ЕС затяга фискалната политика в еврозоната през 2025 г.
Европейският съюз затяга фискалната политика в еврозоната през 2025 г. в опит да намали инфлацията и да стабилизира публичните финанси, след прекомерните разходи по време на пандемията от COVID-19, съобщав Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Проекторешението, което предстои да бъде прието днес от европейските лидери, идва, след като на 11 март финансовите министри на 20-те държави в еврозоната се споразумяха за насоките на фискалната политика за 2025 г., за да се вземат предвид новите фискални правила, които дават повече време за намаляване на дълга при запазване на инвестициите.
- Тези нови правила ще изискват обща леко свиваща се фискална позиция в еврозоната през 2025 г.
- Лидерите ще одобрят и план, за привличането на частен капитал в Европа, с който да се финансира скъпоструващият преход на континента към по-екологична и по-цифрова икономика, като същевременно се конкурира с Китай и САЩ за ключови технологии и суровини.
- Планът предвижда създаването на Съюз на капиталовите пазари (СМК) в 27-те държави, съставляващи ЕС, който да облекчи бариерите пред частните инвестиции през границите на държавите – задача за следващия Европейски парламент и Комисия.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Европейският съвет одобрява препоръката относно икономическата политика на еврозоната. Леко свиваща се фискална позиция в еврозоната през 2025 г. би била уместна с оглед настоящите макроикономически перспективи, на необходимостта фискалната устойчивост да продължи да се повишава и да се подкрепя продължаващият дезинфлационен процес, като същевременно политиките следва да останат гъвкави с оглед на преобладаващата несигурност”, се казва в текста на документа.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Европейската комисия прогнозира, че бюджетният дефицит в еврозоната през тази година ще се свие до до 2.8% от БВП от 3.2% през 2023 г., а след това ще намалее незначително до 2.7% през 2025 г.
Това би трябвало да спомогне за понижаване на потребителската инфлация от 5.4% през 2023 г. до 2.3% през 2024 г., а след това до 2% през 2025 г., достигайки 1.9% през 2026 г., според прогнозите на Европейската централна банка. ЕЦБ всъщност ще следи данните като големите надежди са, че на предстоящото през юни заседание може да се очаква понижаване на лихвените проценти.