Три неща, които могат да повлияят на мнението ви за електромобилите
Ето три неща, които могат да повлияят на мнението ви за електрическите превозни средства (EV). Първият е, че много компоненти от нефт и газ се използват в изграждането на EV. Второ, с нарастването на продажбите на електромобили те изместват двигателите с вътрешно горене (ДВГ) и изместват петрола, който е източникът на бензина и дизела. Трето, емисиите на парникови газове от EV са нулеви, което е много по-малко от емисиите от ДВГ, но какво да кажем за емисиите през жизнения цикъл на EV, което включва производството на батерии и електричеството, използвано за зареждане на батериите за шофиране. Нека разгледаме всеки един от тях, за да видим колко са важни.
Нефт и газови компоненти, използвани в електромобилите
Очаква се асоциацията за петрол и газ на Ню Мексико (NMOGA) да рекламира ползите от петрола и газа в щат, който е класиран номер 2 по производство на петрол след Тексас. Ню Мексико произвежда около 1.6 милиона барела на ден (bopd), което осигурява около 35% от приходите на САЩ. В бюлетин от 11 април 2024 г., озаглавен „По пътя към иновации: Как нефтът и газът захранват индустрията за електромобили“, NMOGA изброява компонентите за петрол и газ, използвани при конструирането на електромобил. Следният списък е извлечен от бюлетина:
- Производството, инсталирането и поддръжката на зарядни станции за EV зависят от материали и енергия, получени от нефт и газ.
- Сърцето на електрическото превозно средство, литиево-йонните батерии, разчита на електролити, получени от нефтохимикали.
- Електродите в литиево-йонните батерии съдържат графит и други материали, извлечени от нефт и газ.
- Пластмасите и полимерите, получени от нефт и газ, са неразделна част от вътрешните и външните панели на EV.
- Каучукът, използван в гумите, се синтезира от нефтохимикали.
- Охладителните системи и смазочните материали в електрическите двигатели и силовите агрегати използват масла, извлечени от нефт.
- Хидравличните системи в електромобилите, като сервоуправление и спирачки, използват течности, извлечени от нефт.
Електрическите автомобили изместват двигателите с вътрешно горене и използването на твърди горива
Да вземем за пример САЩ, където производството на петрол е много високо. Може да се направи прогноза за бъдещето на производството на петрол въз основа на целта на президента на САЩ Джо Байдън относно нови продажби на електромобили до 2030 г. Едно просто уравнение с нулева сума дава представа за потенциалния спад на производството на петрол и газ в САЩ до 2030 г.
Целта на президента Байдън е новите продажби на електромобили да бъдат 50% от всички продажби до 2030 г. Да кажем, че 25% от всички автомобили ще бъдат електромобили до 2030 г. и тези коли не работят на бензин. Спад от 25% на бензиновите автомобили от днес предполага 17% спад в потреблението на петрол в САЩ до 2030 г. Ако предлагането следва търсенето, тогава до 2030 г. ще се очаква спад от 17% в производството на суров петрол в САЩ – почти една пета от петрола производството намалява до 2030 г. Това би било сериозен удар върху производството на петрол в САЩ
Има едно предупреждение: потенциалното търсене в САЩ може да спадне със 17%, но продажбите на суров петрол в чужбина на места като Югоизточна Азия може да заместят търсенето и да запазят предлагането в САЩ.
Агенцията за опазване на околната среда (EPA) има ново правило от март 2024 г., което намалява емисиите от изходната тръба на ауспуха и това означава, че новите продажби на електромобили ще бъдат 67% от всички продажби до 2032 г. Така че това ново правило предвижда спада в производството на суров петрол ще бъде значително повече от 17% до 2032 г.
Емисии през жизнения цикъл от EV и ДВГ
Това са емисии на парникови газове през целия живот, които включват производство, използване и изхвърляне на превозно средство. Таблицата сравнява количествата емисии в тонове CO2 еквивалент (тCO2e). Използването на превозното средство се приема за 16 години при изминаване на разстояние от 241 хил. километра. Числата са взети от доклада за пътя на Polestar и Rivian.
Има три основни резултата. Първо, за производствената фаза, изграждането на батерията и производството на кола, електромобилите отделят повече от двигателите с вътрешно горене (14 срещу 10). Това се дължи на добива на литий, кобалт и никел, суровините за изграждане на батерии. Самото производство на батерии също е енергоемък процес.
Второ, следващият елемент от таблицата са емисиите, свързани с производството на „гориво“, което означава електричество спрямо бензин или дизел. Отново електромобилите отделят повече (26 срещу 13), което означава, че производството на електричество отделя два пъти повече парникови газове, отколкото производството на бензин или дизел. Това очевидно се основава на конвенционална енергия като в електроцентрали, работещи с въглища или петрол. Замяната на конвенционалната енергия със слънчева или вятърна възобновяема енергия трябва значително да намали тези емисии.
Трето, емисиите от ауспуха доминират в резултатите и напомнят за основната цел на преминаването към електромобили (0) от автомобили с ДВГ (32). Общите емисии са с 29% по-ниски за електромобилите (39), отколкото за автомобили с ДВГ (55). Това несъответствие ще се увеличи, когато възобновяемата електроенергия стане широко разпространена.
Предпоследният ред в таблицата се отнася за отрицателни емисии, дължащи се на рециклиране, но тези числа са много малки.