Meta предизвиква конкурентите с нов AI асистент
Meta пусна нов AI асистент и хвърли ръкавицата на опонентите си в лицето на Microsoft и Google в опит да спечели надмощие в битката за инструментите с изкуствен интелект.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Компанията майка на Facebook посочва, че най-новият й модел, Llama 3, има “значително подобрени възможности”, включително способността да разсъждава – повратна точка в битката за постигането на т. нар. “общ изкуствен интелект”.
- Llama 3 ще бъде интегрирана в Meta AI – чатботът, който работи във всички продукти на компанията, включително Facebook Messenger, WhatsApp и смарт очилата Ray-Ban. Асистентът ще получи по-значимо място в приложенията компанията, както и нов самостоятелен уебсайт, който ще го постави в по-пряка конкуренция с ChatGPT на OpenAI.
- Първоначално Llama 3 ще се предлага в два размера – един с 8 млрд. параметри и един със 70 млрд. параметри – броят на променливите, използвани за обучение на системата. По-големите модели с повече параметри често се представят по-добре от по-малките модели. Llama 3 е седем пъти по-голяма от своя предшественик.
- Llama 3 може да генерира и изображения в реално време на базата на команди – опит Meta да спечели предимство пред лидера на пазара на генеративен изкуствен интелект OpenAI.
- За разлика от моделите на Google и OpenAI, Llama 3 ще бъде с отворен код, което означава, че разработчиците могат лесно и безплатно да създават продукти, използващи модела. Големите облачни гиганти като Apple и Google обаче ще бъдат таксувани за обучението на техните модели в системата.
- След обявяването на новината акциите на Meta затвориха с над 1% търговията и в момента са на цена от 501,80 долара.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Вярваме, че Meta AI вече е най-интелигентният асистент с изкуствен интелект, който можете да използвате свободно”, казва главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг.
КОНТРА
С актуализацията асистентът с изкуствен интелект Meta на други пазари извън САЩ, включително Австралия, Канада, Сингапур, Нигерия и Пакистан. Технологията обаче все още няма да е достъпна за потребителите в ЕС и Обединеното кралство. ЕС има една от най-строгите регулаторни рамки по отношение контрола на изкуствения интелект. Обединеното кралство пък работи по изготвянето на законодателство, което да регулира най-мощните езикови модели.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Новината идва в момент, в който гигантите от Силициевата долина представят следващото си поколение мощни модели на изкуствен интелект, инвестирайки милиарди долари в технологията, след като OpenAI пусна своя чатбот ChatGPT.
Битката е ожесточена, но пък предизвиква и все по-голямото внимание на регулаторните органи и институциите, които се опасяват от напредъка на технологията и потенциала тя да излезе извън контрол.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Meta изгражда версия с 405 млрд. параметри, която все още се обучава и ще бъде пусната на пазара след “оценки на безопасността”, които се провеждат през следващите няколко месеца. Компанията твърди, че производителността му е сравнима с най-новите модели на конкурентите, включително френския стартъп Mistral, американската компания Anthropic и Google.