ЕЦБ няма да се откаже от намаляване на лихвите през юни
Европейската централна банка няма да се откаже от намерението си да намали основните лихви през юни – още един сигнал, че ЕЦБ ще разхлаби паричната си политика през лятото на фона на обнадеждаващите данни за инфлацията. Тези намерения остават сериозни, въпреки напрежението в Близкия изток и увеличаващата се цена на петрола.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Гуверньорът на “Банк дьо Франс” Франсоа Вилерой дьо Гало, който е член на управителния съвет на ЕЦБ, смята че дори конфликтът в Близкия изток наистина да доведе до повишаване на цените на петрола, политиците трябва първо да анализират дали подобен шок подхранва базовите цени и инфлационните очаквания.
- Това означава, че няма да има “механична” реакция, заяви дьо Гало в интервю за Les Echos, цитирано от редакцията на “Bloomberg”.
- Гуверньорът на френската централна банка увери, че несигурността няма да забави паричните облекчения.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“От момента, в който имаме достатъчна увереност във факта, че ще постигнем целта за инфлация от 2% до следващата година, наше задължение е да сведем до минимум цената по отношение на активността и заетостта. Това е смисълът на първото намаление през юни”, заяви Вилерой.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Представителите на ЕЦБ са единодушни, че решението им за лихвените проценти на 6 юни е моментът, в който ще започнат да понижават разходите по заемите. Данните за инфлацията за март са обнадеждаващи и ЕЦБ се приближава към средносрочната си цел от 2%.
Множество са сигналите, че въпросът за разхлабване на паричната политика ще бъде обсъден на следващото заседание на 6 юни, когато се очакват и нови данни за инфлацията в еврозоната.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Големият въпрос сега е как ще постъпи Федералният резерв на САЩ. Данните за инфлацията през март оставиха лихвите по заемите без промяна и мнозина заговориха, че ЕЦБ по всяка вероятност ще направи първата крачка към разхлабване на строгата парична политика. Това не е непременно добро решение – някои предупреждават, че това може да доведе до обезценяване на еврото спрямо долара, което ще оскъпи европейския внос и потенциално ще съживи инфлацията.