Приложение с AI подготвя зрелостниците за матурите
Използването на технологии, изкуствен интелект и мобилни приложения вече е част от ежедневието на учениците. А защо не и от подготовката им за матурите?
„Има права пропорционалност между това колко теста правиш и това колко ти е добър резултатът на изпита“, казва Валентин Андреев, създател на „Пищовъ“ – мобилно приложение с тестове за матурите, което стартира в средата на април и още в първия ден от пускането си направи 1000 регистрации.
Преди 7 години, когато самият Валентин е в 12. клас, кара курсове за шофьорска книжка. При подготовката за листовките, използва сайт, който непрекъснато върти въпросите в различни тестове, така че да можеш се упражняваш. Хрумва му, че подобно нещо може да се направи и за държавните зрелостни изпити, където едни и същи въпроси от тестовите части на изпитите могат да се вкарат в системата и учениците да ги решават многократно.
Започва да разработва проекта и бързо установява, че към подобно приложение има огромен интерес. Безплатната тестова версия, която реализира, има над 50 хил. тегления в рамките на първата година, а Валентин Андреев стига до финала на преговори с инвестиционен фонд за развитие на проекта.
Смяната в конспектите за кандидат-студентите преди две години забавя реализирането на „Пищовъ“ като бизнес и налага цялостно подновяване на съдържанието. Екипът работи с учители от гимназии в София, Пловдив и Варна за създаването на въпросниците. В момента приложението има над 5 хил. въпроса за матурите по български език, биология, английски език и география. Те покриват тестовата част на изпита.
За втората част от матурата по български едик и литература, която е свързана със създаване на текст, имат налични анализи на всички произведения. Но екипът работи върху това да обучи изкуствен интелект в проверка на написаните от учениците текстове, за да може да имат цялостен вариант на матурата. „В момента работим в тази посока заедно с учителите. Те често ни казват, че учениците използват AI за създаване на текстове за домашни например. И AI се справял като за четворка“, казва Андреев.
Изкуственият интелект влиза по още един начин в приложението – като AI асистента БAI Ганьо, който отговаря на въпроси на зрелостниците като например правопис на дадена дума или къде е роден Иван Вазов. Следващите стъпки в интегрирането на AI са създаването на различни автономни идентичности за писателите. Така при запитване към „конкретен автор“, изкуственият интелект ще може да отговаря много по-задълбочено на въпроси, свързани с живота и творчество.
Приложението стартира с абонаментна такса от 6.99 лв. на месец точно два месеца преди държавните зрелостни изпити.