Sellavi: Магазинът на бъдещето на 1 клик разстояние
Физически или онлайн магазин? А защо не и двете… в едно!
Шеметното развитие на технологиите носи коренна промяна във всеки един аспект от нашия живот. Тази тенденция не подминава и начина, по който пазаруваме. Чрез добиващите все по-голяма масовост устройства за виртуална и добавена реалност, търговците получават уникалната възможност да пренесат всички плюсове на физическото пазаруване в дигиталния свят.
Малките и средни бизнеси обаче трудно могат самостоятелно да се движат с темпото на развитие на мултимилиардните корпорации. С тежката задача да изравни игралното поле се наема водещата платформа за създаване на онлайн магазини Sellavi, която помага на своите потребители да останат на гребена на вълната на технологичната революция.
„Мисията ни е да дадем възможност на малките и средни бизнеси да се възползват от най-новите технологии, докато същевременно опростим процеса достатъчно, че да превърнем всеки собственик в строител на своето дигитално бъдеще,“ казва Коби Хаддад, главен технически директор на Sellavi.
За компанията това не е просто пожелателен път напред, а кауза, за която работи усилено от години. „Нашата група е активна в дигиталния свят вече над 20 години, благодарение на което познавахме болките на нашите клиенти,“ казва Хаддад. „Това ни накара през 2014 г. да започнем работа по създаването на решение, което да помогне на малките и средни предприятия да намерят своето място в икономиката на бъдещето.“
След първите години на развитие на онлайн търговията, които са запазени основно за големите играчи на пазара, индустрията преживява бум и до 2014 г. броят потребители нараства до над 1 млрд. глобално. Малките търговци са наясно, че трябва да яхнат дигиталната вълна, или да бъдат забравени завинаги.
Въпросът как да се случи това обаче все още няма своя ясен отговор. Основателите на Sellavi правят свое проучване в онзи момент, което показва, че дори измежду онези бизнеси, които поемат по пътя към изграждането на собствен сайт, над 70% се отказват още преди да са завършили процеса.
Логично идва въпросът защо се случва това. На първо място, малките компании нямат лукса да разполагат с вътрешен екип, който да се заеме с изграждането на сайт. Това ги принуждава да разчитат на външни услуги, които обаче към онзи момент очевидно не отговарят на техните нужди. „Макар външните решения да подпомагаха в някаква степен изграждането на сайт, те не решаваха редицата свързани въпроси, като намирането на обслужваща банка, доставчик на платежни решения, логистика и т.н.,“ казва Хаддад.
Всичко това произтича от стратегията на платформите за електронна търговия да се стремят към предлагането на глобална услуга, която да достигне до максимален брой потенциални потребители. Това обаче носи със себе си споменатия негатив – липсата на чувствителност към изискванията на местните бизнес екосистеми. Така например в държавата, в която Sellavi стартира своята дейност, едва 16% от бизнесите присъстват онлайн по това време.
Именно това води до раждането на Sellavi в модерния ѝ вид, като от ден едно в приоритет за компанията се превръща предлагането на всеобхватна услуга, която отчита всички местни специфики и покрива всеки един детайл от цялостния процес на създаване на онлайн магазин. За да превърне тази визия в реалност, Sellavi изгражда силна партньорска мрежа от водещите доставчици на услугите, съпътстващи битието на всеки онлайн бизнес.
От технологична гледна точка, платформата е изградена с мисията да опрости процеса до такава степен, че дори и собствениците на бизнес, които не са технологично ориентирани, да могат в рамките на часове да поставят основите на своята дигитална експанзия.
Зад тази функция се крие и един от най-силните козове на платформата. Докато разчитащите на външна технологична експертиза търговци честно стават жертва на липсата на базирано на бизнес логика вземане на решения, потребителите на Sellavi контролират своето собствено развитие с един клик на бутона.
„Нашата платформа е подчинена не просто на генерирането на трафик, а на превръщането на този трафик в реални продажби,“ казва Сар Звулуни, главен изпълнителен директор на Sellavi. „Ние фундаментално трансформираме познатите процеси на пазара, като осигуряваме възможността на бизнес собствениците да вземат гъвкави стратегически решения в реално време.“
Продажбите обаче сами по себе си не носят устойчивост на един бизнес, ако в тях няма повтаряемост. Основният инструмент за постигането на тази цел несъмнено е предлагането на уникално потребителско изживяване, което да накара клиента да се връща отново и отново. Именно в тази способност се крие и едно от големите предимства на Sellavi, в сравнение с алтернативи като стандартните маркетплейс платформи.
Голямата суперсила на компанията обаче са нейните клиенти. С течение на времето и нарастване на техния брой, цялостната картина на икомърс пазара започва да става все по-ясна. Обратната връзка от потребителите на платформата се превръща в крайъгълен камък за нейното развитие, посветено на решаването на реалните проблеми на екосистемата.
Мощен тласък на операциите на компанията дава и появата на пандемията. В момент, когато физическите магазини затварят своите врати за клиентите, присъствието в дигиталното пространство се превръща от инструмент за повишаване на продажбите във въпрос на оцеляване.
Напливът на клиенти и внезапният скок в обема на продажбите на потребителите на платформата разкриват нивото на нейната устойчивост. Ако при други платформи, един такъв рязък скок в продажбите би означавал срив на сайта, необходимост за повишаване на сървърния ресурс и други неприятни сценарии, то за потребителите на Sellavi остава само позитивната емоция от това да видят ръста на бизнеса си.
„Нашият интерес е напълно в съответствие с този на нашите клиенти,“ казва Хаддад. „Ние искаме те да растат и независимо дали техните продажби са 100 хил. или 100 млн. на месец, ние ще сме тук за тях и няма да променим условията на нашето партньорство.“
С успехите на домашна сцена неминуемо идва и апетитът за международна експанзия. Като част от нея, през 2022 г. Sellavi стъпва и на българския пазар с ангажимента да осигури същата всеобхватна услуга с безпрецедентно качество.
Като част от това обещание, компанията изгражда силни партньорства с една от най-големите банки в страната – УниКредит Булбанк, както и с водещите местни логистични брандове.
В българския пазар Sellavi вижда и своята база за експанзия в цяла Европа. Силният производствен сектор, наличието на висококвалифициран персонал и достъпът до Европейското икономическо пространство превръщат страната ни в перфектната дестинация за платформата.
„Навлизането ни в Европа ще продължи да се базира на стратегията ни за изграждане на партньорства с най-добрите доставчици на съответните услуги в целевите пазари,“ казва Хаддад. „Така ще дадем възможност на българските компании да продават на международния пазар, а техните клиенти да получават изживяването, което биха очаквали от местен търговец.“
Паралелно с експанзията, компанията не спира да работи и по нови начини да позволи на своите клиенти да продават още по-успешно. Голяма част от тези усилия е фокусирана върху интеграцията на технологии с изкуствен интелект в почти всички функции на платформата.
Иновациите ще позволят на търговците да се възползват от AI помощник, който да ги подкрепи във всички процеси, от оформлението на сайта, през продажбите до самата доставка. Несъмнено интеграцията на изкуствен интелект ще е и поредната крачка към още по-успешно конвертиране на трафика в реални поръчки, включително чрез възможност за оптимизация на визуалното и текстово представяне на продуктите в магазина.
Съществена роля ще изиграе и възхода на виртуалната и добавена реалност. Всички магазини, създадени със Sellavi, са оптимизирани за работа с VR/AR технологии, а компанията вече работи и върху следващата крачка – да даде възможност на потребителя да се докосне до триизмерен вариант на продуктите. 3D проекциите ще бъдат генерирани от изкуствен интелект, който ще спести и огромните разходи на търговците за стандартното заснемане на 3D кадри.
„Sellavi остава в авангарда на технологичното развитие на онлайн търговията, благодарение на своя ангажимент за непрекъсната иновация, базирана на данни и обратна връзка от нашите клиенти,“ казва в заключение Звулуни.