Евтин ток – кой печели и кой губи?
През февруари 2024 г. цената на тока на българската енергийна борса достигна най-ниските нива от юни 2021 г. насам. Традиционно електроенергията поевтинява допълнително през пролетта, така че можем да очакваме и по-ниски равнища. С други думи, цената на тока се връща на нормалните нива от периода преди енергийната криза.
Кой печели и кой губи?
Бизнесът печели, заедно с други небитови потребители на електроенергия като общини, институции и болници. В среда на спадаща инфлация маржовете са под натиск и евтиният ток ще освободи ресурс за повишение на заплатите и за инвестиции. Особено силен позитивен ефект ще се почувства от енергоемките производства, които се конкурират на международните пазари. Тъй като енергийните цени падат в цяла Европа, можем да очакваме положителен стимул за икономиката на Стария континент.
Енергетиката губи, особено по-скъпите производители като въглищните централи. Дойде краят на огромните свръхпечалби, които държавните енергийни компании трупаха по време на енергийната криза. Отново пазарният натиск ще бъде в посока ефективност и инвестиции в нови технологии. С това приключват и милиардите левове дивиденти и вноски за държавния бюджет и фонда за енергийна сигурност. Което е позитивно, тъй като повечето пари бяха прахосани.
Битовите потребители ще си отдъхнат. Години наред слушаме твърдения, че либерализацията на енергийния пазар ще доведе до драматично вдигане на цените, но това видимо няма да се случи. Пазарната цена на тока на борсата се приближава до регулираната цена за домакинствата и вероятно двете ще се изравнят. С други думи, либерализацията на пазара за домакинствата от 2026 г. няма да доведе до особени промени в цените.
Инфлационният натиск ще спадне. Енергийните цени бяха основна причина за скока на инфлацията в последните години и не е случайно, че инфлацията и енергийните цени спадат в тандем. Това увеличава шансовете на България да изпълни критериите и да влезе в Еврозоната, стига да не допуснем друг източник на инфлация като висок бюджетен дефицит или висок растеж на кредита.
Дневният ток ще стане по-евтин от нощния. Исторически дневният ток винаги е бил скъп заради по-голямото потребление през деня. Но с навлизането на соларната енергия производството на ток също е по-голямо през деня, което сваля цените. Евтината дневна енергия е допълнителен бонус за бизнеса и останалите потребители на ток, които потребяват енергия предимно денем.
Бум на инвестиции в батерии. При ниска цена на тока на обяд и по-висока сутрин и вечер ще стане икономически изгодно да се инвестира в батерии, които се зареждат, когато токът е евтин, и продават ток, когато е скъп. ПАВЕЦ „Чаира“ (когато бъде ремонтиран) и големите ВЕЦ също ще са печеливши от новата пазарна ситуация.