Ива Василева – мениджърът, който действа като предприемач
Докато управлява бизнеса с напитки във FoodFund International в Дубай Ива Василева създава печеливши концепции за над 20 ресторанта готови за франчайз.
Разположена по западния ствол на Palm Jumeirah с изглед към Арабския залив, Palm West Beach е една от най-новите оживени локации на Дубай. Луксозни хотели, изискани ресторанти и шикозни плажни клубове се надпреварват по блясък на крайбрежната ивица дълга 1.6 км.
От лазурния инфинити басейн на SĀN Beach се долавя лежерна мелодия. Ива Василева се запътва към мраморния бар, разменя няколко думи с бармана, докато ароматното кафе потича в чашата й, след което се отправя към най-близката маса в гурме ресторанта. Златистият пясък под краката й е пренесен от Сейшелите. Посудата е дизайнерска – от глина, примесена със същия този пясък. Кафето е бленд с марката на клуба, а идеята да има късмет в чинийката идва от България. Текстът се пише от персонала. Василева разгъва своя и зачита: „Ако някой на този свят е взел нещо от твоя опит, значи си богат“. Подпис – Ива, мениджър напитки. „В Дубай, за да си успешен трябва да предложиш нещо невиждано“, обяснява тя с вълнение.
Нейният почерк стои в концепциите на всички 26 луксозни заведения на FoodFund International в Дубай, Абу Даби, Найроби, Катар, Кения и Гърция. Откакто управлява бизнеса с напитки на цялата група, вече 11 години, е натрупала толкова опит (и грешки), че ако „шефът“ в този момент обяви нова локация на „Палмата“, тя може да изригне с концепция веднага – от визията за баровете, менютата за напитките през интериора и обзавеждането. Шефът е собственикът на FoodFund Коста Томазос.
Майка му е африканка, баща му грък. През 1976 г. Томазос отваря бизнес с бургери в Африка, след което негов приятел му подхвърля идея да продават бургерите в Дубай. Преди три години оставя целия бизнес на сина си Джони Томазос и в ръцете на мениджърите. Ива Василева е от любимите мениджъри на фамилията заради нейната страст на предприемач вътре в компанията и пълната й отдаденост на работата. Винаги всеки може да я открие в някой от ресторантите, защото рядко взема почивен ден. При нея си е от чист работохолизъм: „Работата ме прави щастлива. И успехите. Макар в личен още не съм създала семейство, а съм на 36“.
Изминалата 2023 г. е от успешните за цялата група със 103 млн. долара приходи. Настоящата обещава да е още по-богата. Хората харчат повече пари за развлечения и туризъм отпреди пандемията. Дубай е световна кулинарна дестинация и стъпка напред с нововъведения в ресторантьорската индустрия, но конкуренцията е голяма. Над 200 нови заведения отварят врати всяка година (толкова и затварят). За да се отличи някое място се иска много креативност.
„Вече никой не идва в заведенията само заради добрата храна. Хората търсят преживяване. Да направят или опитат нещо за пръв път в живота си“, споделя Ива Василева. В менюто на различните заведения има гигантска лилава царевица с огромни зърна, внесена от Перу, уникални риби от Япония, дори 100-годишен балсамов оцет от Италия. Могат да предлагат и лед от Антарктика, което е най-новият хит в сервирането на напитки. „Обадиха ми се вносителите да питат какво количество ще вземем, но още не съм решила. Трябва да помисля как ще се отрази асоциацията с глобалното затопляне“, казва Ива Василева.
Всяко нейно решение е с мисъл да даде повече стойността на брандове, които FoodFund предлага на франчайз. Концепциите за всички заведения в групата са направени така, че да се превърнат в бранд, който може да се мултиплицира успешно в цял свят. „Големи компании искат да им помогнем с концепция. Това се плаща много добре“, казва тя.
Василева харчи всичките си пари да обикаля заведения в цял свят и да черпи идеи. Спечелила си е прозвището „създател на концепции“. Още от първия ден, когато застава на бара във френския ресторант на FoodFund в Абу Даби през ноември 2013 г., се прочува с авторските си коктейли.
След една година става супервайзър, а след още една – управител. Записва безброй обучения и майсторски класове, които могат да й осигурят по-висока квалификация и международни сертификати в ресторантьорския бизнес.
Ива Василева е в ресторантьорския бизнес от 14-годишна. Израства в скромно семейство, поради което се налага отрано да работи. След училище помага в ресторантите на роднини в Ботевград. В университета, докато учи туризъм, вече управлява седем бара на хотели по Черноморието, собственост на „Тера Тур Сервиз“, които до скоро се менажираха от световноизвестния бранд RIU: „Бях на 22, когато мениджърът ме извика и каза, че за пръв път става свидетел на такова ранно израстване, но пък го заслужавам.“
Когато е на 25, напуска работа, за да отвори собствено заведение – денонощно кафене в Ботевград. Бизнесът обаче не потръгва. Изпада в безпътие и само късметът й помага да намери решение. В един щастлив за нея ден в кафето влиза представител на голяма банка да иска помещението за офис, което я прави свободна да напусне веднага, а следобед получава „страхотна оферта“ от JOBS.bg по телефона за работа в Абу Даби. Отговаря на шега: „О, да, звучи страхотно.“
Да си служител във FoodFund е предизвикателство. Групата започва бизнеса си в ОАЕ с ресторанти, които не сервират алкохол, а се пълнят тези, които предлагат напитки. Когато Василева застава зад бара, тя няма самочувствие, че работи в престижна верига с 6 ресторанта, но иска да се представи добре. Не поглежда към часовника и поема допълнителното работно време. Ако някой е готов да остане по-дълго от уреченото време, показва повече ангажираност. Мениджърите забелязват това. Напрежение не липсва.
Коста Томазос ще дойде на бара, ще прекара пръст по плота и ще започне да вика по всички. Но е човек, който може за секунди да вземе най-точните решения. Ива Василева черпи вдъхновение от неговата визия и амбицията да създаде компания на световно ниво с широко портфолио в най-интересните локации в света. Тя попада в полезрението му с едно интересно менюто за напитки, което е направила за новооткрития през 2017 г. ресторант в Бахрейн. Иска да разбере повече за подхода. „Казах му съвсем накратко какво съм забелязала в Бахрейн. Той се обади на сина си и каза – „Когато забележиш такива хора, незабавно трябва да им дадеш възможността да се развиват.“
В този момент Ива Василева получава официално предложение да стане мениджър „Храни и напитки“ в заведенията от групата. Според нея не може един човек да разбира от храни и напитки еднакво добре, и държи позицията да се раздели на две: „Близо 40% от печалбата в един ресторант идва от напитки. Става въпрос за договори за милиони и човек трябва да има фокус.“ От Абу Даби тя се мести да живее в Дубай, където са базирани основният бизнес и офисът на компанията. От всичко най-много иска да покаже на високопоставените мениджъри, че заслужава позицията. Като начало започва сама да прави подбора на барманите и сомелиерите, с което предизвиква малка революция в отдела за „Човешки ресурси“: „Ейчарите нямат никакви познания за професионалните умения на кандидатите. Искаха от мен да им напиша въпроси, които да задават по време на интервютата с кандидатите, но те не знаеха отговорите.“
В главата си има много идеи за „страхотни напитки с разкошни презентации“, но за да оживеят нейните фантазии, са нужни средства. Финансовият директор обаче е най-костеливата фигура. „Да, страхотни идеи имаш. Кой ще ги плати“, пита я той. Има два начина – с икономии от други дейности, което не е много устойчив вариант, или да ако докара повече печалби, от които да задели да щурите си идеи. Решението идва при едно пътуване до Кения, където Ива Василева попада в очарователна пекарна за кафе.
Уютът и ароматът отключват въображението й. Смята, че FoodFund може да има собствен бранд кафе за два пъти по-малко пари от обвързващите договори с популярни марки. Дори намира малка пекарна – Mattina в Дубай, която обработва кафе от цял свят. Трябва само да убеди финансовия директор да прекрати договора с illy кафе. Проблемът е, че големите брандове предоставят цялото оборудване безплатно, от което трябва да се лиши. Тя изготвя финансов план за ново оборудване, което да се изплати за 4 години, а той й се доверява. В резултат ресторантите имат собствен бранд кафе и възможност да работят с „невероятни кафе машини“, скрити под рафта, както и да ползват красиви професионални продукти.
За 7 години малката пекарна за кафе се превръща успешна компания, а собствениците никога не забравят първата им подадена ръка. „Нито веднъж не ми повишиха цената независимо какво се е случваше при тях“, казва Василева.
В следващите големи проекти тя целенасочено търси местен партньор. За новия перуански ресторант намира грънчар – Майра Корея, която прави чаши и чинии от глина като хоби. Пече ги в микровълнова фурна в кухнята си в Дубай. Закарва й кофа с пясък от плажа и казва да го смеси с глината: „Майра ме погледна и каза: Каквото си представяш това ще го направим“. Заедно рисуват моделите и работят над цялата концепция за посудата. Сега Майра Корея има голямо студио и професионално оборудване, а Василева се влюбва в грънчарството и записва курс.
Тя осъзнава, че работата с местни занаятчийски компании й дава възможност да реализира идеите си заедно с производителите. Стартиращите компании са много по-гъвкави. Излиза много по-евтино. В същото време подпомага местните бизнеси, и спестява много транспортни разходи. В Дубай всичко идва отнякъде, по вода и по въздух, но пандемията променя средата. Полетите спират и бизнеса се насочва към производство. Хората от FoodFund не спират работят, защото в Дубай доставката на храна по домовете е изключително популярна. Рядко никой готви вкъщи.
„Появи се местно производство на зеленчуци, което се разви сериозно в годините“, разказва Василева. По време на криза и за да държи висок духа на 1000 души персонал в цялата група, които пет месеца не са получавали заплати, тя започва да води вътрешнофирмени професионални курсове на различни теми. Сесиите започват точно в 18 ч. всеки ден. Нарича ги Happy hour. Професионалните срещи се превръщат в много лични. Записите от всеки курс се качва на фирмения сайт, който регистрира засилен трафик отвсякъде по света.
Устойчивите практики придобиват все по-голяма значение. Компанията постига 0% отпадъци от продукти и храна. Коктейлите се сервират без сламки, което пести разходи. Листът с местни партньори расте. „Преди време бях щастлива с всеки, който дойде и ми предложи неговите напитки. Сега се редят на опашка, докато не дойде някоя супердобра оферта, за да ме заинтригува“, казва Василева.
Тя развива още един канал за приходи от събития. В Дубай е модерно луксозните брандове да наемат плажни клубове и заведения за сесии с клиентите. През януари текат преговори за „добре подплатено“ събитие, посветено на новата колекция часовници на пилота от Формула 1 Люис Хамилтън, което ще се проведе на SĀN Beach. Ива Василева търси дългосрочно партньорство, не само цена. Тя поема функцията на мениджър събития, защото „отделът, който продава пакети услуги за събития няма финансови познания нито свободата да взема решения и губи клиенти“. Целите при нея винаги са високи за ръст на печалби всяка година. В плановете на групата за 2024 г. има три нови ресторанта в Бахрейн и пет в Лондон. „Миналата отворихме само един – в Бахрейн, и ни беше скучно. Трябваше да имаме още един в новия хотел Marsa Al Arab, но там се забавиха с откриването“, обяснява Василева.
Във вихъра на своята кариера тя успява да създаде и нещо свое. Има концепция за бутилирани коктейли с качествен алкохол и визия. Бутилките изглеждат като парфюми в подаръчна кутия с ръчно изработени чаши. Избрала е да стартира пилотно в България още това лято.