Meta посяга към трона на индустрията за виртуална и смесена реалност
Meta иска да се превърне в лидер в набиращата все по-голяма скорост индустрия за виртуална и смесена реалност. Компанията на Марк Зукърбърг обяви намерението си да сподели операционната система на очилата Quest с конкурентни разработчици на устройства, включително Microsoft.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Meta ще започне с предоставяне на лицензи за Lenovo и Asus. Този ход ще позволи на партньорските компании да създават свои слушалки, използвайки Meta Horizon OS.
- Asus и Lenovo ще използват операционната система, за да създават устройства, пригодени за определени дейности. Republic of Gamers на Asus вече разработва очила за игри, а Lenovo работи върху устройство със смесена реалност за продуктивност, обучение и забавление, използвайки Horizon OS, посочват в публикация от Meta.
- Зукърбърг твърди, че може да са нужни няколко години, преди тези устройства да бъдат пуснати на пазара.
- Компанията ще представи и ограничена серия на очилата Quest за xBox, насочвайки се към гейминг индустрията.
АКЦЕНТ
Този ход подчертава амбицията на главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг да притежава изчислителната платформа, която захранва устройствата за виртуална реалност (VR) и смесена реалност (MR), подобно на начина, по който Google стана ключов играч на пазара на смартфони, като направи своята мобилна операционна система Android с отворен код.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
Акциите на Meta в момента се търгуват за 481,73 долара. Компанията отчете приходи в размер на 40,11 млрд. за 2023 г. – ръст с близо 25%.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Meta направи някои сериозни нововъведения в опит да изплува начело на технологичните гиганти, които се надеправарват усилено за лидерското място на AI терена. Само преди дни компанията обяви нов AI асистент и хвърли ръкавицата на опонентите си в лицето на Microsoft и Google в опит да спечели надмощие. Llama 3 ще бъде интегрирана в Meta AI – чатботът, който работи във всички продукти на компанията, включително Facebook Messenger, WhatsApp и смарт очилата Ray-Ban.
Сега предизвиква Apple, обявявайки се за алтернативни магазини за приложения, след като Digital Markets Act влезе в сила нан 8 март тази година. Meta представя своя експериментален магазин App Lab и подканва гиганти като Google да въведат Play Store в операционната си система Horizon OS. Компанията обяви още, че работи по пространствена рамка за разработчиците, за да могат по-лесно да пренасят мобилните си приложения към Horizon OS – ход, с който компанията ще влезе в пряка конкуренция с Apple. Интересно е как компанията, собственик на iPhone ще отговори на това предизвикателство, особено на фона на натиск от различни разработчици и конкуренти.
Зукърбърг е категоричен, че иска неговата компания да бъде по-отворена платформа от тази на Apple.