Фед оживи пазарите със съобщение за евентуални намаления на лихвите
Федералният резерв (Фед) очаква да намали многократно лихвените проценти тази година, въпреки че инфлацията остава доста над целта, изпращайки приветствено послание към инвеститорите в сряда.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Тримесечните прогнози на политиците, публикувани в сряда, показаха, че Фед очаква да въведе три намаления на лихвените проценти до края на годината, както беше прогнозирано през декември, като същевременно прогнозира икономическото производство на САЩ да нарасне с 2.1%, доста над прогнозата от декември от 1.4%.
- Комитетът за отворени пазари на Фед, определящ политиката, избра да задържи целевия лихвен процент по федералните фондове на нивото от 5.25% до 5.5%, което е установено от миналото лято.
- Но по-належащо от съобщението на Фед беше разкритието, че средните прогнози на служителите на Фед в края на годината все още призовават за намаляване на лихвените проценти със 75 базисни пункта, консенсус, който беше поставен под съмнение, тъй като данните за инфлацията в началото на 2024 г. бяха по-горещи от очакваното.
- Водещите борсови индекси в САЩ се повишиха до рекордни нива в сряда следобед.
- Dow Jones Industrial Average и S&P 500 записаха рекорд за всички времена. Dow се повиши с 1%, или 400 пункта, за да затвори на 39 512, докато S&P се покачи с 0,9% до новата си най-висока цена на затваряне от 5 225.
КОГА ЩЕ НАМАЛЯТ ЛИХВИТЕ?
Инвеститорите смятат срещата на Фед през юни за най-вероятния момент за първото понижение на лихвените проценти от март 2020 г., според FedWatch Tool на CME Group. Пазарът определи 55% вероятност първото намаление да дойде през юни малко преди съобщението в сряда, 49% през юли и само 7% шанс за намаление през май. Най-вероятният подразбиращ се сценарий до края на годината е лихвите да паднат със 75 базисни пункта, което е значително по-малко от обявените през януари 150 базисни пункта.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
През по-голямата част от декември и януари инвеститорите се насочиха към тази среща на Фед като датата на първото понижение на лихвените проценти от страна на Фед, ефективно приключвайки текущия цикъл на затягане. В началото на годината фючърсните договори предполагаха приблизително 90% шанс Фед да намали лихвите до март, според FedWatch Tool.
АКЦЕНТ
Целевият лихвен процент по федералните фондове само номинално определя процента, при който финансовите институции могат да заемат допълнителни пари една на друга, но има широкообхватни последици за по-широката икономика и финансовите пазари. По-високите лихвени проценти увеличават разходите по заемите, засягайки всичко – от ипотеки до държавен дълг, могат да осакатят бизнеса, разчитащ на нисколихвено финансиране, и могат да причинят загуби на фондовите пазари, тъй като инвеститорите избягват несигурни залози на акции за държавни облигации.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Приглушените очаквания за намаляване на лихвите дойдоха, след като данните за инфлацията от януари и февруари разкриха, че повишенията на цените не са изчезнали, което доведе очакванията за по-мек Фед, тъй като увеличението на лихвените проценти за 2022-23 г. от близо 0% до над 5% започна да се бори с тревожната инфлация. Основните борсови индекси в САЩ се оказаха изненадващо устойчиви въпреки повишенията на лихвените проценти, като S&P 500 се възстанови от почти 20% загуба през 2022 г., за да постави нови върхове за всички времена тази година.