За 20 години българската компания SiteGround извървя пътя от стартъп, създаден от студенти, до един от най-големите играчи на световния хостинг пазар. Какви предизвикателства среща компанията по пътя си, кои са научените уроци и как успява да се конкурира със световни технологични гиганти разказва един от първите служители на SiteGround Дима Петева, която се грижи за развитието на бранда в глобален мащаб.
Вие сте един от първите служители в SiteGround от основаването й през 2004 г. Кои са най-големите предизвикателства, пред които компанията се изправи в ранните си години?
Най-големите предизвикателства бяха свързани с това, че се намирахме в България, а основните ни клиенти – в САЩ. Преди 20 години това не беше толкова обичайно. Нямахме пряк контакт нито с клиентите, нито с конкурентите си, всички от които бяха американски или поне чуждестранни компании. Това значеше не само часови, но и културни разлики, техният начин на правене на бизнес и очаквания бяха нови за нас и трябваше бързо да се адаптираме от разстояние. Но винаги сме се стремили да обърнем минусите в плюсове – това ни направи много по-мотивирани и изобретателни. Онлайн търговията тепърва се развиваше, а интернет по онова време беше като една площадка за игра, на която все още няма установени правила, но това значеше, че можеш да опитваш и да грешиш по-лесно, отколкото днес. Има един чужд израз, който не звучи толкова добре на български, но мисля, че много точно описва първите ни години – „да строиш самолет, докато лети“.
Как се изгражда успешен бранд на свръхконкурентния пазар за уебхостинг?
Като правиш повече от нещата, в които вярваш, вместо тези, които трябва. Бяхме различните в своята индустрия и вместо да се опитваме да се впишем, решихме, че ще заложим на автентичност. А това винаги си личи и се цени. Когато правиш нещата със сърце и заставаш зад ценностите си. Защото искрено вярваш в тях и си ги носиш, а не защото е модерна дума, която трябва да използваш N на брой пъти, тогава всъщност е лесно. Имаш компас, който следваш в своята си посока. Хората винаги разпознават това. А в крайна сметка бизнесът, бил той и дигитален, опира до човешкия фактор.
Какви бяха основните стратегии, с които постигнахте разпознаваемост на бранда SiteGround в международен мащаб и го отличихте от конкуренцията?
В началото се притеснявахме от това, че сме „чужденците“ и как ще ни възприемат. Но много бързо разбрахме, че да си различен може да е предимство.
Основната разлика дойде, когато започнахме да посещаваме събития и да се срещаме с клиентите и партньорите си на живо. Посетителите бяха много любопитни, защото виждаха в наше лице мотивирани, приветливи хора, които искрено харесват работата си и това, което правят. Останалите не си правеха много труд за нещо по-различно от стандартното. А ние влагаме много старание в услугите, продуктите и софтуера, който създаваме, и искаме това да е видно от всичко, което носи нашето лого. Заложихме на hand–crafted концепцията много преди да стане популярна.
Започнахме сами да произвеждаме всичко за изложенията, в които участвам. По наш дизайн и идея: от рекламните ни материали, които се разгъваха като оригами, вместо стандартните брошури, които всички бяха свикнали да виждат по събития, до начина, по който изглеждаха щандовете ни – също създадени по наша идея и дизайн от български производители, трябваше да са сгъваеми и от рециклиран картон, за да са леки и да пътуват по изложения в цял свят, но всъщност изглеждаха много ефектно и контрастираха на всички останали обикновени банери от винил и PVC щандове. Така изпъквахме дори и на пръв поглед сред множеството и посетителите съвсем естествено идваха при нас, започваха да ни разпитват и се впечатляваха страшно много откъде идваме и колко старание сме вложили във всичко.
Обичайно всеки изложител раздава и малки подаръци за посетителите и абсолютно всички имаха напълно еднакви неща – химикалки, тениски, ключодържатели. На нас това ни се стори много скучно и се чудехме защо всички продължават да правят едно и също. Хрумна ни вместо това да раздаваме цветни чорапи по наш дизайн. Днес това е по-скоро масово явление по събития, но това беше преди 12 години, никой друг в нашата индустрия не го правеше. В първия момент дори вътрешно не бяхме сигурни дали идеята не е твърде смела за американския пазар, може би има причина всички да се придържат към химикалки и тефтери – но чорапите ни станаха пълен хит. Хората започнаха да идват на събития само за да си вземат от тях, защото сменяхме дизайните им за различните издания. Така много бързо станахме още по-популярни, клиентите ни запомниха, разпознаваха и търсеха, а оттам много лесно решаваха да пробват и услугите ни – и оставаха също толкова приятно изненадани. Това са само част от примерите, но с една дума – стратегията да правиш нещата различно, а не както всички останали, особено когато си искрен, за мен винаги ще е печеливша.
Какви културни пречки трябваше да преодолее SiteGround по пътя си към световния пазар?
Спомням си един разговор с клиент по времето, в което офисът ни беше разположен в един от тогава по-крайните квартали на София, където все още имаше много бездомни кучета. Поради някаква причина те внезапно се разлаяха силно точно под прозореца на офиса и човекът от другата страна на линията ме попита колко домашни кучета имам – имаше доста такива ситуации, които просто няма как да обясниш. Но извън шегата и разликите в начина на правене на бизнес, като народопсихология много ясно си личи колко по-малко вярваме в себе си. А по нищо не отстъпваме на чуджестранните си колеги като умения и потенциал, напротив. Неслучайно понятието маркетинг идва от Северна Америка, те умеят да се продават много по-добре от нас. Определено това е добър урок по преодоляване на комплексите за малоценност, повече вяра в собствените възможности и промяна в мисленето „не може, няма как да стане, не зависи от мен, понеже и обаче“. В България сме по-склонни веднага да изтъкнем 10 начина, по които нещо няма да стане, вместо да се фокусираме да намерим поне един, по който ще стане – надявам се това да е нещо, което да преодолеем с времето.
Двадесетата годишнина е време за равносметка. Кои са най-важните уроци, които SiteGround научи за този период?
В началото на годината разсъждавахме над това, че рядко се замисляме за пътя, по който сме минали, и не си даваме сметка за всичко, което сме научили, докато стигнем дотук. Така предложих да съберем своите 20 урока, които сме научили за 20 години в бизнеса, и ги разказахме онлайн: siteground.com/20. Целият управленски екип се включи активно в „уроците“, върнахме се в доста спомени, защото в голямата си част мениджърският състав е от началните години на компанията и сме минали през всички предизвикателства заедно.
Каква е фирмената култура на SiteGround и как се е развила през годините?
От началото си целта на екипа на SiteGround е да създадем компания, в която да идваш с желание всеки ден и да работиш в приятелска атмосфера; място, което чувстваш като повече от месторабота. Това беше факт, когато бяхме 15 човека. Но и в следващите години на бърз растеж все така се стремяхме да го съхраним и развием по начин, който позволява да останем верни на себе си и ценностите си, макар че пораснахме много повече, отколкото сме си представяли.
До голяма степен това се дължи на стремежа ни да поставяме хората на първо място и да се грижим всеки член на екипа да се чувства добре не само на работа, но и извън нея. Въпреки че днес сме повече от 500 човека със собствена офис сграда и още два локални офиса, т.нар. корпоративна култура просто не е в кръвта ни. С годините се наложи да въведем повече процеси и политики, но те винаги следват хората, а не обратното. До голяма степен стартъп духът ни е жив в ентусиазма, с който започваме всеки нов проект, в приятелския начин, по който обсъждаме или си опонираме, защото всички наистина искаме да предложим най-доброто. Продължаваме всеки ден да закусваме заедно. В ресторанта ни можеш да обядваш както с човек, който е започнал преди един месец, и да чуеш неговата гледна точка, така и с ръководителите на компанията и да ги разпиташ за всичко, което те интересува, да споделиш идея.
Въпреки че екипът ни не е никак малък и сме пръснати не само из цяла България, но и Европа, сме изключително сплотени. Имаме впечатляващото умение, а може би и късмет, да привличаме хора от нашата си порода, а в такива условия се работи много лесно и с искрено желание. Обичаме да прекарваме време заедно и в офиса, в който, за изненада на външни хора, нашите служители предпочитат да работят, вместо от вкъщи – но и извън него. Караме ски, сноуборд или колела заедно, ходим на планина, а всяка година най-чаканото събитие е SiteGround Team фестивалът ни, който правим с много любов вече шест години – от нас за нас.
Макар да сме на внушителните 20 години, по интернет стандартите все още сме компания със сърце и младежки блясък в очите и смятам, че това си личи, защото е неподправено.
Как тази култура допринесе за успеха на компанията?
Когато хората са щастливи от работата и от начина си на живот, това винаги се отразява в нещата, които правят. Те са в основата на всичко, което създаваме, и главната разлика с конкурентите ни. В повечето чуждестранни компании в нашата сфера на дейност служителите сменят работата си на всеки 2-3 години, това е нормалният ритъм на нещата и нито работодателите инвестират особено в хората си, нито те в отговор са особено мотивирани да постигат повече. В SiteGround имаме огромен брой служители, които са при нас от над 10 години – във всяко звено – от customer support, през технически лица и софтуерни инженери, до маркетинг хора.
Паралелно с проучванията на ангажираността в екипа правим и годишна анкета за оценка на услугите ни от клиентите. Всяка година резултатите и от двете са все по-добри, надвишавайки респективно 90% и 98% – колкото по-ангажирани и лоялни са служителите ни, толкова по-щастливи и лоялни са клиентите ни.
Какво влияние оказа SiteGround върху българската технологична индустрия?
Преди доста години имахме покана да сме лектори в един български университет и на шега кръстихме лекцията си Mythbusters. Митовете, които бяхме разбили дотогава и за които искахме да разкажем на студентите, бяха, че не можеш да имаш глобален успех от България, че извън София не съществува IT бизнес (бяхме първата IT компания, която отвори свой офис в Пловдив, а после и в Стара Загора, когато всички смятаха, че извън столицата няма достатъчно IT специалисти), че IT в България значи да работиш в аутсорсинг компания (за разлика от повечето чуждестранни IT компании тук, ние винаги сме развивали свой собствен технологичен продукт и услуги). Тогава бяхме от първите, а днес има не една и две български компании, които могат да се похвалят със същото. Това изключително ни радва. Дано служим за вдъхновение на още повече иновативни технологични продукти и компании от България.
Световният хостинг пазар се развива много динамично. Какви индикатори използвате, за да следите дали брандът SiteGround не изостава зад конкуренцията?
Освен ежегодните проучвания на клиентите ни, имаме колеги, които следят и се грижат за репутацията ни онлайн не просто всеки ден, а денонощно, тъй като имаме потребители от всяка точка на света. Изследвали сме brand share of voice и разпознаваемост на бранда, но истината е, че обратната връзка от клиентите ни и тяхната удовлетвореност, е основното ни мерило – например имаме една от най-високите оценки сред конкурентните ни хостинг брандове в Trustpilot. Често се случва при публични въпроси от потенциални клиенти непознат текущ клиент да се намеси и даде препоръката си, преди някой от нас изобщо да е успял да види и адресира запитването – което е най-добрата реклама.
Какви са дългосрочните цели и стратегически планове на SiteGround?
Отдавна вече не сме само уебхостинг компания, а платформа за създаване, управление и развиване на сайтове, онлайн присъствие и бизнес. Освен по-специфичните уебсайт инструменти, които винаги сме разработвали и са на разположение на клиентите ни, в края на миналата година пуснахме свой продукт за имейл маркетинг, първо само на нашите сървъри, а впоследствие и като самостоятелен продукт. Тепърва ще продължим да разширяваме портфолиото си, за да помагаме на потребителите ни да бъдат по-успешни онлайн по-лесно, бързо и ефективно.