаме блок за тази задача и тя е фокус
- не пропускаме и други важни задачи, защото те имат своите времеви блокове
- наслаждаваме се на ефекта на натрупването от този мета навик, т.е. навик, който влияе на всички други навици и на целия ни живот
Ето и няколко примера как подхождаме с Теди:
- Много хора се впечатляват от продуктивността ми. Тя е възможна само с фокус в даден момент. Това позволява да добавяме нови ключови дейности – в момента с съпругата ми Ани, и с подкрепа от двамата ни сина Теди и Коко Малчеви, да пишем книга „Как да си за пример като успешен родител“ и повечето от главите на книгата вече са готови
- Теди много ясно планира в кой период кое ще му е на фокус, като след това винаги се впечатлявам колко много е напреднал. Любим пример е как Теди започна да получава много мейли от Harvard как да се подготви за живота и следването там. Аз му напомнях да чете, но той каза – ще го прави месец преди да заминр. В този период вложи такъв фокус, че на първия ден на място студентка в 3 курс каза, че тя едва във втората година на следването е разбрала колко важни са много от нещата, които той знае и пита за детайли.
- Друг пример е как Теди можеше да подаде предложение за проучване, което да бъде подкрепено от Harvard и да получи Research Award. Това е много трудно за студенти първи курс. Но с нужния фокус Теди се подготви, избра точната тема, получи ентусиазирана подкрепа от професора по AI в университета – и в крайна сметка получи и Research Award.
Ако искаш да прочетеш повече за фокуса, като ключов елемент от продуктивността – това издание от Linkedin бюлетина ми Xplore Productivity Malchev, ще ти хареса. Бюлетинът вече има 4.5 хиляди абонати и покрива ключова концепция, подходите за управление, примери и завършва с три въпроса и една конкретна задача по темата.
В тази поредица от статии баща и син представят как прилагат принципи в живота и в бизнеса, за да да успешни. Георги Малчев е предприемач, лектор и преподавател, ментор, родител. Теди Малчев е лидер на инициативи за доброволчество, медалист от международната олимпиада по лингвистика и от четири месеца учи Изкуствен интелект в Harvard. Георги има блог malchev net, в който представя валидирани и приложими концепции, част от които са изведени като принципи.