Да се оттеглим, за да се приближим
Динамиката в различните лидерски екипи е като при семействата – едни изглеждат прекрасно отвън и са такива отвътре. Други – правят впечатление на сплотени и единни отвън, но отвътре са проядени от червейчето на апатията. Tрети откровено не крият неприязънта си един към друг и оставят естествените им чувства да избликнат на воля, а четвърти са като променливо време и често сменят студения дъжд с пролетно настроение.
Разбира се, обстоятелствата, които обясняват различните варианти, са разнообразни – например екипът се намира още в романтичната си, ранна фаза на съществуване. Друг вариант е необуздано его в комбинация с корпоративна полираност, трети – откровено нежелание за подаване на ръка, властови игри или пък неумение да изкажеш мнението си така, че да не засегнеш другите, което води до неприязън и в по-тежки случаи отмъстителност. Това въобще не изчерпва причините за различния облик на лидерските екипи. Важното е, че има и варианти, които са положителни и не са химера.
Как да ги изградим, е големият въпрос. Ето няколко проверени в практиката ни съвета:
- Внимателно подбирайте членовете на лидерския екип – значими разминавания в компетенциите, ценностите и личните приоритети водят до трудно излечими отклонения от здравословната динамика.
- Стара и нова слава – ние се променяме с времето и може да се окаже, че човек, който е бил сред нашите „звезди“, изведнъж избледнява. Наблюдавайте кога някой от членовете на екипа удобно се обляга на минали постижения и снижава стандарта си на представяне, оттегля се на сянка и оставя други да се справят с трудностите и предизвикателствата. Ако това се случи, реагирайте още при първите сигнали – може да е временно отклонение, което по-лесно се тушира в ранен етап. Ако се остави да прогресира, решенията стават все по-трудни и болезнени с времето.
- Свръхавторитарност и борба за надмощие – независимо от кой член на лидерския екип идва това поведение, то води до безкрайни пунически войни и взаимно изтощение. Адресирайте открито и с уважение ситуацията, преценете дали става въпрос за временни изблици на егото, или за вкоренени и трудни за промени нагласи. В зависимост от ролята си решете това ли е вашето място, или дали екипът трябва да остане в същия състав. Всеки преразход на енергия за вътрешни борби отслабва организацията, застрашава бъдещето й и се мултиплицира в нестихващи напрежения в останалата част от организацията.
- Насърчавайте фокуса върху това, което ни събира, повече отколкото върху това, което ни разделя – общи цели, амбиции, планове, мечти и ценности са част от обединяващите фактори. Във всяка комуникация адресирайте общото и добрите постижения, тъй като често те се вземат за даденост. Когато престанем да ги отчитаме и искрено да ги празнуваме, можем да ги загубим. Един простичък начин да отдадем заслуженото на успехите е да разделим похвалата за постигнатото от критиката за това, което още не e изпълнено. Нека използваме различни изречения за похвалата и посочването на грешките или неуспехите и да избягваме „но, ама, обаче, въпреки това“ и пр. веднага след похвалата.
- Внимателно подготвяйте всяка ключова комуникация, без да жертвате автентичността – прецизният подбор на думите, градацията на посланията, изборът и броят на аргументите, начинът, по който са поднесени, единността в посланията между различните членове на лидерския екип – всичко това не се оставя на случайното вдъхновение и импровизация. Колкото по-голяма е организацията, толкова повече са призмите и ъглите на пречупване на информацията. Всичко това може да доведе до деформиране на смисъла и пропускане на желания ефект. Тук въобще не е достатъчно да си наемете някой, който да пише речи и послания от ваше име. Работата с опитен вътрешен или външен консултант, който отлично познава както бизнеса, така и поведението на хората, е от ключово значение. Отличното боравене с точните думи и обличането им в поведение, което ще формира възприятието, което ще е най-полезно за организацията, не се оставя на случайността или моментния ентусиазъм. За много хора подготовката за дадена комуникация е в противовес с автентичността й. За да си спестим излишното главоблъскане как да слеем на пръв поглед несъвместими неща, нека кажем, че автентичността е свързана най-вече с искрената вяра в това, което казваме, а внимателната подготовка се занимава с обличането й в думи и поведение, които ще предизвикат желаното възприятие у получателите на посланието.
- Честа диагностика – превантивната медицина е най-добрият вариант за поддържане на здравето. Това всички го знаем, но дали го прилагаме за измерване на сърдечния пулс на екипа, кръвното налягане на взаимоотношенията, наситеността с кислород на ценностите и приоритетите между лидерите, измерване на кръвната захар на комуникацията сред тях. Както в медицината, така и в поведенческата наука за лидерските екипи има диагностични инструменти, които са индикатор за здравния статус на тези, които водят организациите.
- Оттеглете се, за да се сближите – вероятно повечето от нас знаят, че когато времето, сроковете, задачите и обърканите приоритети се стоварят като градушка върху главата ни и се намираме в постоянен бяг, водещ доникъде, най-доброто, което можем да направим, е да спрем. Противно на очакванията, че точно тогава трябва още да увеличим темпото, спирането и оценяването на динамиката в екипа ни помага да бързаме бавно, да направим осъзнати избори за начина на взаимодействие помежду ни, да мислим дълбоко, колкото и нелесно да е това.
Не е необходимо да се изправяте пред тази задача сами. Както се казва в популярния български филм – „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“.