Microsoft работи по нов, но “скучен” AI чатбот за Xbox
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Microsoft работи усилено върху внедряването на изкуствения интелект на всички фронтове от своята дейност, включително и в Xbox. Това е част от огромните усилия на Microsoft да се покаже като лидер на терена на изкуствения интелект, където се води ожесточена битка между технологичните гиганти.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Компанията обяви, че работи по внедряването на анимиран чатбот в конзолите Xbox.
- Предполага се, че той ще улесни потребителите по въпроси, свързани с поддръжката на Xbox, вариращи от счупена конзола до помощ при разрешаване на проблеми с платени абонаменти.
- Някои обаче вече критикуват технологията, която по никакъв начин не представлява велико нововъведение.
- Съобщава се, че изкуственият интелект ще е част от което и да е следващо поколение Xbox, но така и не е ясно в какво точно качество.
- Амбицията “Xbox Support Virtual Agent” един ден може да обработва запитвания за поддръжка за всички клиенти.
- Не е ясно и кога този продукт ще бъде пуснат за широко ползване, ако се приеме, че тестовият период е успешен и той все пак работи добре.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Тестваме виртуален агент на Xbox Support, вътрешен прототип на анимиран герой, който може да отговаря на въпроси, свързани с Xbox Support с глас или текст. Прототипът улеснява и ускорява получаването на помощ, използвайки информацията от съществуващите страници за поддръжката на Xbox”, казва Хаян Джан от Xbox пред The Verge.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Ключовият въпрос е какво предимство ще донесе чатбота с изкуствен интелект за Xbox пред останалите играчи на пазара като Sony и Nintendo. Мнозина смятат, че то няма да е много голямо.
Говори се, че Sony се готви да пусне конзола PS5 Pro по-късно тази година, която включва PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) – техника за увеличаване на мащаба на изображението, която е подобна на DLSS на Nvidia или FSR на AMD. Задвижваното от изкуствен интелект повишаване на резолюцията на изображението при конзолите не е толкова широко разпространено, колкото еквивалентите на игрите за PC
Ясно е едно – за добро или лошо това е само началото.