Раждаемостта става недостатъчна за запазване на световното население
Раждаемостта в почти целия свят ще бъде твърде ниска, за да задържи нивата на населението до края на века, показва изследване на Института за здравни индикатори и оценка (IHME) към Вашингтонския университет в Сиатъл, цитирано от Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Тенденцията ще доведе до разделение между „бейби бум“ и „бейби спад“ в света, като бумът ще бъде съсредоточен в страните с ниски доходи на населението, които са по-податливи на икономическа и политическа нестабилност, каза старши изследователят Стейн Емил Волсет.
- 155 от 204 страни и територии в света, или 76%, ще имат раждаемост под нивата на заместване на населението до 2050 г. Очаква се броят им да нарасне до 198, или 97%, до 2100 г., се посочва в изследването.
- Над три четвърти от живите раждания ще бъдат съсредоточени в страни с ниски и ниски до средни доходи на населението до края на века, като над половината – в Субсахарска Африка, считат изследователите.
- Раждаемостта в света, или средният брой раждания на жена, е намаляла от около пет деца през 1950 г. до 2.2 през 2021 г.
- До 2021 г. 110 страни и територии (54%) са имали раждаемост под нивото на заместване на населението от 2,1 деца на жена.
- Изследването показва особено тревожна тенденция за страни като Южна Корея и Сърбия, където раждаемостта е под 1.1 дете на жена, което създава предизвикателства пред тях, свързани с намаляващата работна ръка.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Много от повечето страни с ограничени ресурси ще се борят да издържат най-младото и най-бързо растящо население в света в едни от най-нестабилните политически и икономически, обременени от горещини и ограничения пред здравната система места в света“, казва Стейн Емил Волсет.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Макар че намаляващата раждаемост в страните с високи доходи на населението отразява нарасналите възможности за образование и работа на жените, изследователите отбелязват, че тенденцията е сигнал за неотложната необходимост от подобряване на достъпа до съвременни противозачатъчни и образование на жените в останалите региони.
Освен това „когато населението на почти всяка страна намалява, те ще трябва да разчитат на имиграцията, за да поддържат икономически растеж“, коментира Наталия Бхатачардже, съавтор на изследването.