Процъфтяващият бизнес с красотата и младостта
Независимо дали става въпрос за мъже и жени на средна възраст, които искат да запазят младостта си, или за по-младите поколения, които се опитват да имитират филтрите на социалните медии в реалния живот, тези потребителски навици са движеща сила в индустрията за красота.
Стремежът към вечна младост е стар колкото човешката цивилизация, с безброй митове, истории и търсения, съсредоточени около неуловимия фонтан на младостта. За разлика от алхимичните опити в миналото обаче, днешното движение за борба със стареенето се основава на строги дисциплини като науката и технологиите. В световен мащаб пазарът на антиейдж продукти е 62 млрд. долара през 2021 г., като очакванията са, че до 2027 г. той ще нарасне до около 93 млрд., според Statista.
Бизнесът със съхраняване на младостта преживява безпрецедентен растеж. Този процъфтяващ сектор се дължи на съвкупността от технологичен напредък, културни промени и застаряващо световно население, което е все по-склонно да инвестира в продукти и услуги, обещаващи да забавят признаците на стареене и да подобрят физическия вид.
Процедурите с използване на токсини като ботокс и филъри са се увеличили с 41% от 2020 г. до 2021 г. в САЩ. Били са извършени над 5,5 млн. процедури, според проучване на Естетичното общество – организация, която проследява процедурите. Докато глобалният пазар на ботокс се оценява на 6,4 млрд. щатски долара през 2022 г. и се очаква да достигне 15,2 млрд. долара до 2030 г. Проучването на причините за този бум, стратегиите, които компаниите прилагат, за да се възползват от тази тенденция, и последиците за потребителите и обществото, предлага поглед върху бъдещата траектория на тази динамична индустрия.
Разкриване на тайните на стареенето
Основата на движението за антиейдж борбата се крие в усилията на научната общност да разгадае биологичните механизми на стареенето. “Стареенето е сложен процес, който се влияе от множество фактори, включително генетика, околна среда и начин на живот”, обяснява д-р Дейвид Браун, старши учен в Seragon Biosciences, която наскоро започна да произвежда хранителни добавки, разработени по технология, лицензирана от Харвардския университет и клиниката “Майо”. “Не можем да спрем остаряването на тялото си, но научният подход може да ни помогне да бъдем възможно най-здрави с напредването на възрастта.”
Най-новите постижения в областта на геномиката и биотехнологиите позволяват на учените да идентифицират важни гени и молекулярни пътища, които допринасят за стареенето. Например изследванията на теломерите, защитните капачки в края на хромозомите, хвърлиха светлина върху клетъчното стареене. Освен това продуктите, насочени към натрупването на плаки в мозъка, биха могли да подобрят здравето и функциите му. “Когато използваме тези технологии, можем да се съсредоточим върху основните причини за стареенето и да създадем продукти, които могат да забавят клетъчното стареене. Имаме население, което сега навлиза в периода на златната година”, обяснява Браун.
Културни промени и преследване на младостта
Културните нагласи по отношение на стареенето и красотата също играят решаваща роля за разрастването на индустрията. Обществото е все по-завлядяно от манията за поддържане на младежки външен вид, отчасти подхранвана от изображенията в медиите и социалните мрежи, които свързват красотата и успеха с младостта. “Много жени могат да подражават на идеалната медийна личност поради социалните, психологическите и практическите награди, свързани с този идеал, и вярата, че животът им ще се промени към по-добро”, казват изследователите Мавис Хенрикес и Дебасис Патнаик. Тази културна промяна е увеличила търсенето на продукти и процедури против стареене във всички възрастови групи, а не само в тези, които традиционно се считат за възрастовата група, свързана със стареенето.
Възходът на движението за “грижа за себе си” допълнително допринася за растежа на индустрията, като потребителите все повече гледат на разходите за продукти за красота и против стареене като на инвестиция в тяхното благосъстояние и самочувствие. “Като цяло около 50 % от потребителите в САЩ вече посочват, че благосъстоянието е основен приоритет в ежедневието им”, съобщава McKinsey. Това разширява пазара на продукти за красота и против стареене, като го превръща не само в суета, но и в здраве, благополучие и лична удовлетвореност.
Персонализация в красотата
За да се възползват от този процъфтяващ пазар, компаниите от индустрията за красота и антиейджинг приемат няколко жизненоважни стратегии. Персонализацията е значителна тенденция – марките предлагат персонализирани процедури за грижа за кожата въз основа на ДНК анализ, оценка на типа кожа и фактори, свързани с личния начин на живот. Този подход отговаря на желанието на потребителите за продукти, съобразени с техните нужди, и спомага за изграждането на лоялност към бранда. “Този феномен е особено силен сред милениалите и поколението Z, от които съответно 49% и 37% изразяват силно предпочитание към продукти, услуги или приложения, които използват лични данни за персонализиране на потребителското изживяване”, обясняват от McKinsey.
Бизнесът, свързан с това да останеш млад, процъфтява благодарение на технологичния напредък, културните промени и стратегическите пазарни подходи. Тъй като индустрията продължава да се разраства, ще бъде необходимо компаниите да се ориентират в тънката граница между предлагането на иновативни решения, които отговарят на изискванията на потребителите, и насърчаването на здравословни, приобщаващи стандарти за красота. Предизвикателството пред потребителите ще бъде да приемат достойното остаряване, като същевременно правят информиран избор на продуктите и процедурите, в които инвестират. Тъй като обществото се бори с тези проблеми, индустрията за красота и борба със стареенето е готова да продължи да се развива, отразявайки по-широките промени в отношението ни към остаряването, красотата и грижата за себе си.
Автотр: Джия Ризви