Инфлацията в САЩ – по-висока от очакваното
Инфлацията е по-лоша от очакваното за пети пореден месец. Това по всяка вероятност ще попари надеждите на инвеститорите Федералният резерв на САЩ да вземе решение за намаляване на лихвите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Индексът на потребителските цени е бил с 3,5% по-висок през миналия месец, отколкото през март 2023 г., според данни на Министерството на труда на САЩ. Това е с о.3% над данните за февруари, които показха 3.2% обща инфлация, и малко над консенсусните оценки на икономистите за 3,4%, според FactSet.
- Базисната инфлация, която проследява индекса на потребителските цени, без да се отчитат по-непостоянните хранителни и енергийни ресурси, е 3,8%, което надхвърля прогнозите за 3,7% и е с 0.1% над 3,7%, отчетени през февруари.
- Основният индекс на потребителските цени, който не отчита по-непостоянните цени на хранителни и енергийни ресурси, също се е повишил с 0,4% на месечна база, като същевременно расте с 3,8% спрямо предходната година, в сравнение с прогнози за съответно 0,3% и 3,7 на сто.
- Централната банка на САЩ има за цел да постигне инфлация от 2%.
- Новите данни показват, че инфлацията в САЩ се ускорява все така упорито, което вероятно ще накара Федералния резерв да задържи лихвените проценти на високо ниво.
- Очаквано – инвеститорите реагираха негативно като фючърсите върху S&P 500 се понижиха, а доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ скочи с над 10 базисни пункта.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В средата на 2022 г. общата инфлация по индекса на потребителските цени достигна над 9% – рекорд за последните десетилетия, преди да се възстанови до далеч по-приемливото си равнище днес. Спадът на инфлацията дойде, след като Фед повиши лихвените проценти до нива, невиждани от две десетилетия, в опит да възстанови ценовата стабилност.
Въпреки че по-високите лихвени проценти спомагат за намаляване на инфлацията, те също така забавят икономическия растеж и водят до спад на цените на акциите, макар че икономиката на САЩ и пазарът на акции се оказаха устойчиви през този икономически цикъл.
Въпреки умерената инфлация покупателната способност на американците е по-слаба, отколкото преди три години, тъй като почасовото заплащане се е увеличило с 15%, докато цената на кошницата от стоки и услуги, проследявана от индекса на потребителските цени, е нараснала с 18%.
Председателят на Фед Джером Пауъл многократно е заявявал, че централната банка на САЩ не бърза да започне да понижава разходите по заемите, въпреки че очевидно такива очаквания има. Инвеститорите внимателно наблюдават ситуацията и в САЩ, и в Европа като очакванията са, че Европейската централна банка ще преразгледа паричната си политика през лятото и съответно ще има промяна в лихвите.