България е лидер в Европа по PropTech решения. Гоним Германия
България е лидер по ESG PropTech решения в Европа. Страната ни е на второ място след Германия, става ясно от доклад на PropTech Bulgaria. Също така сме пети в Европа от 35 европейски държави с най-много PropTech решения, както и с много нисък процент на фалирали фирми в сектора. Позицията ни по отношение PropTech решения за индустриалния клас недвижими имоти също е впечатляваща. Страната ни предлага решения без аналог в Европа – само най-индустриализираните държави в Европа имат такива технологични решения и сме на 2-ро място в Европа след Германия.
Европейските държави с най-много ESG решения са Германия, България, Великобритания, Дания, Холандия. Страната ни е с малка преднина пред Дания и Великобритания. Тези технологични решения в областта на строителството, недвижимите имоти, и всичко, свързано с така наречените “умни домове”, подпомагат за изчисленията на въздействието на дадена компания върху околната среда, въглеродния й отпечатък, както и всички калкулации при годишното отчитане, което става задължително по EU Taxonomy и свързани още 20 нормативни акта.
От 1 януари догодина с изискванията ще трябва да се съобразяват задлжително компаниите с оборот от над 50 млн. евро годишен оборот и над 250 служители на трудов договор, както и компании, чийто общ баланс надхвърля 25 млн. евро.
“България е изявена в областта на софтуерното и хардуерното инженерство. Също така нашите технологични решения са с много високо ниво на иновативност. На трето място бихме поставили образователните ни традиции, които все още съществуват до някаква степен. Нека не забравяме, че градоустройството в България се е правело с оглед на кръговост и холистично управление на отпадъците до края на 1990-те”, посочва като причини за лидерската ни позиция в ESG PropTech решенията Силвия Павлова, основател на PropTech Bulgaria пред Forbes.
България е на първо място по отношение на Water Mgnt технологични решения, които са изключително редки. Лидер сме и по отношение на Energy Tech решенията, които към края на март са 397 в Европа. България е на второ място в Европа заедно с Швейцария. Двете държави следват Германия.
Решенията за енергийна ефективност и енергийните системи (Energy Techs), както и за управление на водата (Water Mngt проптех) са изключително търсени в цяла Европа от 2022 г. насам. Този вид технологични решения подпомагат намаляването на оперативния въглероден отпечатък.
У нас 64 компании са получили външно финансиране в размер на 88 047 574 долара за периода 2019 – 2023. 34% от това финансиране е от фондове извън България. Останалите 66% са е от фондове в България. Това финансиране е за 5-годишен период и е съпоставимо, например, с външното финансиране на датски PropTech, което са получили за 3,5 месеца през 2022 г.
Размерът на външно финансиране спрямо проптех фирми изглежда не е от ключово значение нито за качеството, нито за броя на проптех решенията. България се нарежда рамо до рамо с Швейцария, въпреки че например външното финансиране с рисков капитал по държави (за всякакви компании, не само PropTech), е в пъти по високо – в периода 2022 – 2023 г. Швейцария е получила три милиарда долара в сравнение със 70 милиона долара за България. На глава от населението това е 42.5 пъти по високо от външното финансиране – 8 долара на човек в България спрямо 340 долара на човек в Швейцария.
България е пета от общо 35 държави в Европа с най-много и изключително качествени проптех решения и изключително нисък процент на фалирали проптех фирми – само 16 за целия 5-годишен период – казано иначе става дума за 5%. За съпоставка процентът фалирали PropTech в Швейцария през 2022 г. е 25%, а през 2023 – близо 10%, въпреки обилното външно финансиране.
“Първо, в западните държави (не само западноевропейските, но и в САЩ и Канада) се създават технологични решения с цел да се усвояват пари от външно финансиране. Когато външното финансиране приключи, фирмата фалира. В този случай е възможно фирмата да с някакво ниво на иновативност, но е възможно и изобщо да няма такова. Великобритания се откроява именно като такава държава: с голямо външно финансиране (USD 20 милиарда за 2023-2022 г.) и с PropTech решения, които в голямата си част са копие едно на друго – 60% от тях са с един и същи бизнес модел, обслужват един и същи клас недвижими имоти, едни и същи клиенти със сходно технологично решение. Положението в Швейцария е подобно”, каза още Силвия Павлова за Forbes.
Тя подчертава и друго – в западните държави най-големият приоритет е да се осигури следващ рунд финансиране, а не създаването на работещо решение. България е контрапункт – компаниите разчитат на реални решения за реални клиенти, които са работещи и иновативни.
“Има български PropTech решения, които нямат никакъв еквивалент в Европа. Твърдим го на база факта, че сме изградили най-голямата съществуваща база с европейски PropTech решения от 35 държави – 6,500, които се равняват на 95% от всички съществуващи”, допълва Павлова.
PropTech са дигитални решения в областта на строителството, недвижимите имоти, включително Smart City, Smart Buildings, Smart Home, с допирни точки с Retail Tech, FinTech, CleanTech, Urban Mobility, SpaceTech