Как се очертава за световните пазари изпълнената с избори 2024 г.
В годината, изпълнена с избори, пазарите засега пренебрегват политическите вълнения, като фокусът е върху едно състезание, което може да отекне във всичко – от международната търговия до дълга на нововъзникващите пазари: президентската надпревара в Съединените щати през ноември.
Гласоподавателите в Индия, междувременно, ще гласуват по-късно този месец, като се очаква Нарендра Моди да спечели трети мандат като министър-председател в най-населената страна в света.
Тайван, Португалия, Русия и Турция вече проведоха избори. До края на годината страните, които представляват над 60% от световното икономическо производство и повече от половината от населението, ще са гласували.
Ето поглед към някои от ключовите избори, които предстоят.
- ИНДИЯ
Очаква се коалиция, водена от хиндуистката националистическа Партия “Бхаратия джаната” (Индийска народна партия) на премиера Нарендра Моди, да помете мнозинството от парламентарните места.
Постоянната инфлация, особено в цените на храните, и слабото създаване на работни места обаче биха могли да навредят на шансовете на Индийската народна партия.
Износителят на суровини разбуни пазарите, като ограничи износа на ориз, пшеница и захар. Обратното преминаване към фискален популизъм рискува да разшири вече огромния фискален дефицит на Индия, което води до повече заеми. МВФ изчислява, че публичният дълг може да достигне 82.3% до началото на 2025 г.
Парламентарните избори в Индия ще се проведат на етапи от 19 април до 1 юни, като гласовете ще бъдат преброени на 4 юни.
- ЮЖНА АФРИКА
На общите избори на 29 май управляващият Африкански национален конгрес (АНК) се очаква да загуби парламентарното си мнозинство за първи път, откакто Нелсън Мандела го поведе на власт през 1994 г.
При икономическа стагнация, прекъсвания на електрозахранването, безработица и обвинения в корупция, които отблъскват избирателите, АНК може да се наложи да си партнира с Демократичния алианс или крайнолевите Борци за икономическа свобода.
Предизборно правителството може да увеличи разходите, увеличавайки дълга. Ако АНК се съюзи с лява партия, социалните разходи може да нараснат. Притесненията относно слабата валута и обтегнатите публични финанси могат да забавят намаляването на лихвите.
Гуверньорът на централната банка Лесетя Кганяго каза, че несигурността при изборите “поддържа рисковата премия на страната висока”, имайки предвид възвръщаемостта, която инвеститорите изискват поради възприеманите рискове.
- ЕВРОПА
Проучванията предричат, че националистическите и евроскептичните партии ще спечелят рекорден брой гласове на изборите за европейски парламент. Крайнодясната Чега се представи добре на изборите през март в Португалия.
Дясноцентристката Европейска народна партия запази преднина в социологическите проучвания, дори с очаквания популистки скок. Все пак осигуряването на мнозинство може да бъде предизвикателство, което вероятно ще го принуди към политически компромиси. Подкрепата за Украйна и политиката за климата са на фокус.
Италианските активи могат да пострадат, ако се сметне, че печалбите за популистките партии отслабват ангажимента към европейската интеграция. И все пак евроскептицизмът, очевиден в много избори през 2010-те и началото на 2020-те, намаля, оставяйки еврото относително необезпокоявано.
Изборите за Европейски парламент ще се проведат от 6 до 9 юни, докато в Белгия ще гласуват на 9 юни. Изборите в Хърватия са насрочени за есента/зимата, а в Румъния през ноември.
- МЕКСИКО
На изборите на 2 юни избирателите в Мексико ще изберат президента, всеки член на Конгреса и осем губернатори на щати. Кандидатът за президент от управляващата партия Национално движение за възраждане (МОРЕНА), бившият кмет на Мексико Сити Клаудия Шейнбаум, има преднина.
МОРЕНА настоява за мнозинство от две трети в Конгреса, което би й позволило да прави конституционни промени без подкрепата на опозицията. Проучването предполага, че може да се провали.
Превъзходното мнозинство в Конгреса на МОРЕНА е сред пазарните рискове, тъй като тогава партията може да прокара големи реформи, които не са популярни сред бизнес лидерите, включително в енергийния сектор.
- ВЕНЕЦУЕЛА
Президентът Николас Мадуро се кандидатира за трети мандат на изборите във Венецуела на 28 юли и не е ясно кой ще го предизвика, докато страната се бори със социална, политическа и икономическа криза.
Победителят от първичните избори на опозицията, Мария Корина Мачадо, получи забрана за участие и избраният от нея заместник не получи право да се регистрира.
В замяна на работа за честни и свободни избори САЩ отмени петролните санкции до средата на април и премахна вторичните забрани за търговия с определени венецуелски облигации и дълга и капитала на държавната петролна компания PdVSA.
Възстановените санкции могат да навредят; износът на петрол наскоро достигна четиригодишен връх, а цените на облигациите се покачиха след паузата на санкциите. Венецуела също може да се опита да преструктурира дълга си.
- СЪЕДИНЕНИТЕ ЩАТИ
Републиканецът Доналд Тръмп се изправя срещу президента демократ Джо Байдън на президентските избори, насрочени за 5 ноември.
Кампанията за преизбиране на Байдън се бори с притесненията на гласоподавателите относно икономиката въпреки нарастването на работните места и силния растеж на БВП. Тръмп е изправен пред четири криминални обвинения.
Много са заложени на карта в световен мащаб, включително помощта за Украйна, ако Тръмп бъде преизбран. Очаква се неравностойно пътуване за акциите и валутните пазари.
Тръмп предложи идеята за 10% универсална вносна тарифа и такси от 60% или повече върху Китай. Политиците на ЕС са загрижени, че той може да наложи отново мита върху вноса на европейска стомана и алуминий, спрени от Байдън.
По-високите тарифи биха могли да подхранят инфлацията, да вдигнат долара и да навредят на други валути. Анализаторите на Barclays виждат рязък спад на еврото, ако бъдат наложени мита, и гледат паритет спрямо долара, ако Тръмп наложи 20% мита на европейските производители на автомобили.
Тина Фордъм, основател и геополитически стратег във Fordham Global Foresight, каза, че има самодоволство около решаващия резултат, добавяйки: „Вместо това инвеститорите трябва да се позиционират за избори, които са силно оспорвани, със забавен резултат чрез повторно преброяване или сезиране на Върховния съд или дори граждански вълнения.”
- ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
Във Великобритания, където общите избори трябва да се проведат до януари 2025 г., местните и кметските избори на 2 май са основен тест за управляващата Консервативна партия, която изостава от опозиционната Лейбъристка партия в анкетите.
На фона на стабилизираща икономика и с домакинства, които все още се борят с високата инфлация, министър Джереми Хънт миналия месец предложи данъчни облекчения в своя бюджет, за да съживи надеждите за избори.
Лейбъристите, желаещи да покажат, че на тях може да се има доверие в икономиката, изложиха фискални правила, към които ще се придържат, ако бъдат избрани. Той също така иска по-тесни връзки с ЕС след Брекзит, което може да повиши паунда.
По материали на Ройтерс