Mistral – компанията, която обещава да завземе Силициевата долина и да победи OpenAI
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Месец май, 2023 година. Френска стартъп компания дава сериозна заявка – да постави гигантът OpenAI на колене и да се превърне във водещ играч в света на изкуствения интелект. Основана през май от тежки фигури в индустрията, Mistral набира 385 млн. евро само няколко месеца по-късно – през октомври 2023 г, Към декември 2023 г. вече е оценена на повече от 2 млрд. долара. В края на февруари тази година компанията подписва договор с Microsoft.
Още с появата си Mistral бързо привлича вниманието и американски медии, които определят френския стартъп като потенциален съперник на OpenAI и един от големите играчи в Силициевата долина.
Mistral изгражда технологии, които други бизнеси могат да използват за внедряване на чатботове, търсачки, онлайн учители и други продукти, управлявани от изкуствен интелект. Mistral се опитва да прави големи крачки в разработването на модел с генеративен изкуствен интелект (LLM). Алгоритъмът може да изпълнява множество команди с почти човешка точност. Технологията на практика би могла да промени начина, по който си взаимодействаме с машините.
Основаният в Париж стартъп е от малкото компании, които могат да си съперничат с технологията, разработвана в OpenAI, дала началото на бума на изкуствения интелект с пускането на чат бота ChatGPT. Компанията има малко над 20 служители.
Mistral е и сред компаниите, които вярват в споделянето на тази технология като софтуер с отворен код, който може свободно да бъде копиран, модифициран и използван. Големите в тази игра – OpenAI и Google гледат на този подход като на потенциална опасност – според тях отвореният код може да попадне в грешните ръце и да се използва за разпространение на дезинформация и други вредни материали.
Сред поддръжниците на Mistral са няколко американски технологични гиганта, включително Salesforce, а според източници от индустрията – и групата Nvidia, световен лидер в производството на чипове за суперкомпютри.
Компанията е създадена от 31-годишният главен изпълнителен директор на компанията Mensch Артър Менш, Гийом Лампл и Тимотей Лакроа – всички с опит в американски технологични гиганти, включително Meta и DeepMind.
Сделката с Microsoft
Microsoft налива милиарди във войната за територия в света на AI. Миналата седмица например стана ясно, че компанията е успяла да привлече пионер в сферата, назначавайки британеца Мустафа Сюлейман начело на новосформираното подразделение Microsoft AI. Microsoft се опитва упорито да демонстрира надмощие пред Google, който изглежда изостава в борбата на техно гигантите.
На фона на тези многомилионни инвестиции в края на месец февруари тази година стана ясно, че Microsoft налива 16,3 млн. долара в Mistral. Microsoft заявява, че тази инвестиция официално ще се превърне в дялово участие в следващия кръг на финансиране на Mistral, но на този етап такова участие няма.
Mistral AI и Microsoft също така подписаха споразумение за партньорство за дистрибуция на Azure – облачна услуга на Microsoft, което вероятно ще привлече още клиенти. Това също така означава, че клиентите на Azure могат да получат достъп до моделите на Mistral.
Голямата инвестиция на Microsoft в Mistral привлече вниманието на Европейската комисия, която видя опасност от концентрация на влияние. Microsoft вече си партнира с OpenAI.