Стартира шестото издание на Dare2Scale
Български компании с оборот от минимум 100 000 евро за изминалата година и с до 150 служители могат да кандидатстват за участие в програмата за растеж Dare2Scale от днес до 30 април, съобщиха от българския офис на Endeavor, който организира програмата.
Програмата се провежда за шеста поредна година, като за изминалите досега години през програмата са преминали над 50 от най-обещаващите компании в страната, а от 2023 година методологията ѝ успешно се прилага и в други офиси на Endeavor.
„След доказания успех на програмата за растеж Dare2Scale, който беше потвърден от всички участници в края на петото издание, Endeavor отново отваря врати за нова вълна предприемачи с визия и готовност да подпомагат развитието на екосистемата. Чрез осигуряване на персонализирана подкрепа, менторство от доказани предприемачи и професионални консултанти, както и мрежови събития, целящи да усилят връзките между екосистемата, ние се стремим да предоставим на предприемачите необходимите инструменти, за да израстват по-бързо и устойчиво в днешната динамичната бизнес среда“, каза Момчил Василев, изпълнителен директор на Endeavor България.
За да насърчи новото поколение предприемачи, които имат валидиран бизнес модел и реализирани приходи, но които не покриват изцяло критерия за участие, за първи път тази година ще бъде разкрита квота за млади предприемачи. Те могат да участват в програмата при облекчени условия. За поредно издание Endeavor запазва място и за организации или компании, развиващи своята дейност в полза на обществото.
Кандидатстването протича в два етапа – основателите на компании заявяват интерес за участие и попълват апликационната форма, а при одобрение те преминават към втория етап, в който екипът на Dare2Scale, ментори и бизнес лидери от мрежата на Endeavor интервюират кандидатите и избират финалните участници.
Основен партньор на Dare2Scale от пилотното ѝ издание досега е Пощенска банка. Програмата се рeализира и с подкрепата на Софтуер Груп, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНСМП), Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD), Фондация „Америка за България“, както и с капиталов партньор SeedBlink.
„Да бъдем част от Dare2Scale за шеста поредна година е удовлетворяващо и, както във всяко от досегашните ни участия, много изискващо. Мащабният ресурсен подход на предишното издание е повече от показателен, а фактът, че за първи път тази година ще бъде разкрита квота за млади предприемачи, които да участват в програмата при облекчени условия, демонстрира ясно желанието на организаторите да покрият пълната палитра от развиващи се компании“, допълни и Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Пощенска банка.
Продължителността на програмата Dare2Scale е четири месеца – от септември до декември 2024 г. Основателите на компаниите ще имат възможност да участват в обучения в ключови области за развитието на всеки скалиращ бизнес. Темите ще бъдат подбрани спрямо нуждите на компаниите, приети в кохортата, а към основните обучения ще има и избирателни такива.
Всяка компания ще има достъп и до минимум осем менторски срещи. Те ще бъдат както с местната менторска мрежа на Endeavor, чиито ментори ще подпомагат основателите със своята предприемаческа експертиза, така и със съдружници и директори от PwC България, които за трета година ще работят индивидуално с всички участници.
Програмата ще приключи с финалното събитие – Demo Day, по време на което компаниите ще презентират бизнесите си пред жури от утвърдени бизнес лидери, медии, други основатели и инвеститори.
Dare2Scale се организира от българския офис на представената в над 40 пазара глобална предприемаческа организация Endeavor. Българският офис отваря през 2015 г., а към момента е подкрепил 130+ предприемачи от 70+ компании в три програми – Endeavor Global Program, Regional Support Program и Dare2Scale. Endeavor е международна неправителствена организация, подпомагаща предприемачи с големи идеи и бизнеси да се разраснат бързо в международен мащаб. Стартирала през 1997 година и представена на 6 континента, в мрежата на Endeavor влизат основатели, които имат потенциала да променят страните си и света – те могат да бъдат ключов фактор за дългосрочен икономически растеж, създаване на работни места и иновации.
В миналогодишната кохорта бяха селектирани 23 предприемачи от 12 компании, като „Барин Спортс” взе наградата на журито, а още четири компании бяха отличени в различните категории след проведения на 12 декември закриващ Demo Day. „Награда за динамика и напредък“, присъдена за най-активната компания по време на програмата получи компанията MyCFO, основателите на която споделиха с какво Dare2Scale допринася за тяхното развитие.
Компанията предлага разнообразна гама от решения за финансово управление, пригодени да посрещнат специфичните нужди на клиенти си. Софтуерът MyCFO Soft обединява на едно място ежедневните финансово-счетоводни процеси и данъчното им отчитане. MyCFO се ръководи от две дами – Диана Добрева, която е опитен финансов професионалист с над 20 години опит във финансовото управление и дигитализация, и Ясена Зашева, финансов експерт с над 10 години опит във финанси, инвестиционни и капиталови пазари.
Защо решихте да участвате в програмата Dare2Scale?
Възприемаме Endeavor като най-значимата организация от независимо успешни професионалисти и предприемачи с фокус върху предаването на своите знания и умения на тези, които следват стъпките им. Решихме да участваме в програмата Dare2Scale, защото тя служи като инструмент, чрез който се осъществява този обмен на знания и умения. За нас това беше безценна възможност да се свържем с опитни ментори и да придобием умения, които да повлияят позитивно на развитието на MyCFO.
Каква е допълнителната стойност за вас от участието. Промени ли нещо в мисленето ви като предприемачи и мениджъри?
Участието в програмата ни даде възможност да анализираме и подобрим краткосрочните и дългосрочните си цели и да идентифицираме правилните инструменти, необходими за постигането им. В резултат на това сега имаме ясна стратегия за развитие, която успешно следваме. Същевременно обмяната на опит с менторите и предприемачите в програмата разшири нашата перспектива и ни подтикна да възприемем по-стратегическо мислене към предприемачеството и управлението.
Кои бяха най-интересните модули в програмата?
Един от най-интригуващите модули в програмата несъмнено беше сесията „Разрастване на Вашия екип: Привличане и задържане“. Тя предостави безценна информация за принципите на растеж на компанията и подчерта незаменимата роля на екипа в този процес. Модулът предложи практически стратегии за идентифициране, задържане и развитие на правилния талант за различни роли в компанията, който да подпомогнат успешното й развитие.
Едновременно с това, индивидуалните менторски сесии, предоставени от PwC, ни позволиха да преодолеем бариерата между теоретичните знания и приложението в реалния свят, особено в контекста на нашата компания, MyCFO. Тези сесии ни позволиха да адаптираме получените съвети към нашите специфични нужди и да намерим най-ефективните подходи за прилагането им.
Какви препоръки може да дадете на бъдещите участници в Dare2Scale?
Нашата препоръка към бъдещите участници в Dare2Scale е да подходят към програмата с ясно разбиране на целите си и предизвикателствата, които искат да преодолеят. Програмата Dare2Scale и мрежата Endeavor имат огромен потенциал да подкрепят многостранното развитие на всяка компания. Въпреки това, за да се възползвате напълно от тази възможност, от решаващо значение е да се определят целите и препятствията в самото начало. Впоследствие, през тази призма, да проучат потенциални ментори, менторски сесии и подходящи въпроси – по този начин биха могли значително да помогнат за постигането на поставените цели и преодоляването на пречките. Този подход е проактивен и гарантира, че участниците ще се възползват максимално от времето си в програмата и от наличните за тях ресурси.