ЕС напът да преначертае глобалния пазар на кафе
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Европейският съюз е напът да преначертае глобалния пазар на кафе и други стоки като какао, соя и палмово масло чрез нов регламент, който се бори срещу обезлесяването.
Става дума за регламент, който трябва да влезе в сила на 30 декември тази година, след като бе одобрен в края на 2022 г. Новите правила имат за цел да намалят рисковете от незаконна сеч и да гарантират, че големите компании не произвеждат продукти за сметка на природата.
Регламентът ще се прилага за какао, кафе, соя, палмово масло, дървесина, каучук и едър рогат добитък. За да продават тези продукти в Европа, големите компании ще трябва да предоставят доказателства, че те произхождат от земи, където горите не са били изсичани от 2020 г. насам. По-малките компании трябва да направят това до юли 2025 г.
Обезлесяването е вторият по големина източник на въглеродни емисии след изкопаемите горива. Според доклад на Световния фонд за дивата природа от 2021 г. през 2017 г. Европа се нарежда на второ място след Китай по вносни стоки, довели до обезлесяване.
Ако се приложи добре, регламентът може да помогне за подобряване на тревожните данни, особено ако по-строгите стандарти се превърнат в новото нормално.
Европейският регламент обаче няма да реши проблема като с магическа пръчка. Компаниите не могат да бъдат задължени да го спазват и могат да намерят други пазари, на които да продават, без да се ангажират с намаляване на обезлесяването. Освен това рестрикциите могат да изключат хиляди дребни земеделски производители, за които е твърде скъпо да направят износа си проследим. Всичко зависи от това как държавите и компаниите ще реагират на по-строгите правила.
Страните трябва да помогнат на по-малките фермери, като изградят национални системи, които да гарантират, че износът им е проследим. В противен случай компаниите могат да купуват само от много големи ферми, които могат да докажат, че са спазили изискванията.
Правилата още не са влезли в сила. Въпреки това обаче поръчките на кафе от Етиопия вече са намалели. Перу пък няма капацитет да предостави необходимата информация за кафето и какаото, отглеждани в перуанска Амазония.
Страни като Виетнам вече са предприели мерки. Държавата изнася около 40% от кафето, което произвежда, за Европа. Старият континент е основен пазар за Виетнам и след като европейските правила бяха официално приети и одобрени, властите бързо запрятат ръкави, за да гарантират, че земеделците произвеждат кафе съгласно регламента. Разработен е национален план, който включва база данни за местата на отглеждане на културите и механизми за проследяване на тази информация.
Предизвикателство остава да се гарантира, че около половин милион дребни земеделски стопани във Виетнам, които произвеждат около 85% от кафето в страната, могат да събират и предоставят данни, доказващи, че техните стопанства не са причинили обезлесяване.
Бразилия, която е най-големият производител на кафе в света, е в по-добра позиция. Кафето в страната се отглежда в плантации, които са далеч от горите и има сравнително добре организирана верига за доставки.
В Перу събирането на информация за стотици хиляди дребни земеделски стопани е трудно. Страната има слаба институционална структура, а повечето земеделски производители нямат права върху собствената си земя. Етиопия, където кафето съставлява около една трета от общите приходи от износ според доклад на Министерството на земеделието на САЩ пък реагира твърде бавно на правилата на ЕС, които трябва да влязат в сила в края на годината. Националният план, представен през февруари 2024 г., не успява да реши основния въпрос как да се съберат необходимите данни от милиони дребни фермери и тази информация да стигне до купувачите.