Училищна Телерик Академия и Технократи се обединяват за по-качествено образование
Водещите образователни организации Училищна Телерик Академия и Технократи ще обединят сили, за да предоставят по-качествено и интересно образование.
Училищна Телерик Академия е лидер в провеждането на образователни програми в сферата на дигиталните технологии и програмирането за ученици от 3 до 12 клас. До момента организацията е обучила безплатно над 25 хил. деца и младежи от 47 населени места в цяла България през своите школи и програми.
В същото време Технократи е утвърдена организация със силен екип в създаването и преподаването на иновативни програми за ученици по роботика, електроника и зелени технологии. Организацията е създател на първия STEM шоурум в България, част от споделеното място за иновации Резонатор, и организира националното ученическо състезание за водородни автомобили вече 5 години.
„Училищна Телерик Академия повече от 13 години подкрепя българските ученици да подобрят своята дигитална грамотност и да откриват своите силни страни през безплатни школи по програмиране и дигитални науки в цялата страна. Този модел е работещ и успешно подкрепя развитието на децата и младежите. Учениците в страната обаче са много повече (над 700 000) от тези, които можем да обучим през безплатни школи. Затова и през последните две години преминахме през процес на търсене на нови подходи, чрез които да достигнем до повече ученици и да осигуряваме същото качество на обучение, каквото предлагаме в школите“, каза за Forbes Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия.
„Когато открихме как искаме да се развиваме, знаехме, че можем да сме още по-силни и успешни в своята мисия, ако имаме верен партньор по пътя, който да ни подкрепи с допълнителна експертиза, опит, готови програми и гледна точка. Технократи са точно този партньор, с чийто екип споделяме обща визия за качествено образование и сходен подход за подкрепа на българските ученици и учители“, допълни Шарков.
По думите му образованието е сфера, която се променя бавно и трудно, затова и обединението на повече хора и усилия в една посока има още по-голяма стойност за положителната системна промяна, за която работим от години. „Опитът на Технократи в сфери като роботика, зелени технологии и електроника ни дава още повече възможности заедно да предложим нови разнообразни програми, да надградим взаимния си опит, да сме по-устойчиви като организация и да бъдем по-уверени по новия път в името на учениците“, каза Шарков.
Обединението позволява на Училищна Телерик Академия и Технократи да надградят опита си, да засилят ефекта от своята работа и заедно да предложат по-голямо разнообразие от възможности за ученици, училища и учители в цялата страна.
В момента двете организации работят заедно по платформа, която подкрепя училищата лесно да внедряват вече разработени и тествани образователни програми, свързани с актуални, важни и интересни теми от съвременния свят. В края на март ще бъдат анонсирани повече подробности.
След сключването на партньорството като втори изпълнителен директор се присъединява Ивайло Бонев, досегашен изпълнителен директор на Технократи. Той ще поделя длъжността заедно с настоящия ръководител на Училищна Телерик Академия Петър Шарков.
„С Училищна Телерик Академия споделяме обща визия и ценности за това как искаме да изглежда образованието в България. Голямата ни цел е заедно да подкрепим учителите и училищата в страната да отговорят на нуждите на учениците в съвременния свят и да засилят тяхното любопитство и желание за развитие“, казва Ивайло Бонев.
Шарков и Бонев обясниха за Forbes, че и двата бранда се запазват и ще продължат да работят в посока по-добро образование за българските ученици и училища. „Обединени сме от визията да подкрепим българските ученици да развиват своите силни страни, да бъдат добри хора и успешни личности“, казват Шарков и Бонев.
Колко далеч се простира това партньорство и какво виждате там?
Общата ни работа в момента се простира до смели проекти, с които да достигнем до всички ученици в страната, а защо не и извън нея. В момента разработваме заедно платформа, която подкрепя училищата лесно да внедряват вече разработени и тествани образователни програми, свързани с актуални, важни и интересни теми от съвременния свят. Активно работим и по създаването и полирането на програмите, които ще предложим на училищата, за да са максимално полезни и увлекателни за учениците и удобни и лесни за внедряване от учителите. Имаме още много идеи, които се надяваме постепенно да реализираме и да имат положителен ефект върху българското образование.
Как STEM методологията помага на Училищна Телерик Академия да предоставя още по-качествено образование?
STEM методологията през последните години придоби много голяма популярност, защото е свързана с актуални знания от света на математиката, науките и технологиите, но в същото време провокира учениците да са активни участници в ученето. По този начин те развиват разнообразни умения и нагласи за справяне с реални проблеми от съвременния свят. За съжаление по-често когато се споменава STEM в България се говори за материалната осигуреност на училищата и за ремонти, а не за самото преподаване и учене от учителите и учениците.
В програмите, които разработваме в Училищна Телерик Академия, използваме похвати от STEM методологията – провокираме учениците (а и самите учители) да учат през търсене, експерименти, реална работа по казуси и проекти, но качественото образование не се изчерпва само до прилагането на една методология или един похват. Програмите ни ще вдъхнат повече живот на новите STEM кабинети, ще провокират любопитството на учениците, а вярваме, че ще дадат и повече вдъхновение на учители в цялата страна да открият нови методи на преподаване и ангажиране на учениците.