Правосъдното министерство на САЩ се прицели в Apple. Акциите на технологичния гигант поевтиняват
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Акциите на Apple поевтиняха с близо 1% преди началото на борсовата търговия в четвъртък, след като Министерството на правосъдието съобщи, че се готви да подаде федерален антитръстов иск, в който обвинява производителя на iPhone, че блокира достъпа на конкурентите си до хардуерни и софтуерни функции на своите устройства. В антитръстовото дело участват още 15 щата.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Цената на акциите на Apple спадна с повече от 1,1% по време на предварителната пазарна търговия рано сутринта в четвъртък, преди да се установи на 177,22 долара – с 0.8% по-ниско в сравнение с предходния ден.
- В сряда Bloomberg съобщи, че се очаква Министерството на правосъдието да внесе делото си във федералния съд в четвъртък.
- Министерството на правосъдието ще се фокусира върху критиките, които компании като Epic Games, Spotify, Tile и Paypal многократно са отправяли към Apple, обвинявайки компанията за това, че блокира някои от функциите на софтуера и хардуера си за приложения на трети страни.
- Министерството на правосъдието започна да проверява Apple по този въпрос през 2019 г., но реши да даде приоритет на антитръстовите си дела срещу Google. В списъка с технологичните гиганти, погнати от американските регулатори, влизат още Meta и Amazon.
- Apple възрази в позиция, в която посочи, че не е съгласна с иска, който “заплашва принципите, които отличават продуктите на компанията на пазар с жестока конкуренция”.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Потребителите не трябва да плащат по-високи цени, защото компаниите нарушават антитръстовите закони. Ако бъде оставена без последствия, Apple само ще продължи да укрепва монопола си върху смартфоните”, заяви в изявление главният прокурор Мерик Гарланд, цитиран от “Ройтерс”.
АКЦЕНТ
Редица компании и разработчици на приложения обвиниха Apple в монопол. Според тях производителят на Apple използва господството си, за да ги тормози и да ги поставя несправедливо в неравностойно положение.
От компанията за проследяващи устройства Tile например многократно са се оплаквали от ограниченията на Apple по отношение на начина, по който продуктите им “комуникират” с iPhone. Същевременно обаче продуктът AirTag, който е собственост на Apple, има възможност да се възползва напълно от всички вградени функции на смартфона.
Компаниите за разплащания и банките също се оплакват, че Apple ограничава използването на своята технология NFC и блокира други банкови приложения.
Други като Spotify, например, се оплакаха от комисионната в размер на 30%, която отива в джоба на Apple при покупки в приложението.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Предполагаемият съдебен иск идва в момент, в който Apple вероятно ще се сблъска със строг антитръстов контрол в Европа с прилагането на Закона за цифровите пазари на ЕС (Digital Markets Act), който влезе в сила на 8 март.
По-рано този месец блокът наложи на Apple глоба от близо 2 млрд. долара, тъй като Европейската комисия установи, че компанията е злоупотребила с господстващото си положение на пазара, за да навреди на музикалните стрийминг компании.
Това дело беше съсредоточено върху ограниченията, които Apple налага на създателите на приложения, които им пречат да информират потребителите на iPhone и iPad за “алтернативни и по-евтини услуги за абонамент за музика, достъпни извън приложението”.
По-рано днес стана ясно също така, че технологични гиганти като Meta, X, Microsoft и Match Group също влизат с битката срещу монопола на Apple. Всъщност става дума за упоритата война на Epic Games с производителя на iPhone, след като от Apple представиха план, целящ да разреши външни връзки за покупка в приложенията. Всичко това обаче е придружено с редица допълнителни ограничения.
В САЩ разработчиците остро критикуваха Apple за плановете й да начислява такса от 27% върху всички покупки в приложението, направени чрез външни платформи за плащане. Компанията приложи този ход, след като беше принудена със съдебно решение да разреши външните доставчици на плащания в приложенията на трети страни. Главният изпълнителен директор на Epic Games Тим Суини обвини Apple, че извършва “недобросъвестно “изпълнение” на съдебната заповед и оспори този ход в съда.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
3.75%. Толкова са паднали акциите на Apple от началото на 2024 г., което до голяма степен се дължи и на опасенията на инвеститорите относно бавното възприемане на изкуствения интелект от страна на Apple и спадащия й бизнес в Китай.