IBM придобива българо-американския стартъп Pliant
Американският технологичен гигант IBM ще придобие българо-американския стартъп Pliant. Новината съобщи в профила си в Linkedin Вес Бакалов, един от съоснователите на Pliant.
Цената на сделката не се съобщава. Централата на компанията е в САЩ, но има офис и в България. Pliant е основана през 2018 г. от Бакалов, Димитър Благоев и Мат Голдбърг.
“Този момент е много специален за мен – заявява Бакалов. – Не само като професионално постижение, но и като признание за мечтите, които се осмелихме да имаме, и предизвикателствата, през които минахме заедно.”
Pliant разработва платформа за автоматизация, която ускорява процеса по интегриране на информационни системи в една организация. Примерът с въвеждането на нови служители е един от най-често срещаните казуси, заради които компаниите използват Pliant. Платформата се използва и от мрежови администратори и като цяло от ИТ служители: основно за да им пести време и за да автоматизира досадното писане на код, което често се налага в тяхната работа.
Въвеждането на новите служители в ежедневния живот на фирмата може да е предизвикателство. Дори и ако говорим само за системите за комуникация в офиса – например достъп до Slack и имейл – някой трябва да им създаде акаунти и да определи правата на тези акаунти. Това, оказва се, не е лесна задача за много компании. “Звучи като нещо просто; като проблем, който би трябвало да е решен отдавна – казва Вес Бакалов в интервю за Forbes през 2023 – Но всяка компания е различна. ”
Pliant таргетира големи компании, където има много информационни системи и съответно – крещяща нужда от подобен продукт. Интерес към Pliant проявяват компании от фармацевтиката, телекомуникационната индустрия, банкирането, както и някои държавни институции.
Един от клиентите на Pliant е фармацевтична компания с хиляди магазини в САЩ. Бакалов твърди, че компанията използва Pliant, за да ускори откриването на нови магазини. “Използват софтуера ни, за да провизират всичко от касовите апарати през настройка на WiFi и мрежата, връзките със застрахователни компании и т.н. – казва Бакалов. – Нещо, което преди е отнемало 3-4 дена в момента стaва за минути. Магазинът за няколко минути може да бъде готов, тестван, и да бъде отворен за публиката.”
Роден в Пловдив, Вес Бакалов от години живее в САЩ. Там той съосновава SevOne – компания, която през 2019 г. беше купена от Turbonomic. Самата Turbonomic пък беше купена от IBM през 2021 г.
Бизнесът на SevOne е да разработва софтуер, който наблюдава за проблеми във вътрепната мрежа на една компания. Като част от SevOne Бакалов отново и отново се сблъсква с един и същ въпрос от страна на клиентите.
“Казваха ни: “Имаме пълна видимост върху проблемите в мрежата ни, но как можем да адресираме тези проблеми по автоматизиран начин?” – спомня си Бакалов. – Нашият отговор не беше много добър. Казвахме им да използват нашето API.”
Проблемът е, че значителна част от ИТ служителите нямат време да пишат автоматизации и да ръчкат API. На Бакалов и негови колеги им идва идеята, че могат да създадат платформа, която се занимава вместо ИТ служителите с всички тези автоматизации и има помага да свържат по-лесно различните информационни системи в органзиацията.
Тази идея е инкорпорирана в Pliant през 2018 г.
През май 2021 г. Pliant обяви, че е привлякла инвестиции за 10 млн. долара, като сред инвеститорите в компанията е и българският фонд BrightCap Ventures.