Япония вдигна лихвите. Защо йената пада?
Преди седмица Япония повиши лихвените проценти за първи път от 2007 г. насам в ход, който отбеляза историческа промяна в паричната политика. Въпреки това валутата падна.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Японски официални лица говорят за официална намеса за подкрепа на йената.
- Валутата се търгуваше при 151.86 за долар в петък, най-слабото ниво за тази година и в рамките на нивата, които предизвикаха интервенция през 2022 г. Тя също така достигна дългосрочни дъна спрямо еврото и австралийската валута миналата седмица.
- По-слабата йена е благодат за печалбите на японските износители, но може да притисне домакинствата чрез увеличаване на разходите за внос.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Новинарските репортажи, включително от Ройтерс, предвещаваха важното излизане на Японската централна банка от отрицателните лихвени проценти. Същото се случи и с икономическите условия, с рязко покачване на заплатите, което предполага устойчива инфлация и по-малка нужда от лихви под нулата или политики за ограничаване на доходността на държавните облигации.
Йената е най-нискодоходната валута от G10, което я прави идеална за кери сделки, при които инвеститор взема заеми във валута с ниски лихвени проценти и инвестира постъпленията във валута с по-висока доходност.
Инвеститорите залагат, че японските лихвени проценти няма да се покачват бързо оттук нататък, което на практика ще удължи живота на кейри сделките.
Картината на лихвите също така държи парите на големите японски инвеститори в чужбина, където те могат да спечелят по-добра възвръщаемост, лишавайки йената от подкрепа от потоците за репатриране. Японските инвеститори държат около 3 трилиона долара в сделки с чуждестранни облигации и йени.
Japan Post Bank и Japan Post Insurance, сред най-големите финансови компании, казаха пред Ройтерс, че техните портфейли няма да се променят радикално в отговор на промяната на политиката на Японската централна банка.
РИСК ОТ НАМЕСА
При 151.27 за долар валутата остава много близо до нивото от 151.94, която предизвика интервенция през 2022 г. Пазарите изглеждат подозрителни към тестването на нивото 152, въпреки че властите подчертаха, че не са насочени към конкретни нива, а по-скоро към спекулативни ходове.
„Мнозина изглежда смятат, че линия срещу по-нататъшно отслабване на йената се намира близо до зоната 152, когато настъпи интервенция в края на 2022 г.“, казаха анализатори на HSBC в бележка до клиентите.
„Рискът е японското (финансово министерство) да се опита да се намеси, за да подкрепи йената, но с много ограничен успех. Това може да създаде повишена несигурност за йената и други валути“, допълват от HSBC.