Какаото поскъпна рекордно. Цените удрят по джоба любителите на шоколад
10 хил. долара на метричен тон. Тази рекордна цена достигна какаото на фона на ограничения в предлагането. Повишаването на цената на суровината ще доведе и до скок в цените на шоколадовите изделия.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърси за доставка през май поскъпнаха с 3,9% до 10 030 долара за метричен тон, като за първи път стоката премина границата от 10 000 долара. Цените на захарта също са се повишили с около 7%.
- Пристигащите в пристанищата на Кот д’Ивоар и Гана количества какао са намалели съответно с 28% и 35% в сравнение със същия период през изминалата година, показва доклад на Международната организация за какаото.
- Проблемът за големите компании е спадът в продажбите. Данните на Националната асоциация на производителите на сладкарски изделия показват, че през миналата година обемът на продадения шоколад и бонбони за ежедневни поводи е намалял с 3,6% в сравнение с 2022 г. Обемът на шоколада и бонбоните, продадени за сезонни поводи като Великден, леко се е увеличил с 0,1%.
- Браншът прогнозира, че като се има предвид продължаващата инфлация при какаото, тенденцията ще се запази.
- За да се справят с проблемите си, много компании прибягват до промоции или предлагат повече лакомства, които не са направени от шоколад, в навечерието на католическия Великден, който тази година се пада на 31 март.
АКЦЕНТ
Повишаването на цените идва в деликатен момент, тъй като уморените от инфлацията потребители вече дават отпор. Това прави сезонните продажби ключови, тъй като спадът в спонтанните покупки на шоколадови изделия са намалели.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Предизвикателният климат и болестите се отразиха драстично на производството в Западна Африка, където се произвеждат около 70% от световното какао. Най-сериозно засегнати бяха Кот д’Ивоар и Гана – най-големите производители, които осигуряват около две трети от какаовите зърна в световен мащаб.
В края на миналата година проливните дъждове и разпространението на болестта “черни шушулки” в двете страни повлияха на земеделието, според доклад на Международната организация за какаото от ноември.