Валутните пазари са дълбоко замръзнали. Намаляването на лихвите и Тръмп може да ги размрази
Търговци и инвеститори очакват глобални намаления на лихвените проценти и ожесточени избори в САЩ, за да извадят световните валутни пазари от най-дълбокото им затишие от почти четири години, пише Ройтерс.
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2024/04/don-3565700_1280.jpg)
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Измерванията на историческата и очакваната волатилност – колко се движат цените за определен период от време – се понижиха през последните месеци, тъй като най-големите централни банки в света останаха в модел на задържане, лишавайки валутните търговци от различните движения между доходността на регионалните облигации.
- Следеният отблизо показател за подразбиращата се валутна волатилност на Deutsche Bank е около най-ниското си ниво от две години и не е далеч от нивата отпреди пандемията.
- Централните банки бавно се раздвижват. През март Швейцарската национална банка беше първата голяма централна банка, която намали разходите по заеми. Федералният резерв, Европейската централна банка и Английската банка се очаква да предприемат подобен ход по-късно тази година.
- Въпреки че доходността в САЩ се повиши през последните дни, тъй като инвеститорите овладяха залозите за намаляване на лихвените проценти от Фед след по-силни от очакваните данни, доходността на облигациите в еврозоната до голяма степен последва примера.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Това, което би довело до истинска нестабилност, е повишената диференциация между централните банки“, каза Самуел Зийф, ръководител на глобалната валутна стратегия в JPMorgan Private Bank, но допълни, че това е малко вероятно през първата половина на годината, като инфлацията в Европа и САЩ следва като цяло подобен път.
КОЗЪТ ТРЪМП
Доналд Тръмп също се очертава като главно действащо лице за пазара. Миналата година той пусна идеята за 10% универсална вносна тарифа, ако бившият президент на САЩ си върне Белия дом, а през февруари добави, че може да наложи такси от 60% или повече върху китайските стоки.
„Тарифите, допълнителните данъци означават, че доларът може да стане по-силен“, каза Темос Фиотакис, глобален ръководител на валутната стратегия в Barclays, добавяйки, че еврото и китайският юан вероятно ще пострадат.
Barclays смята, че доларът може да се повиши с 3% на фона на митата, в случай че Тръмп си осигури втори мандат и дори каза, че еврото може да падне до паритет с американската валута.
Оливър Бренан, стратег за волатилността на валутните курсове в BNP Paribas, каза, че опциите, които позволяват на инвеститорите да залагат на цените на валутата, предполагат, че търговците се подготвят за движения в мексиканското песо, полската злота и юана, всички от които паднаха след победата на Тръмп през 2016 г.
„Волатилността в диапазона от 9 месеца до една година (за тези три валути) е наистина висока и тъй като нищо не се случва сега, волатилността е ниска“, каза той.
НЕ СИ СТРУВА ТЪРГУВАНЕ
Засега спадът на волатилността ограничава възможностите. „Разглеждайки нашия риск днес, значително по-малко от дългосрочната средна стойност се разпределя за валута“, каза Джейми Нивен, старши портфолио мениджър в Candriam.
Това е особено вярно за определени валутни двойки. „В момента не си струва да търгувате евро-стерлинги“, каза Юсуке Мияири, стратег в Nomura. Волатилността в двойката е най-ниска от 2006 г. насам.
Съществуват обаче признаци, че промените в лихвените проценти започват да предизвикват джобове на волатилност.
Банката на Япония повиши лихвените проценти за първи път от 17 години през март, но това не спря йената да падне до почти най-ниското си ниво от 1990 г., тъй като търговците осъзнаха, че разходите по заеми на Япония ще останат близо до нулата.
Стратезите казаха, че това е довело до колебания в азиатските валути, включително китайския юан, показвайки как колебанията в една област могат да се разпространят върху пазара.