Как ORBIS Digital Services израсна от малка регионална компания до глобален играч
В епохата на дигитализацията географията става все по-маловажна и историята на Христо Ковачев, основател на ORBIS Digital Services, го доказва
В една от най-привлекателните локации на Бургас – обновената пристанищна зона, се намират някои от офисите на популярни технологични компании, избрали крайбрежния град за свой втори дом. Тук откриваме и ORBIS Digital Services – бургаска дигитална компания с 67 служители, портфолио с клиенти предимно от Европа и САЩ и близо 4 млн. лв. очаквани приходи за 2023 г. Откъдето и да се погледне – истински успех за ИТ бизнес в град, който късно излезе на технологичната арена и едва в последните години се разви като желана дестинация за дигитални номади и големи компании. Всъщност последните заемат 72% от пазара в Бургас по данни на DEV.BG, а останалите 28% са локални организации – съотношение, което Христо Ковачев (41), основател на ORBIS Digital Services, приема за благоприятен знак.
Според него колкото по-наситен е пазарът с играчи, толкова повече се развива дигиталната екосистема в Бургас и се увеличават възможностите за работа за местните кадри. „Нашата мисия е да подаваме ръка на младите таланти. Така изградихме устойчив екип“, споделя предприемачът.
С този фокус върху служителите и социалната роля на компанията и върху най-новото в света на високите технологии Ковачев повежда ORBIS от малка компания, която прави качествени уебсайтове и различни интеграции, по пътя ѝ до силен ИТ бранд с постоянно разширяващ се спектър от компетенции – аутсорсинг с изнесени екипи и поддръжка, персонализирани софтуерни решения, а през последната година и половина добавя и разработката на индивидуални приложения с изкуствен интелект.
Той е подготвен да хване момента, както се е случвало и преди в историята на ORBIS – една трета от екипа му вече се занимава само с технологии с изкуствен интелект и очаква до края на 2024 г. това да правят половината от служителите.
Христо Ковачев винаги е вярвал, че победата обича подготвените. Научил е този урок след първия си неуспешен опит в предприемачеството. Когато през 2005 г. се връща от Германия с диплома по макроикономика от Мюнхенския университет „Лудвиг-Максимилиан“, започва да работи във фирма за недвижими имоти. След три години и няколко реализирани сделки той отваря собствена компания.
„Както я отворих, така и я затворих“, казва основателят, но запомня поуката – независимо колко желание имаш, трябва да притежаваш и опит. В следващите години трупа своя на управленски позиции в компании във или около ИТ сферата и мечтае за свой бизнес в бранша. Иска да го стартира в Бургас, но установявайки се там през 2013 г., открива, че ИТ среда в града не съществува.
Дава старт на ORBIS Digital Sevices две години по-късно като страничен проект, докато работи в „Кроношпан“. В началото свързва клиенти със специалисти фрийленсъри – модел, от който бързо се отказва, защото това няма да направи компанията устойчива. Но в онези дни разполага само с малка стаичка за офис и един програмист. Припомня си и срещата с първия си клиент, за която е повикал приятели с лаптопи, които да се преструват на служители.
„Проработи, защото взехме поръчката“, добавя Ковачев. Скоро след това разбира, че местните клиенти не могат да му осигурят ръст: те не са „много отворени към използването на ИТ услуги“ и не плащат така, че ORBIS да се развива. Затова се насочва към Германия, където има бекграунд и контакти. Германската стартъп култура е в своя пик и ORBIS получава шанса да участва в иновативни технологични проекти като разработката на мобилно приложение за подизпълнител на VW за дистанционен достъп на техните товарни автомобили.
„След като показахме работещ продукт, беше придобит от фирмата майка“, казва ИТ предприемачът. Опитът е безценен, бургаската компания остава свързана с германската стартъп екосистема и до днес, а германският пазар като цяло се оформя като сериозен фактор на растежа на ORBIS в годините.
Колелото се завърта и през 2017 г. Ковачев се концентрира изцяло върху бизнеса си. Финансиран с лични средства, в началото той е на ръба на оцеляването. „През тези три години винаги сме горели пари, но виждах, че сме все по-близо до момента, в който ще излезем на печалба.“
Това се случва през 2019 г. – ORBIS вече е разширила дейността си с дигитален маркетинг, разработка на мобилни приложения и софтуер, поддръжка и др. Привлякла е чуждестранни клиенти, прави стъпки и на американския пазар. Тласък дава и партньорството с германския доставчик на телекомуникационни услуги weSystems, за когото разработват service хъб в града.
Истинският пробив обаче се случва по време на пандемията, която форсира дигитализацията на бизнеса и едновременно обръща правилата в бранша, позволявайки на компании извън София да участват в аутсорсинг пазара, дотогава почти изцяло локализиран там.
„Изведнъж откъде работиш спря да е важно и на преден план излязоха качествата и мотивацията на хората, и възможността да доставяш“, посочва Ковачев. Това е идеалният момент за ORBIS да блесне. Пред компанията се отварят затворени дотогава врати заради острата нужда от добре подготвени хора, което пък позволява бургаски кадри да участват в аутсорсинг проекти на играчи като Scalefocus и Musala Soft. За всички става ясно, че топпрофесионалисти могат да се намерят и извън София, а ORBIS се специализира в подсилването на клиентски екипи с „правилния бленд от технологии и експертиза“. Непрестанно се появяват нови клиенти и екипът влиза от един проект в друг. „Беше ролер коустър, но се справихме блестящо“, казва основателят.
Данните в Търговския регистър го потвърждават: между 2020 и 2022 г. приходите на компанията се увеличават над четири пъти – от 534 хил. лв. до 2.65 млн. лв.
Бурният растеж налага промяна в бизнес модела. Компанията се разделя с някои от по-малките си клиенти за сметка на по-големи. Фокусира се върху изграждането на стабилно портфолио. Така днес 70% от оборотите идват от шест големи клиента от общо 30, посочва основателят.
Сред тях са германски и американски компании в сферата основно на банковото дело, е-търговията и финтех, има и международни институции като Европейската медицинска агенция, за която ORBIS осигурява изнесена поддръжка, а сред българските клиенти са Летище София, БСУ, Международно висше бизнес училище и др.
Екипът на компанията също се разраства – до 44 души в Бургас и над 20, пръснати в София, Пловдив, Варна и някои по-малки градове. Как регионален играч като ORBIS успява да ги привлече?
„Винаги сме промотирали, че балансът работа–личен живот по Черноморието е по-осезаем, отколкото в София например. И когато гарнираш това с интересни проекти с изкуствен интелект, хубава доза социална насоченост на компанията, се получава добра формула. Оказа се, че тя е успешна, и започнахме да я експортваме и на други места“, отговаря Ковачев. В нейното ядро стоят социалните практики на компанията – с индивидуален подход към всеки работещ. Основателят дава пример със служител, решил да участва в турнир по културизъм, на когото ще осигурят допълнително време и спонсорство, за да покаже своите умения.
„Да си социална компания означава точно това – не само да имаш допълнителни здравни осигуровки, а да видиш от какво имат нужда хората, за да могат да са ефективни в дългосрочен план“, казва той.
Тази визия се прехвърля и в професионалната сфера. ORBIS реинвестира средно 20% от печалбата си в общи и персонални обучения на кадрите, което, от една страна, вдига нейната конкурентоспособност и я държи винаги в крак с индустрията, а от друга – се цени високо от самите служители. Процентът не е константа в годините, защото зависи от финансовия резултат.
„Константа е концепцията за обучения – един от малкото и задължителни модели, които подхранват растежа на всяка компания“, казва Христо Ковачев. И ако съдим по финансовите резултати за 2023 г., подходът му работи отлично, защото очакваните приходи са за почти 4 млн. лв. – над 50% ръст в сравнение с предходната година. Създаването на собствена ИТ академия Dev Inc през 2021 г. е друг далновиден ход, продиктуван както от опита на предприемача с липсата на кадри по време на пандемията, така и от ангажираността му към развитието на локалната дигитална екосистема.
„В Бургас младите хора нямат алтернатива за първи стъпки в ИТ обучението и това е начин да ги задържим“, казва той. Шестмесечна програма на Dev Inc с допълнителни три месеца работа в реална среда адаптира някои от най-успешните модели у нас, но с една съществена разлика: избраните кандидати получават заплащане, а не обратното. „Идеята беше да знаят, че сме готови да инвестираме в тях и ценим времето им“, коментира Ковачев и добавя, че академията се радва на много висок интерес. Икономически тази инвестиция не е оправдана, казва той, но социално е успех, „защото всички, минали през програмата, дори да не останат при нас, остават на ИТ пазара“.
Сега ORBIS Digital Services е на гребена на вълната – скалирала като услуги и обем, тя се преструктурира вътрешно, за да запази баланс и да продължи да расте. „Амбициите ни отдавна надхвърлят първоначалното ни желание да сме само регионален играч“, казва Ковачев относно бъдещето на компанията. Вярва, че комбинацията между „страхотната фирмена култура“ и „желанието ни за работа с нови технологии като AI или киберсигурност“ ще ускори растежа на ORBIS в цялата страна, а защо не и извън нея.