НАСА търси по-евтина алтернатива за връщане на проби от Марс – нова ниша за космически стартъпи
НАСА обяви, че ще търси по-евтин и опростен подход към един от основните си научни приоритети – връщането на ценни проби, извлечени от скали на Марс, обратно на Земята. Всъщност става дума за 15-годишната мисия на НАСА, която е на стойност 11 млрд. долара. Тези средства се оказват много за космическата агенция и промяната на стратегията може да бъде огромна подкрепа за космическите стартъпи, към които почти сигурно ще бъде пренасочена голяма част от планираното финансиране.

“Бюджетът от 11 млрд. долара е твърде голям, а крайната дата от 2040 г. – твърде далечна. Трябва да мислим извън рамките, за да намерим път напред, който едновременно да е достъпен и да е в разумни срокове”, заяви ръководителят на НАСА Бил Нелсън.
С други думи – пълен рестарт, този път – с търговски компании още от самото начало.
Мисията за връщане на проби от Марс все още е в етап на планиране, но анализ на проекта миналата година установи, че предвид бюджетните, технологичните и други ограничения е малко вероятно тя да приключи преди 2040 г., а по всяка вероятност стойността й ще е доста над 8-11 млрд. долара.
Въпреки че НАСА предложи преработен план по подобие на първоначалния, сега тя предизвика и космическата общност, търсейки предложения от индустрията за проекти, които могат върнат проби от Марк на Земята през 2030 г. и да намалят разходите, риска и сложността на самата мисия.
Това е добра новина за стартъпите. Частната индустрия вече е показала, че може да направи повече с по-малко средства. Компания като Intuitive Machines, която е в подем след осъществяването на първото частно кацане на Луната, почти сигурно ще работи на пълни обороти, за да поеме този договор, който може да бъде на стойност няколко милиарда долара.
Има и български пример за връщането на космически проби на Земята – Varda Space на Делян Аспарухов. В началото на април стартъпът набра 90 млн. долара във втория си кръг на финансиране, която ще помогне на компанията да премине от демонстрации към обслужване на различни клиенти. По-рано тази година компанията записа успех със завръщането в атмосферата на капсулата W-1, след почти осем месеца в орбита. Капсулата свали на Земята капсула от антивирусно лекарство, отгледано в орбита. Не е ясно дали Varda Space би имала амбицията да вземе участие в мисията на НАСА за връщане на проби от Марс.
Всичко засега е просто намерение от страна на космическата агенция да преразгледа стратегията си. Официално пари на масата няма, но има обещание, че средствата, предвидени за тази мисия ще бъдат пренасочени към нов и оптимизиран план. Какъвто и да е този нов план, той почти сигурно ще разчита в много по-голяма степен на търговски услуги.
Точно както комерсиалните услуги за полезен товар на Луната ускориха и стимулираха разпространението на превозните средства, космическите кораби и спускаемите апарати, които виждаме днес, така и новата мисия за връщане на проби от Марс може да даде началото на комерсиални амбиции за Червената планета.