Българи създадоха Google за програмисти в помощ на HR сферата
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
За няколко месеца 23-годишните Александър Геков, Тодор Ранчев и Красимир Дюлгеров създават приложението с изкуствен интелект TalentSight, за да помогнат на HR индустрията в подбора на ИТ специалисти.
Александър Геков, Тодор Ранчев и Красимир Дюлгеров са на 23 години. Завършват един и същи клас в столичната Първа английска гимназия. Пътищата им се разделят за кратко, когато започват да учат в различни университети. Събира ги отново предприемчивостта им. В началото на миналата година решават да създадат собствен стартъп в помощ на HR индустрията и в рамките на няколко месеца се ражда TalentSight – Google за програмисти, който работи с изкуствен интелект.
“Преди около година започнахме да мислим как да помогнем по някакъв начин на пазара за подбор. И тримата сме софтуерни инженери и имаме наблюдения от комуникацията си с мениджърти по човешките ресурси. Имаше някакво разминаване, нещата не се случваха както трябва”, казва Тодор Ранчев.
Започват да търсят къде се чупи връзката. В рамките на няколко месеца през 2023 г. разговарят с над 100 специалисти по подбор на кадри у нас и в чужбина. На преден план излиза проблемът с намирането и идентифицирането на правилните хора за дадена позиция.
Геков, Ранчев и Дюлгеров разбират, че има два типа кандидати – активни и пасивни. Активните търсят работа, защото са били съкратени, напуснали са работното си място или тепърва прохождат в ИТ индустрията. Вторият тип кандидати са пасивните. Те имат по-богат опит и са склонни да променят работното си място, ако условията са по-добри. Активните кандидати са едва 30%, докато останалите 70% на ИТ пазара на труда са пасивни.
“Всъщност проблемът в глобален мащаб на първо място е, че именно тези 70% от хората вече са наети, а бизнесът най-често търси точно такива специалисти – хора с опит. Единственият начин да ги намериш не е през платформи за обяви, където се намират активните кандидати, а да ги потърсиш”, казва още Тодор Рачев.
Така се ражда идеята за TalentSight – платформа, която да помогне на HR специалистите в търсенето на правилните кандидати с помощта на изкуствен интелект. Тримата млади предприемачи запрятат ръкави и в рамките на няколко месеца през 2023 г. създават приложението сами.
Включват се в акселераторската програма на германския фонд за подкрепа на стаптъпи EWOR. През март миналата година фондът набра 3.2 млн. евро с голямата амбиция да се превърне във водеща акселераторска програма за стартъпи в Европа. Той всъщност дава големия тласък на TalentSight. За няколко месеца българите завършват приложението и през октомври миналата година пускат първоначална версия, за да видят дали има интерес към проекта им. 23-годишните младежи се оказват на прав път – интересът е достатъчно голям, за да ги мотивира да продължат напред. EWOR също вижда потенциал и инвестира 100 хил. евро в компанията им срещу дял от 6.7%.
В началото на тази седмица TalentSight пуснаха официално приложението си за HR специалисти на абонаментен принцип. Има и безплатна версия, която обаче работи с някои ограничения – позволява до 10 търсения в платформата и е без интегриран LinkedIn. Индивидуалният абонамент е на цена от 150 евро месечно срещу неограничено ползване. Има и групов абонамент, който позволява до три акаунта.
Търсачката всъщност помага на специалистите по подбор на кадри да излязат от ограниченията на LinkedIn. Данните се анализират с помощта на алгоритми и изкуствен интелект и след това се предоставят на HR експертите, които да вземат решение. Човешкият фактор остава, но филтърът става по-прецизен.
Засега TalentSight оперира само на българския пазар, където работят около 60-70 хил. програмисти. Амбицията на Геков, Ранчев и Дюлгеров е да излязат от пределите на българската действителност – първо да завладеят Европа, а по-късно да потърсят и реализация на пазара в САЩ.
Потенциал за развитие има. Голямата битка на технологичното поле е именно внедряването на AI – компаниите се надпреварват в развитието на изкуствения интелект и инвестират милиарди. Технологията изглежда има място и в сферата за подбор на кадри. Точно преди три дни Multiverse придоби Searchlight – компания за набиране на персонал, която прави оценка на уменията на потенциалните кандидати чрез изкуствен интелект. Финансовите параметри на тази сделка не са известни. Multiverse обаче се оценява на близо 1.8 млрд. долара след последния кръг от финансиране в края на миналата година. Searchlight пък е оценена на 64 млн. долара през 2021 г.
Казано иначе внедряването на изкуствения интелект в HR сферата има огромен потенциал. Едва на 23 години предприемчивите Александър Геков, Тодор Ранчев и Красимир Дюлгеров добре разбират това и са готови да играят на пазара на големите в индустрията с идеята си.