Изхвърлме тонове е-отпадъци, а рециклираме 5 пъти по-малко
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Най-малко 62 милиона тона е-отпадъци произвежда човечеството, които нарастват пет пъти по-бързо от количеството, което се рециклира. Това е тревожната констатация на ООН в тазгодишния Глобален мониторинг на електронните отпадъци. Същевременно всеки изхвърлен продукт с щепсел или батерия представлява опасност и за човешкото здраве, и за околната среда. Електронните отпадъци съдържат токсични или опасни вещества като живак, които могат да увредят човешкия мозък и нервна система.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Докладът е публикуван в четвъртък и това е четвъртото му издание. Той проследява огромното количество изхвърлени стари телефони, батерии и друга техника и установява, че всички тези електронни отпадъци биха запълнили повече от милион и половина 40-тонни камиона – достатъчно, за да се образува колона от тежкотоварни превозни средства около екватора.
- През 2022 г. в световен мащаб са генерирани рекордните 62 млрд. кг електронни отпадъци, което се равнява на средно 7,8 кг на глава от населението годишно. Същевременно обаче количеството рециклиран е-боклук е пъти 5 пъти по-малко.
- Само 22.3% от тези отпадъци са официално регистрирани като рециклирани по екосъобразен начин през 2022 г. Това означава, че не са отчетени възстановими природни ресурси на стойност 62 милиарда долара, което увеличава рисковете от замърсяване по света.
- През 2022 г. Европа е регионът, в който се генерират най-много електронни отпадъци – 17,6 кг на глава от населението. Същевременно на стария континент е отчетен и най-висок процент на събиране и рециклиране – 7,5 кг на глава от населението, като се рециклират 42,8% от генерираните електронни отпадъци.
- Африканските държави са с най-нисък процент, като по-малко от 1 % от електронните отпадъци са документирани като официално събрани и рециклирани.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
В световен мащаб електронните отпадъци се увеличават с 2,6 млн. тона годишно. Казано иначе – на път сме да достигнем 82 млн. това до 2030 г.
АКЦЕНТ
Общото икономическо въздействие на управлението на е-отпадъците през 2022 г. е било загуба, равняваща се на 37 млрд. щатски долара.
КОНТРА
Докладът показва, че въпреки огромните количества електронни отпадъци, данните към юни 2023 г. показват, че темпът на нарастване на държавите, които прилагат политика или регулации в областта на електронните отпадъци, намалява. В световен мащаб 81 държави (или 42%) понастоящем имат политика, законодателство или регламент за електронните отпадъци. България се нарежда на първо място по събираемост на електронни отпадъци с около 105% за 2021 г.