Българско изследване за AI на учени от INSAIT влезе в една от най-престижните конференции в света
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) на Мартин Вечев вкара България в поредна престижна конференция.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- INSAIT ще публикува статия в ICLR (International Conference on Learning Representations) – топ конференция в AI и №10 измежду всички сфери в науката, съобщиха от Института.
- ICLR е сред първите 7% от академичните конференции в класацията на CORE 2021.
- Статията засяга изкуствения интелект и машинното обучение в контекста на поверителността на личните данни. Екипът е разработил метод и приложение, което оценява риска за изтичане на лична информация и помага за разработването на по-сигурен AI.
- Първи автор на труда е Костадин Гаров, докторант в INSAIT, преди това завършил бакалавър и магистър във Факултет по математика и информатика, СУ. Останалите автори са Димитър Димитров (INSAIT, ETH Цюрих), Никола Йованович (ETH Цюрих), и проф. Мартин Вечев.
- Статията ще е публично достъпна на сайта на INSAIT до няколко дни, а конференцията ще се проведе между 7 и 11 май във Виена, Австрия.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Новината за поредният голям успех на България и INSAIT идва няколко дни, след като от института обявиха партньорство с Toyota.
Преди около две седмици пък дничеството с Toyota идва около две седмици, след като INSAIT постави страната ни в топ 10 в Европа с 16 статии на конференцията CVPR – най-цитираният форум за изкуствен интелект и компютърно зрение в света. Обемът статии е по-голям от този на всички държави в Източна Европа взети заедно. INSAIT изпреварва и всеки един университет от страни като Израел, Холандия, Финландия, Австрия, Дания, Естония, Норвегия, Швеция, Испания, Италия и други.
Освен най-престижният форум за изкуствен интелект в света, CVPR се нарежда и на четвърто място сред всички научни форуми, наред с Nature, The New England Journal of Medicine и Science.
Институтът INSAIT стои зад BgGPT, първия специализиран български AI езиков модел. INSAIT получи и признание от Amazon, след като Amazon Web Services – дъщерното дружество на на компанията за облачни изчисления, дари на института 1 млн. долара.