2023 – “най-екстремната година в историята” за сексуално насилие над деца в интернет
Миналата година е била “най-екстремната в историята” по отношение на сексуалното насилие над деца в интернет, предупреди тази седмица британската благотворителна организация Internet Watch Foundation (IWF). Тя се позовава на обезпокоителното нарастване на броя на материалите, които секуалните хищници са принуждавали жертвите си да правят, и призовава технологичните компании и онлайн платформите да предприемат бързи действия на фона на бавното регулиране и нарастващите опасности от изкуствения интелект.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Благотворителната организация IWF, която помага за идентифицирането и премахването на изображения на сексуално насилие над деца в интернет, заяви, че през 2023 г. е открила 275 652 уебстраници, съдържащи, рекламиращи или свързващи с изображения на сексуално насилие над деца, което е нов рекорд.
- “Всеки URL адрес може да съдържа един, десетки, стотици или дори хиляди отделни изображения или видеоклипове на сексуално насилие над деца”, се казва в доклада, като почти всички от тях (92%) представят съдържание, генерирано от самите тях, при което “жертвата е била принудена, изнудвана или набедена да извършва сексуални действия през уебкамера”.
- Числото, което според IWF е получено чрез “активно търсене” и анализ на близо 400 000 доклада от над 50 портала за докладване по целия свят, бележи 8% увеличение спрямо предходната година.
- В доклада се посочва, че около 15 % от тези уебсайтове, 41 502 URL адреса, са били хоствани в САЩ, което е същият дял като предходната година и повече от всяка друга държава, освен Нидерландия, където са били хоствани една трета от тях.
- Анализаторите на IWF съобщиха, че са открили 2 401 самостоятелно създадени изображения и видеоклипове на деца на възраст от три до шест години, като преобладаващата част от тях са момичета (91%). Това “показва за първи път” как “опортюнистични” хищници все по-често се насочват към малки деца и ги манипулират в “обезпокоителни актове” на сексуално насилие онлайн, често използвайки телефони или устройства в семейния дом.
- IWF заяви, че технологичните компании и онлайн платформите трябва да “действат незабавно”, за да въведат по-строги мерки за защита на децата онлайн, вместо да чакат правителствата да въведат по-строги разпоредби или по-строгите правила да влязат в сила, какъвто е случаят със Закона за онлайн безопасност на Обединеното кралство.
СПЕЦИАЛЕН ФОКУС
Освен че количеството им се увеличава, анализаторите на IWF са установили, че материалите за сексуално насилие над деца стават все по-“екстремни”. В доклада се посочва, че през 2023 г. е имало 22% увеличение на уебстраниците, съдържащи материали от категория А, в сравнение с предходната година – класификация, запазена за най-тежките видове сексуална злоупотреба.
Това е част от продължаваща тенденция към по-екстремно съдържание, заяви IWF, като от 2021 г. насам броят на изображенията от категория А се е увеличил с 38 %. Случаите на сексторшън – когато интимни изображения, информация или видеоклипове се използват за изнудване на някого за повече изображения или пари – също се увеличават сред децата, предупреди IWF. Благотворителната организация заяви, че през 2021 г., когато за пръв път е започнала да регистрира този проблем, е наблюдавала само 6 случая. През 2023 г. благотворителната организация съобщи, че е регистрирала 176 случая на сексторство, които могат да бъдат предмет на действие.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Генеративният изкуствен интелект се превръща във все по-голяма заплаха за децата онлайн, предупреди благотворителната организация. През 2023 г. IWF съобщи, че е обработила 51 уебстраници, които са съдържали изображения на сексуално насилие над деца, генерирани от изкуствен интелект. Повечето от тях – 42, са приличали толкова много на “истински” изображения, че “са били обработени като такива”. Други 228 URL адреси са имали съдържание, генерирано от изкуствен интелект, но не и генерирани от изкуствен интелект изображения на сексуално насилие над деца.
Въпреки че съдържанието, създадено от изкуствен интелект, съставлява само малка част от материалите, които IWF разследва, благотворителната организация заяви, че то има тревожен “потенциал за бърз растеж”, като някои практически области – например създаването или разпространението на ръководства за това как да се генерират материали за сексуално насилие над деца с помощта на изкуствен интелект, не попадат в обхвата на съществуващите правни рамки. Благотворителната организация заяви, че е открила ръководство в тъмната мрежа, което насърчава хищниците да използват инструменти за “разголване” на снимки, изпратени от деца, според Guardian, като ги насърчава да използват това променено от AI изображение, за да изнудват детето да изпрати по-явно съдържание. “Това е първото доказателство, което видяхме, че извършителите се съветват и насърчават един друг да използват технологията на изкуствения интелект за тези цели”, съобщава IWF.