Първата глобална резолюция за изкуствения интелект вече е факт
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Общото събрание на ООН единодушно прие първата глобална резолюция за изкуствения интелект, която насърчава държавите да подхождат отговорно спрямо технологията.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Резолюцията бе подкрепена с пълен консенсус от всички 193 държави-членки.
- Документът е необвързващ. Той призовава всички държави да подходждат внимателно по отношение на изкуствения интелект, защитавайки личните данни и човешките права и да следят потенциалните рискове, които технологията поражда.
- Целта на резолюцията е още да се преодолее цифровото разделение между богатите развити страни и по-бедните развиващи се държави и да гарантира, че всички ще са на масата на дискусиите.
- Документът има за цел също така да гарантира, че развиващите се страни разполагат с технологиите и възможностите да се възползват от предимствата на изкуствения интелект, включително що се касае до откриване на болести, прогнози за бедствия, подпомагане на земеделските производители и обучение на следващото поколение работници.
- Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви, че договарянето на резолюцията е отнело почти четири месеца, но документът дава на света “основен набор от принципи, които да ръководят следващите стъпки в развитието и използването на AI”.
- В интервю за “Асошиейтед прес” посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд заяви, че според нея световните нации са се обединили около резолюцията, отчасти защото “технологиите се развиват толкова бързо, че хората нямат представа какво се случва и как ще им се отрази, особено що се отнася до страните от развиващия се свят.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Днес всички 193 членове на Общото събрание на ООН се изказаха в един глас и заедно избраха да управляват изкуствения интелект, вместо да му позволят той да ни управлява”, заяви Томас-Грийнфийлд.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Резолюцията, която е предложена от САЩ и има подкрепата на Китай, е най-новата от поредицата инициативи на правителствата по света, които се опитват да оформят пътя за развитието на изкуствения интелект на фона на редица опасения, че технологията може да се окаже опасна и дори да подкопае демократичните процеси.
Европа изпревари САЩ, след като този месец законодателите на ЕС приеха всеобхватни правила за надзор на технологията, които са на път да влязат в сила през май или юни след няколко последни формалности.
Глобалната резолюция на ООН е плод на месеци усилия от страна на САЩ, които работиха тясно с повече от 120 държави, включително Русия, Китай и Куба, за да постигнат консенсус около текста на документа.
Големите технологични компании като цяло подкрепят необходимостта от регулиране на изкуствения интелект, като същевременно лобират, за да гарантират, че всички правила работят в тяхна полза.