Ако беше по-умен, Тръмп можеше да спести от колосалните 540 млн. долара, които дължи
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
25 март. Това е датата, на която изтича крайният срок за Доналд Тръмп, който трябва да плати гаранция в размер на близо 460 млн. лева по делото за финансови измами. Гаранцията покрива 120% от присъдата, която Тръмп обжалва. За капак размерът на дълговете на бившия американски президент е доста над тази сума – над 540 млн. лева. Ако Тръмп беше по-умен, можеше да си спести и много пари, и много главоболия. Дори можеше да се случи така, че бившият държавник на САЩ да мине между капките…
Десетки компании отказаха да бъдат гаранти за Тръмп и изглежда бившият американски президент е изправен пред криза на ликвидността. На 8 март, благодарение на застрахователната компания Chubb Тръмп внесе гаранция от 91.6 млн. долара по делото на писателката Е. Джийн Карол за сексуално насилие. Сега адвокатите на бившия американски президент твърдят, че той не е в състояние да осигури парите за гаранцията в размер на 464 млн. долара по делото срещу него за финансови измами.
Големият въпрос пред Тръмп – имало ли е начин да си спести и пари, и главоболия? Краткият отговор е “да”.
Тръмп можеше да инвестира приблизително 400-те милиона долара наследство, които е получил от баща си, починал през 1999 г. Или пък можеше да се освободи от бизнес империята си, както го призоваха служителите от етичната комисия, когато стана президент на САЩ през 2017 г. И в двата случая днес той щеше да е много по-богат и по-ликвиден, а може би дори щеше да избегне многомилионния дълг.
Ако Тръмп се беше освободил от активите си, а след това ги бе реинвестирал в процъфтяващия фондов пазар, вероятно днес щеше да е по-богат с поне 2 млрд. долара
През 2017 г., когато Тръмп спечели президентските избори в САЩ и трябваше да встъпи в длъжност в Белия дом, експертите от етичната комисия го призоваха да продаде активите си, чиято стойност тогава се оценяваш на 3.5 млн. долара. Тръмп отказа, като вместо това предпочете да остави синовете си да управляват бизнеса му.
Компаниите на Тръмп натрупаха приходи от над 2.4 млрд. долара в периода 2017 – 2020 г., което непрестанно повдигаше въпроси за това кой и как харчи пари в имотите му, има ли конфликт на интереси. Всички – от гостите на хотела до наемателите на офис сгради и купувачите на недвижими имоти – бяха непрестанно обекти на проверки.
А можеше да е друго…
Ако Тръмп беше последвал съвета на етичната комисия, той щеше да понесе само данъчен удар. Федералните и щатските данъци върху капиталовите печалби можеха да отрежат до 33% или над 1.1 млрд. долара от състоянието му. Това обаче е максимумът, а е добре известно, че Тръмп има дългогодишен опит в това да намира начини да свежда до минимум плащанията си.
Ако Тръмп бе инвестирал останалите след данъците около 2.4 млрд. долара във фонд, който следи борсовия индекс S&P 500, печалбата щеше да е с около 12.7% от януари 2017 до днес. Казано иначе – нетната му стойност щеше да е около 5.3 млрд. долара или над два пъти повече от реалната му стойност – 2,6 млрд. долара, според последната оценка на Forbes от септември.
Ако бившият американски президент бе подходил по-умно спрямо наследството си, вероятно също щеше да има по-малко главоболия днес.
Влагането на парите, които Тръмп е получил от баща си, във фондовата борса, щеше да увеличи състоянието му с поне 1 милиард долара. И да му помогне да избегне голяма част от правните си проблеми.
От години се спекулира с това колко точно голяма е била помощта, която бащата на Тръмп е оказал, за да може бившият американски президент да натрупа състоянието си. Самият той говореше за “малък заем в размер на 1 млн. долара”, които след това е трябвало да върне. И то с лихва.
На 2 октомври 2018 г. в. “Ню Йорк Таймс” помогна за изясняването на този въпрос с разкритие – Тръмп е получил над 413 млн. долара от баща си в продължение на няколко десетилетия. В статията се отбелязва, че ако Тръмп просто беше инвестирал това наследство в S&P 500, то щеше да струва 1.96 млрд. долара към датата, на която е публикуван въпросният материал – октомври 2018 г.
От тогава насам фондовият пазар е на гребена на вълната на технологиите, докато бизнес империята на Тръмп изпитва затруднения. Днес същото наследство би струвало приблизително 3.7 млрд. долара, което е доста над реалната му нетна стойност от 2.6 млрд. долара.
Нещо повече – ако беше останал на фондовия пазар, а не на пазара на недвижими имоти, никога нямаше да му се наложи да лъже за нетната си стойност пред кредиторите, за да получи по-добри заеми за имоти. Цялото дело за измама в Ню Йорк никога нямаше да се случи.