Мъск: AI ще превземе човешкия интелект догодина
Още догодина AI ще превземе човешкия интелект. Хоризонтът очерта милиардерът Илън Мъск в интервю с Николай Танген, главен изпълнителен директор на Норвежкия суверенен фонд, излъчено на живо в X.
Според него способностите на новите модели с изкуствен интелект ще надминат човешките възможности през 2025 г., стига доставките на електроенергия и хардуер да могат да задоволят изискванията на все по-мощната технология. През следващите пет години възможностите на ИИ вероятно ще надхвърлят тези на всички хора, прогнозира Мъск.
Мъск системно се застъпва за тезата, че развитието на т.нар. изкуствен общ интелект върви в положителна посока, но и призовава за отговорност и търпение. Последната му прогнозата изпреварва предишният времеви хоризонт, очертан от Мъск и другите “големи” в технологичния свят. Миналата година например Мъск прогнозира, че “пълният” AGI ще бъде постигнат до 2029 г.
Милиардерът собственик на Tesla вече е призовавал за пауза в развитието на изкуствения интелект. Според него има дълбоки рискове за обществото и човечеството. Мъск не е единственият, който подчертава отговорността спрямо AI. В момента много институции се борят с регулирането на сферата.
През последната година и половина наблюдаваме редица пробиви в развитието на изкуствения интелект. Появяват се все по-способни чат ботове, големите компании инвестират милиони в надпреварата на AI терена. Някои като Microsoft правят рокади в управленските си структури. Развитието определено е във възходящ ход, но изглежда се случва с по-бързи темпове от очакваното.
Въпреки това има някои предизвикателства. Например забавените доставки на микрочипове, особено онези, произведени от Nvidia. Технологията е от съществено значение за обучението и работата на моделите на ИИ.
“Миналата година имаше ограничения по отношение на чиповете. хората не можеха да си набавят достатъчно чипове Nvidia. Тази година се преминава към снабдяване с трансформатор на напрежение. След година-две ограничението ще бъде само електроснабдяването”, казва Мъск.
През последното десетилетие Мъск играе централна и често спорна роля в разработването на нови инструменти за изкуствен интелект.
Той е съосновател на OpenAI през 2015 г., но напусна компанията през 2018 г., след като се размина с главния изпълнителен директор и съосновател Сам Алтман относно насоката на изследванията. През март Мъск заведе дело срещу OpenAI и Алтман за нарушаване на договора като според милиардера компанията се е отклонила от първоначалните си цели да работи в полза на човечеството – твърдения, които от OpenAI отхвърлят.