Кенгуруто се завръща – част две на най-големите лидерски грешки
В първата част, наречена “Управление чрез кенгуру”, разгледахме някои от най-често срещаните лидерски грешки: “Управление по Робинзон”, “Управление на гробищния градинар” или “Управление по T.E.A.M.” са само някои от понякога странните недостатъци на ръководството. Ако мислите, че вече няма какво да ви изненада в панаира на мениджърската суета, объркали сте се. В тази втора част, Барбара Щьотингер, декан на Академията за ръководители на WU Executive Academy, отново разглежда с хумор някои от най-често срещаните лидерски грешки и посочва сериозни възможности за развитие на собствената ви лидерска практика.
Ето втората част на личната книга на Барбара Щьотингер “Най-доброто от грешките на лидерите”, която отново ни дава анализ с намигване:
- Управление според блясъка
Не всичко, което блести, е скъпоценен камък – много от нас понякога постигат значителни професионални успехи в живота си. Някои обаче ясно се открояват от тълпата не само със своето творческо мислене, интелигентност и склонност за поемане на рискове, но и защото притежават специални способности да разбират сложни взаимоотношения, които остават скрити за простосмъртните. Тези специални способности обикновено вървят ръка за ръка с огромен финансов успех. За съжаление има и обратна страна на медала: тъй като са толкова успешни, те поемат още по-големи предизвикателства, по-големи рискове и т.н. Тук се появява една инерция, при която в началото всичко изглежда прекрасно и се постига съответният успех, но зад кулисите се оформя един порочен кръг, който в определен момент става почти невъзможен за контролиране. В същото време в компанията вече има много инвеститори, които многократно са внасяли нови средства, защото са били заслепени от първоначалните успехи.
Обучение за лидерство – да знаете кога да спрете: … едно умение, което става все по-важно в днешно време, дори извън сферата на бизнеса. Въпросът е: как да не бъда заслепен от стремежа към все по-голям успех и да не забележа момента, в който спиралата започва да се върти надолу? Затова мениджърите трябва редовно да си напомнят три неща: Редовно ли поставям под въпрос действията си и слушам ли хората около мен, на които имам доверие? Справям ли се с неуспехите по напълно прозрачен начин и използвам ли ги активно като възможност за учене заедно с моя екип? И, може би най-важното, успявам ли понякога да се откажа от по-нататъшния успех в полза на една по-добра структура, органичен растеж и повече контрол? Ако можете редовно да отговаряте на всички тези въпроси с “да”, значи сте напълно имунизирани срещу управлението според блясъка. За външни лица важи следното основно правило: винаги гледайте зад кулисите на всичко, изглежда на пръв поглед блестящо, доверявайте се на интуицията си и на надеждните данни и не се захващайте с нищо, което изглежда съмнително. Поуката от историята: понякога е по-добре врабче в ръката, отколкото сокол в небесата!
- Управление чрез витамин Б
Работата с хората от личното Ви обкръжение е добра, личният контрол е по-добър – всъщност следният подход е най-добър: “Най-добрият кадър получава работата.” В действителност нещата често са различни – независимо от това къде гледате: в политиката, бизнеса или спортния клуб. Няма нищо лошо в това добри кадри от Вашето обкръжение да бъдат предложени за работа. Напротив, това всъщност е интелигентна стратегия за набиране на персонал. Когато обаче става въпрос за поверяване на задачи от “благодарност”, фалшива лоялност или лична изгода, когато предварително е ясно, че това лице е само частично подходящо за работата, това е проблем и рядко е от полза за компанията.
Обучение за лидерство – работата с личната Ви мрежа е наистина добра, но не на всяка цена:
Набирането на служители от собствената Ви мрежа наистина има предимства: Предимствата, уменията, качествата, но също така и по-малко добрите характеристики на даден човек вече са известни, така че рискът от избор на грешен кандидат е значително по-малък. Близостта до компанията също така може да повиши доверието и да засили лоялността и чувството за принадлежност. Въпреки това, когато става въпрос за класическия подход “аз на теб, ти на мен” при попълването на позиции, винаги е по-добре да не върнете някоя услуга, отколкото най-лошият кадър да получи работата.
- Управление чрез бонсай
Всяка инициатива от екипа веднага се ограничава – Тази лидерска грешка е като при хората, които предпочитат да се смеят на собствените си вицове: те смятат, че имат най-добрите шеги (разбира се!), но ако някой друг измисли наистина смешна шега, те никога няма да го признаят, защото важи правило номер 1: Моите шеги са най-добри. Понякога това се случва и на ръководителите: те умишлено свеждат до минимум идеите и инициативите на служителите си, не се интересуват от мнението на другите и не признават постиженията им – това би намалило техните собствени. Нарочно държат хората настрана, особено ако някой е по-добър от тях в нещо – те виждат в това загуба на власт и заплаха за собствената си кариера.
Обучение по лидерство – Намалете егото си и позволете на другите да блеснат: Мениджърите, които практикуват управление чрез бонсай, са жертва на една огромна заблуда. Всъщност е вярно обратното на това, което мислят: не само резултатите почти винаги се подобряват чрез обмен на идеи в екипа, но и собствените им служители са по-мотивирани и лоялни, когато могат да получат признание за собствените си инициативи. И не на последно място, постиженията на екипа се дължат на ръководителя, защото той е този, който създава подходящи условия за успехите на екипа.
- Управление от мозъчен тръст
Който не знае как да действа по-нататък, създава работна група – сигурно и вие сте го изживявали: след изтощителна четиричасова среща излизате от заседателната зала с категоричното усещане, че сте обсъдили много теми, всеки е бил изслушан – доброволно или не, всяка минута са се появявали нови детайли, но до края на срещата не е постигнато никакво решение – освен че шефът Ви е казал, че е необходима още една работна група, която да обсъди всичко отново, но с още повече подробности.
Тази практика не е случайна: от една страна, това са мениджъри, които са перфекционисти, ориентирани към детайлите и избягват риска; от друга страна, все пак трябва да се вземе решение. Много хора искат колкото се може повече други мнения, за да си съставят собствена позиция, като в крайна сметка получават тези мнения, но буксуват на място; други се колебаят, защото ги е страх да не вземат непопулярно решение и не искат да обидят никого. Това е истински проблем – както за шефовете, така и за техните екипи.
Обучение по лидерство – размисъл и вземане на решения – всичко е въпрос на правилна комбинация: По принцип няма нищо лошо да обмислите нещата в детайли и на спокойствие. Добре е също така да преспите или да попитате за съвет други колеги, на чието мнение разчитате. Най-важното обаче е да вземете решение и да започнете да го прилагате. Затова на практика е препоръчително да имате насоки за действие, ако не постигнете желания резултат или ако се въртите в кръг по време на среща или дискусия.
- Управление чрез полиуретанова пяна
Откривате дупката, пяната се разширява и веднага я запълва – всеки, който някога е сменял прозорец или е бил на строителен обект знае, че полиуретановата (монтажна) пяна е наистина универсална: тя се използва не само за запълване на кухини, но и често се използва за уплътняване на рамки на прозорци и врати или за изолация и уплътняване. Начинът ѝ на действие е прост: първоначално е много гъвкава и може да се постави навсякъде, след което бързо се разширява и втвърдява. Интересното е, че тези свойства за съжаление се приписват и на много мениджъри: В началото са очарователни, сговорчиви и екипни играчи, но скоро се появяват съмнения, защото мениджърът изведнъж минава в “режим на атака” и от този момент нататък се превръща в самотен воин, който никога не пропуска възможност да се постави над всички независимо от ситуацията. Такива мениджъри умело се блъскат с лакти и се превръщат в токсичен противник на всеки отборен играч. Те защитават позицията си (на власт) с всички сили, саботират проектите на другите и никога не правят крачка извън собствената си зона на комфорт.
Обучение по лидерство – наблягане върху истински нови лидери: Много компании наблягат предимно на твърдите умения при подбора на мениджъри, като например технически опит, богат управленски опит или познания в съответната индустрия. Те обаче пренебрегват факта, че освен професионалните способности има и други изключително важни качества: подходяща култура и лични ценности, виждания и съответна нагласа за растеж. Последното е един от най-важните елементи на модерното лидерство, тъй като тези ръководители са загрижени не само за собствения си успех и успеха на компанията, но за тях е важно и хората около тях да могат да развиват и използват силните си страни. Целта е да растем заедно, да постигаме успехи заедно и никога да не губим от поглед тройната крайна цел: Хората, планетата и, разбира се, печалбата.
- Инстаграм управление
Най-важен е моментът и как най-добре да го представите пред другите – социалните медии като Instagram изглеждат страхотно: виждаме само едни щастливи, успешни, популярни и невероятно добре изглеждащи хора. Въпреки това тук трябва да се внимава, защото реалността често (понякога за щастие) е различна. За съжаление, това не важи само за случайните хора: за много мениджъри външният вид понякога е много по-важен от реалността. Те искат да кажат на света: аз съм безусловно успешен, не допускам грешки, никое предизвикателство не е твърде трудно за мен – накратко: аз съм една сбъднатата мечта за всички клиенти и (потенциални) служители. Не трябва да обвиняваме такива мениджъри в лоши намерения – просто основните им приоритети са се изкривили. Разбира се, че и за тях е важно как се случват нещата в действителност и разбира се, че е важно как се справя отборът, но това как ги възприемат другите е по-важно. Дори ако картинката, която рисуват, няма много общо с реалния живот.
Обучение по лидерство – цели, цели, цели: Дори ако за някои автори по управление и лидерство термините “цел” и “ценности” са чиста проба лозунги, с които (самозвани) експерти си играят на бинго, те са в основата на всяка компания: формират идентичността и културата, позволяват ясно разграничаване от конкуренцията и насърчават не само лоялността на служителите, но и доверието и надеждността сред всички заинтересовани страни. Ето защо целево ориентираните мениджъри трябва винаги да вземат решения, съобразени с основната цел на компанията, а също да гарантират, че всички дейности са насочени към постигането на тази цел. В същото време те насърчават усещането за мисия и смисъл на работата и показват как индивидуалният принос на служителите допринася за реализирането на целта – по този начин се наливат основите за мотивация на работа.
- Управление с ChatGPT
Сега изоставяме мисленето и даваме кормилото на изкуствения интелект – нали новите технологии са на мода? Изкуственият интелект пише моите речи и концепции, разработва сложни бизнес планове, изготвя индивидуални оценки на служителите ми и дори ми дава практически съвети как да стана по-добър мениджър.
Звучи добре, нали? Но не е, защото добрите намерения не винаги водят до добра работа.
Обучение по лидерство – мениджъри: ИИ е като всяка друга нова технология – трябва да се използва там, където наистина носи добавена стойност и където е в услуга на хората, а не обратното.
ИИ може да постигне чудесни резултати в области, в които са необходими стандартизация и оптимизация. Машините могат да работят по структуриран начин, но имат ограничения, когато става въпрос за идеи, иновации, нестандартно мислене и човешка комуникация. Навсякъде, където са важни междуличностните отношения, доверие или признателност, хората ще останат незаменими.
- Управление по ключови показатели за ефективност
Важни са само числата, данните и фактите – особено в нашето бързо развиващо се и все по-цифрово време, много мениджъри са склонни да възприемат цялата компания като един модел с числа и данни, който следва закони на анализа и да гледат на служителите като на ресурси, чието представяне може да се измери с помощта на показатели за ефективност. Те пропускат, че приносът на един служител за успеха на компанията не може да се измерва само в човекочасове. Нека помислим за креативността, новите идеи или социалния принос, който някой дава, за да се чувстват всички в екипа комфортно и добре разбрани. Прекаленото наблягане на числата, данните и фактите не само намалява мотивацията на служителите, тъй като екипът не се чувства ценен, което от своя страна намалява удовлетворението от работата, но често води до проблеми в комуникацията и загуба на доверие. Този стил на управление също така може да насърчи съпротивата срещу промените, тъй като служителите се чувстват пренебрегнати и са по-малко склонни да се адаптират към новите стратегии.
Обучение по лидерство – хората са най-важното: За да се избегнат тези проблеми е важно мениджърите да използват най-доброто от два свята, т.е. да отчитат както количествените, така и качествените човешки аспекти. Тоест – разбира се, че използват цифри, данни и факти като основа за своите (стратегически) решения, но винаги мислят за нуждите на всеки човек в екипа си, както и за цялостната корпоративна култура.
За повече информация, последвайте линка: https://executiveacademy.at/en/landing/embrace-new-leadership