ЕЦБ решава какво да прави с лихвите. Има ли риск за еврото?
Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) се събира днес, за да реши дали да пристъпи към намаляване на рекордно високите лихвени проценти. Решението ще бъде взето на база данните за инфлацията през март, които се оказаха по-добри от очакваното.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- ЕЦБ може да направи първите стъпки към намаляването на лихвените проценти. Големи изненади от днешното заседание не се очакват, но се смята, че резултатът ще е прелюдие към разхлабване на паричната политика в еврозоната.
- Данните за инфлацията са обнадеждаващи и ЕЦБ се приближава към средносрочната си цел от 2%.
- Данните за март показват, че повишаването на цените в еврозоната се е забавило до 2,4 на сто през март на годишна основа или 0,2% по-малко, отколкото през февруари, което е по-голямо от очакваното.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Разходите по заемите са рекордно високи в еврозоната заради опита на ЕЦБ да се справи с галопиращата инфлация.
През март стана ясно, че паричната политика няма да бъде променена – лихвата по пределното кредитно улеснение, определена от централната банка на еврозоната, остана на равнище от 4.75 на сто, а 4.5% остана лихвеният процент по основните операции по рефинансиране. Лихвата по депозитното улеснение се запази на ниво от 4%.
Появиха се обаче сигнали, че управителният съвет на ЕЦБ може да пристъпи към разхлабване на паричната политика и въпросът ще бъде обсъден потенциално на заседанието на 6 юни, когато ще има нови данни за развитието на инфлацията.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Данните в Европа са обнадеждаващи. Големият въпрос е дали ЕЦБ ще изпревари Федералният резерв на САЩ в първите стъпки за намаляване на лихвените проценти. Инвеститорите са скептични като според тях Европа ще изчака Фед. Вчерашните данни за инфлацията в САЩ показаха, че тя е по-висока от очакваното, потенциално сигнализирайки за решението на Федералния резерв да задържи политиката си без промяна.
Има потенциал изпреварващо решение на ЕЦБ да обезцени еврото спрямо долара, което ще оскъпи европейския внос и потенциално ще съживи инфлацията.