Apple се сблъсква с европейската алтернатива на App Store?
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Всичко започва така: “Не мога да повярвам, че най-сетне пиша това”. Годината е 2019, когато разработчикът Райли Тестут публикува за пръв път в личния си блог проект, по който работи години наред – AltStore. Вероятно малцина са онези, които са чували и за Райли, и за магазина му за приложения. Сега обаче, благодарение на Закона за дигиталните пазари, влязъл в сила в ЕС в началото на месец март, почти всеки потребител на iOS ще се запознае с Райли и AltStore.
Около месец след неохотната капитулация на Apple пред Закона за дигиталните пазари в момента в Европа функционира един единствен магазин за приложения на трети страни за потребителите с iOS – Mobivention. Той е ориентиран към B2B пазара и позволява на компаниите да разпространяват свои собствени приложения вътрешно. Това няма да остане така. На пазарите в ЕС предстои революция. Запознайте се с AltStore.
Една от причините за липсата на повече магазини за приложения на трети страни в iOS се корени в отчасти в това, че Apple прави тази възможност твърде скъпа. Apple изисква разработчиците на такива алтернативи да плащат на компанията 50 евроцента за всяка годишна инсталация. Казано иначе – таксата за AltStore, който е бил изтеглян вече над 1 млн. пъти, бързо ще се превърне в тежко бреме за компанията.
Някои разработчици са намерили решение – прехвърлили са този процес върху потребителите, които плащат през пакети за членство. Това обаче може би не е толкова печеливша стратегия – макар и не особено високи за индивидуалния потребител, тези такси могат да са достатъчна спирачка дори за леко любопитните, особено ако хората не са напълно сигурни какво точно ще намерят в тези пиложения.
Друга потенциална пречка пред широкото разпространение на приложенията е сложният инсталационен процес – поредица от кликове, изскачащи прозорци, промяна в настройките, връщане в браузъра и прочее. Процедурата не е сложна за изпълнение, но има достатъчно стъпки което най-малкото я прави досадна.
Нещата с AltStore не стоят точно така. Приложението не изисква от потребителя така наречения “джейлбрейк”. Изразът не е толкова метафоричен, колкото изглежда. Основната му цел е да направи устройството по-независимо от софтуерната екосистема на производителя му. На практика всичко се случва с един клик.
Вероятно най-голямата пречка пред широката публика ще е да се откаже от комфортната утешителна прегръдка на App Store. Хората изтеглят приложения от магазина на Apple от 2008 г. насам. Компанията контролира всичко в App Store и това дава спокойствие на потребителите за тяхната поверителност, сигурност, актуализации, защита от измами и др. Магазините за приложения на трети страни внасят елемент на съмнение. Какво се случва, ако сте извън ЕС за повече от месец и приложенията, от които зависите, спрат да получават актуализации? Как се възстановяват суми при дефектни приложения?
Макар че AltStore и други подобни приложения не са достатъчно популярни, за да вдъхнат доверие, други по-големи играчи като Epic Games Store например спокойно могат да направят нужните стъпки, за да стигнат до потребителите извън сянката на Apple. Процесът обаче е в самото си начало и тепърва ще изникват и въпроси, и проблеми, които да бъдат решавани.