Google трие данните от режим “Инкогнито”. Какво значи това?
Google трие данни на милиарди потребители, събрани през сърфиране в режим “Инкогнито”, в опит да уреди колективен иск, който коства на компанията 5 млрд долара.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Google ще изтрие всички данни, събрани в режим “Инкогнито” от потребителите до декември 2023 г. Информацията, събрана през януари тази година, ще остане налична.
- От Google също така ще се изисква да изтрие и коригира информацията, която прави данните при сърфиране в режим “Инкогнито” разпознаваеми. Това означава генерализиране на вериги потребителски агенти и изтриване на подробни URL адреси, за да може Google (или всеки който се сдобие с данните) да не знае точно какво са търсили потребителите.
- От Google също така се изисква да промени настройките по подразбиране за режима “Инкогнито”, така че браузърът да не събира “бисквитки” от трети страни. Компанията ще трябва да поддържа тази настройка по подразбиране през следващите пет години
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През декември Google актуализира формулярите си за поверителност, информирайки потребителите, че компанията събира огромни количества от така наречените “събитийни данни” – една от най-богатите форми на данни, от които може да се извлече информация за потребителските навици на хората – от страниците, които посещават в даден уебсайт, до историята на покупките, които са направили.
Всъщност решението на Google да промени формулярите си за поверителност не е взето самостоятелно. Става дума за колективен иск срещу технологичния гигант, заведен в Калифорния през 2020 г., в който потребителите твърдят, че компанията е нарушила федералните закони за подслушване и калифорнийските закони за защита на личните данни.
В иска се твърди, че Google е следил незаконно потребителите дори в режим “Инкогнито” – ход, който според адвокатите дава на технологичния гигант и неговите служители “властта да научават интимни подробности за живота, интересите и онлайн навиците на отделни лица”.
През декември, след посредничество, Google постигна споразумение с ищците на стойност 5 млрд. долара, но условията на споразумението не бяха ясни до тази седмица.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Потребителите на Google Chrome няма да получат автоматично парично обезщетение, но споразумението оставя отворена вратата такова на индивидуална основа. Най-малко 50 души в Калифорния вече са подали искове срещу компанията, съобщават от Wall Street Journal.