ЕЦБ върви все по-уверено към облекчения на лихвите, но не очаквайте изненади
Европейската централна банка (ЕЦБ) върви все по-уверено към първи лихвени облекчения и борсите внимателно следят целия процес. Очакванията са, че продължаващия спад на инфлацията ще затвърди намеренията и първата стъпка към облекчаване на паричната политика ще бъде направена през юни. Тепърва обаче предстои да се вземе решение.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Данните, с които ЕЦБ работи, са обнадеждаващи – инфлацията през март е съвсем близо до целта от 2%, показват данните от заседанието на ЕЦБ в началото на март. Междувременно аргументите за облекчаване на разходите по заемите от рекордно високите нива се засилват.
- Членовете на Управителния съвет на ЕЦБ трябва тепърва да решават дали да направят още една стъпка към облекчаване на паричната политика през юли, или да изчакат поне до септември.
- Политиците стигнаха до заключението, че до заседанието им на 11 април ще има малко нова информация, но до юни ще има много нови данни – сигнал, който инвеститорите възприеха като указание, че следващата седмица няма да има промяна, но намаляването на лихвите през юни е почти сигурно, особено предвид заявките на по-голямата част от политиците, които подкрепиха този времеви хоризонт.
- Инвеститорите обаче са скептични. Според тях намаляване на лихвите може да се очаква едва през юли.
АКЦЕНТ
Още миналия месец вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос в интервю за гръцка медия заяви, че ЕЦБ има нужда от повече данни, за да вземе крайно решение. Гиндос предупреди, че отрицателно може да се отрази комбинацията от бърз растеж на заплатите и ниска производителност. Инфлацията в сектора на услугите се задържа на ниво от 4% месеци насам.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Заседанието на ЕЦБ е този четвъртък. Очаква се на него да се постави въпросът за потенциалното облекчаване на паричната политика, но въпросът е колко категорично ще бъде очертан времевия хоризонт от месец юни. Категоричност засега липсва –
Макар че през следващата седмица създателите на политиката вероятно ще затвърдят очакванията за намаляване на лихвените проценти през юни, малко вероятно е те да се ангажират с последващи стъпки, дори когато пазарите оценяват облекчаването на лихвените проценти с 88 базисни пункта през тази година. Причината – инфлацията все още може да поднесе изненада в положителна посока.
Другият голям въпрос е политиката на Федералния резерв на САЩ, който трябва да вземе решеине дали да започне да намалява лихвените проценти това лято. Макар че ЕЦБ би могла да действа самостоятелно, различията в политиките могат да отслабят еврото и да накарат някои инвеститори да преместят портфейлните си инвестиции отвъд океана.