Ще успее ли етерът да излезе от сянката на биткойна
Етерът се бори да поддържа темпото на нарастващия голям брат биткойн. Втората по стойност криптовалута в света, която контролира по-малко от една пета от криптопазара, който е на стойност 2.7 трилиона долара, не се представя зле.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Но етерът е нараснал само с около 53% през първите три месеца на тази година, в сравнение с 65% за биткойн.
Биткойн достигна нови върхове миналия месец. Търгувайки се около 3612 долара в понеделник, етерът е поне с 26% под най-високата си стойност от ноември 2021 г. за всички времена от 4867 долара.
Дори скорошно техническо надграждане на блокчейна Ethereum, който се използва за изграждане на приложения, едва направи фурор извън кръга на крипто ентусиастите, за разлика от вълнението преди „разполовяването“ на биткойн следващия месец.
Развитието на етера много зависи от това дали Комисията за ценни книжа и борси на САЩ ще одобри спот етер борсово търгувани фондове (ETF). Защото именно одобрението и стартирането на няколко спот биткойн ETF в САЩ стимулираха институционалното търсене и го доведоха до рекордно високи нива.
Standard Chartered Bank очаква етер ETF в САЩ да бъдат одобрени на 23 май, което ще увеличи цената му до 8 хил. до края на 2024 г. и 14 хил. до края на 2025 г.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Етерът е упорито преследван от липсата на разпознаваемост сред неендемичните инвеститори. Има много по-голяма икономическа активност в сравнение с 2020 г…. но достигането на исторически върхове вероятно ще дойде доста късно“, каза Джоузеф Едуардс, ръководител на изследванията в лондонската крипто фирма Enigma Securities.
СТОКА ИЛИ СИГУРНОСТ?
Не всички са толкова оптимистично настроени относно това американският регулатор да даде зелена светлина на спот етер ETF.
Юристи и източници от индустрията казаха, че правният статут на етера е двусмислен и очакват регулаторите да действат предпазливо.
Комисия по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) каза, че биткойнът е стока, но не се произнесе по етера.
За разлика от биткойн, етерът се търгува на така наречената блокова верига „доказателство за залог“, която позволява на потребителите да печелят в замяна на заключване на токени за определен период от време.
И тъй като етерът често се „залага“ или депозира, той може да се счита за ценна книга, което ще доведе до по-строги правила относно разкриването, което противоречи на етиката на криптовалутата да заобикаля традиционните пазачи на финансите, като банки и борси.
Това усложнява изчислението за ETF, тъй като доходността на заложен етер често е по-висока от тази на обикновените пасивни токени.
„Да накараме SEC да разреши заложени етерни ETF ще бъде много трудна сделка и засега е изключително малко вероятно“, каза Андерс Хелсет, ръководител на изследванията във фирмата за анализ на цифрови активи K33.